2020.02.09. 11:00
Genetikailag kódolt ebek
Az állatok között is gyakoriak a hormonális megbetegedések. Kezelésük bonyolult és hosszadalmas.
Dr. Puskás Gábor (balra) vizsgálat közben
Fotó: Vajda János
Egyes hormonális betegségek általában bizonyos kutyafajtákra jellemzően jelennek meg.
– De érdekes jelenség az álterhesség, ami ivaros szukáknál fordulhat elő, ha nincs kölykük, amit nagy örömérzés esetén az ösztrogén túltermelődése vált ki. Ilyenkor az állat viselkedése is megváltozik. Kiválaszt magának egy tárgyat, amit úgy kezel, mintha a kölyke lenne – magyarázta dr. Puskás Gábor kamarai specialista állatorvos szakértőnk. – Ez önmagában még nem is lenne baj, de mivel beindul a tejtermelődés is, az álterhesség hosszú távon emlődaganathoz vezethet.
Belső szervi elváltozás
A hormonháztartás harmonikus működése hatással van az egész szervezetre.
– Vigyáznunk kell a hormonális betegségekkel, amelyek jellemzőek bizonyos kutyafajtákra. Hosszú idő alatt fejlődnek ki, és mire a tünetek megmutatkoznak, már rég kialakult az állapot. A tacskókat, uszkárokat érintő leggyakoribb probléma a Cushing-szindróma, ami a mellékvesét érinti. A fokozott kortizol hormon termelődése váltja ki, ami az anyagcseréért felel. Mindezt az agyalapi mirigy ellenőrzi és szabályozza, így a betegség a mellékvese, illetve az agyalapi mirigy működési zavara is lehet, amit sokszor daganatok okoznak. Az állat szőre foltokban kihullik, és a bőr is elvékonyodik, illetve pigmentálódik, tehát elsötétedik. Amikor megvizsgáljuk, akkor látjuk, hogy a szindróma magas vérnyomással jár és cukorbetegség társul hozzá. Vérvizsgálat és CT alapján lehet felállítani a diagnózist. A gyógykezelés hormonpótlással és gyógyszerekkel történik, amit folyamatosan kontrollálni kell – hangsúlyozta a szakember.
Idős ebeknél gyakori
A pajzsmirigy-alulműködés zavara nemcsak embereknél, de állatoknál is előfordul.
– Genetikailag öröklődő betegség a pajzsmirigy-alulműködés, amelynek legjellemzőbb tünete a szőr és a bőr elváltozása a kutyáknál. A szőrzet durvává válik vagy elvékonyodik és kihullik, a bőrre pedig fokozott hámlás jellemző, de a fürdetést, sétáltatást ekkor se hagyjuk el. Emellett elhízik kedvencünk, és általános gyengeség lép fel nála. Bár a golden retrieverek, a boxerek, a szetterek, a huskyk, a malamutok, az uszkárok, a cocker spánielek és a máltai selyemkutyák hajlamosabbak a betegségre, de másoknál is megjelenhet, és leggyakrabban idősebb korosztálynál lép fel. Ha sikerül időben, vérvizsgálattal azonosítani a problémát, akkor tízből nyolc eset kezelhető hormonkészítménnyel. Viszont innentől kezdve élethosszig karban kell tartani a szervezetet – tudatta az állatorvos.