2024.11.05. 17:30
Miskolctapolcán újra megjelent a pusztító - képek, videó
Azt hihették, már megszabadultak tőle, de korai volt az öröm: újra látni a pusztító nyomait Miskolctapolcán. A korábbi hód - vagy egy másik - újra munkába lépett.
A tavirózsa virágzása Miskolc-Tapolcán. Rá nem veszélyes a hód?
Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó
Hódot láttak, vettek videóra 2024 januárjában a miskolctapolcai Csónakázó-tónál. A hód alapos munkát végzett, megrágott több fát is a tó környékén.
A videó posztolója szerint a Hejőben és a Csónakázó-tóban életvitelszerűen jelentek meg ezek az állatok. A férfi aggodalmát fejezte ki, hogy mi lesz a halakkal és a fákkal. A poszthoz hozzászólók nagy része jelezte: a halak miatt nem kell aggódni, hiszen a hód növényevő, a fák miatt már annál inkább. Ezért is merült fel, hogy van-e bármi teendő a hódokkal, mert számtalan védett fa található Miskolctapolcán.
Mi lesz, ha valamelyiket igazán „fogára valónak" tartja a miskolctapolcai hód.
Nem szeretik a forgalmas helyeket
"Folyamatosan új élőhelyet keresnek maguknak a hódok, mászkálnak, főleg, hogy ha fiatalabb generációról van szó. A vizek mentén mindenhol megjelennek előbb vagy utóbb. Egy biztos, hogy a nagyon zavart helyeket nem szeretik" – mondta el egy, a boon.hu által megkeresett szakember.
Hód rágta fa 2024.02.06.
Fotók: Bujdos TiborHódokat mentettek a tűzoltók Ózdon
Hozzátette, mivel a miskolctapolcai tónál nagy a látogatottság, ő úgy gondolja, nem biztos, hogy sokáig ott is marad a hód, elindul vissza a Hejő mentén a csendesebb területek felé.
A hód amúgy is rejtőzködő életmódot folytat. Napközben így nehezebben találkozhatunk vele, inkább éjszaka jelenik meg a vízen kívül
– tette hozzá.
Azt is kiemelte, hogy egyre több helyen lehet már őket látni, folyók és tavak mentén, hiszen keresik az új élőhelyeiket. Később a hód eltűnt a környékről.
A hód újra megjelent Miskolctapolcán 2024. ősz
Fotók: OlvasóÓvni kell a hód élőhelyét
A miskolci önkormányzat sajtó osztályát is megkerestük akkor hód-ügyben.
„A hód Magyarországon védett faj, az állatot és annak élőhelyét is óvni kell. Alapvetően nincs vele teendője az önkormányzatnak, ahogy egyéb más vadon élő állattal sincs, azon kívül, hogy hagyjuk őket békében élni. Amikor lehet mégis teendő: Amennyiben bármilyen probléma merül fel az állattal kapcsolatosan (például sérült), mint védett faj, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság hatáskörébe tartozik. Amennyiben az állat jelenléte okoz valamilyen problémát, az erdő- és mezőgazdasági termelés biztosítása, a közérdeket sértő vízkárok megelőzése, mérséklése érdekében a 13/2001. (V.9.) KöM rendelet 4/A § (8a) bekezdése lehetőséget ad a faj gyérítésére, amelyet a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztálya engedélyezi."
De a cél természetesen az, hogy megtanuljunk együtt élni a természettel.
Ugyanaz a hód tért vissza?
Azóta nem volt hír a miskolctapolcai hódról, ám a Miskolctapolcai vagyok Facebook-csoport egyik tagja képeket posztolt, amelyeken jól látszik egy fát rágcsáló állat - hód - munkájának eredménye.
Tapolcán dolgozik a hód. A Csónakázó-tó és a patak partján végig...
- írta a posztjában.
Azt persze nem tudhatjuk, hogy ugyanarról a hódról van szó, amelyik háromnegyed évvel ezelőtt munkálkodott Miskolctapolcán, de hogy hódról van szó, nagyon is valószínű.
boon.hu video
- Vármegyénk TOP 100 vállalkozása kapott teljesítményéért elismerést - képek, videó
- Csézy új dala szíveket facsar
- A BorsodChem Zrt. kapta idén a TOP 100 Gazdasági Díjat - Fotók, videó
- Bejutottunk a Sziklába és megtudtuk mi lesz a sorsa (fotók, videó)
- Brüsszel elvenné a 13. havi nyugdíjat, az Orbán-kormány kifizeti