2019.12.20. 17:30
Ünnepel az internet népe
Mit illik, és mi irritáló? Mi változott? Hogyan jelenik meg az ünnep a közösségi médiában?
Illik betartani az illemszabályokat (illusztráció)
Forrás: Illusztráció/Shutterstock
Megható verssel, családi fotóval, vicces GIF-fel, esetleg egy humoros képpel, ahol a csontokból összepaintelt fenyőfa alá azt írták, Boldog Karajcsont? Esetleg még mindig képeslappal? Vagy a telefonhívás alá ne adjuk, ha rokonokról van szó? Egyáltalán kiket illik köszönteni?
Mióta szinte mindenkinek van éves bérlete az információs sztrádára, az illemszabályok jócskán megváltoztak.
Eltűnt a régi levél
Régebben hosszú, kézzel írt levelek születtek, ahol a barátok beszámoltak egymásnak az év eseményeiről. Ehhez manapság elég felmenni valamelyik közösségi oldalra. Egykor képeket küldtek eljegyzésről, születésről, boldog pillanatokról – erre most szintén ott a közösségi oldal, sőt lassan már a telefon szerepét is felváltják a Messenger-hívások. A táviratot sms-re, az sms-t Facebook-üzenetre váltották az évtizedek.
Illik privátban
– A családomat személyesen, az ismerősöket Facebookon köszöntöm, a barátokkal pedig egy közös ajándékozás keretében találkozok a szünetben – meséli lapunknak a középiskolás Szabó Zalán. – A Facebook-üzenetek egyszerűbbek és nyilván olcsóbbak is, mint az sms vagy a képeslap, viszont itt sem teszem ki szimplán a falamra, hogy boldog karácsonyt, hanem privátban írok az embereknek, így szerintem személyesebb. Őszintén bevallva, képeslapokkal nem is találkoztam, csak formálisan, családon belül: a rokonok gyerekéről egy képpel a hátoldalon, tehát ez nem is játszik nálam.
Tipikus hibák
Vannak tipikus illemhibák a közösségi térben is. Például titkolózó üzeneteket küldeni, mint „szomorú vagyok, miért történt mindez?”, majd várni a lélekmelengetően aggódó hozzászólásokat. Ugyanebbe a kategóriába tartozik a felesleges becsekkolás a boltból és a reggeli kávénk mindennapos megosztása is. Karácsonykor külön frusztrálóak ezek a posztok, hiszen ez a meghitt pillanatok időszaka.
– Sokszor durran el az agyam a semmitmondó posztoktól – mondja Bak Zoltán egyetemista. – Karácsonykor az ember szeretne a családjával lenni, és ha néha használja a közösségi médiát, még inkább terhes, ha ilyesmi ömlik rá. Ünnepek alatt próbálok tartózkodni a Facebooktól és társaitól, és a többi felhasználónak is ezt tanácsolnám. Lehetne ez egy kihívás. Persze az üdvözletek küldése és a szükséges kapcsolattartás más téma. Azok lehetnének a kivételt erősítő szabályok.