Az állatorvos válaszol

2020.11.25. 08:30

Rendellenes vese ebeknél

Az állatok veseelégtelensége nem gyógyítható, viszont korai felismeréssel jól karbantartható.

Detzky Annaél

Forrás: Shutterstock

Ahogy az embereknél, úgy az idősödő háziállatoknál is előfordulhat a gyakori vizelés, ami több állatbetegség hátterében állhat. Ezek közül az egyik legjellemzőbb a veseelégtelenség, amit szűréssel már korai stádiumában fel lehet fedezni.

Öregedéssel járhat

– Viszonylag nagy számban előforduló rendellenesség a veseelégtelenség. Bizonyos fajták különösen hajlamosak rá – tájékoztatott dr. Puskás Gábor kisállatgyógyász, szakállatorvos szakértőnk. – Általában közép- vagy idős­korban megjelenő kórkép, ami esetenként a természetes öregedéssel együtt járó folyamat. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a vese nem tudja ellátni a méregtelenítő funkcióját.

A gazdinak veseproblémára kell gyanakodnia, ha az állat feltűnően sokat iszik és pisil.

– Nem arról van szó, hogy magától elcsorog a vizelet, hanem olyan sok termelődik belőle, hogy kedvencünk nem bírja bent tartani. Ez azzal jár, hogy nem egyszer-kétszer, hanem többször kell levinnünk. Egy kertben tartott háziállatnál ezt nehezebb észrevenni. További tünetek az étvágycsökkenés, végstádiumban a hányás, a cicáknál pedig az állandó gubbasztás – sorolta az állatorvos.

Részletes kivizsgálás

A gondos gazdik a tünetek jelentkezésénél hamar felkeresik állatorvosukat.

– Részletes kérdőív alapján kikérdezzük a gazdikat a fontosabb eseményekről. Ezután hogyha vesebetegségre gyanakszunk, akkor az esetek többségében hasi röntgent és ultrahangvizsgálatot végzünk, amelyet vér- és vizeletvizsgálat követ. Ezek összességével lehetséges csak biztos diagnózist felállítani és bizonyos hasonló tünetekkel járó betegségeket kizárni, illetve a vesére leszűkíteni a kórképet, emellett megállapítani, hogy milyen stádiumban van a probléma. Ebből következően hozzávetőleges prognózist adunk a gazdinak, hogy a mi várható a jövőben és milyen időintervallumban. Várható-e a tünetek javulása, vagy romlása, vagy egyáltalán lehetséges-e még segíteni – magyarázta a szakember.

Jelenlegi tudásunk szerint a megelőzésre nincs mód.

– A megfelelő táplálás és a tartási körülmények azok, amelyekkel fölvehetjük a versenyt az egészségromlással szemben. Ha a vese tönkrement, azt már nem lehet újraéleszteni. Embereknél ilyenkor veseátültetést vagy dialízist eszközölnek az orvosok. Az előbbi állatok esetében hazánkban nem elérhető, az utóbbi pedig rendkívül drága. A kezelés csak gyógyszeres úton oldható meg. Mindezek miatt szoktuk javasolni 6-7 éves korban az átfogó geriátriai szűrést. Ennek költsége töredéke annak, amit a kezelésre költenénk, vagy eleve kedvezményesen hirdetjük meg a laborokban. 7 éves kor felett pedig legalább évente kétszer javasolt, hogy jelenjünk meg az állatorvosnál részletes kivizsgáláson – hangsúlyozta dr. Puskás Gábor.

A megállapított idült veseelégtelenség különleges étrendet és speciális gyógyszerek folyamatos, élethosszig tartó adagolását igényli.

Rendszeres kontroll

– Kezdeti stádiumban még megszüntethető a gyakori vízivás és pisilési inger. Három-hat havonta a panaszmentes állattal is meg kell jelenni a kontrollvizsgálatokon. Sószegény étrendet kell kialakítani, csökkentett, de magas minőségű és fehérjetartalmú táplálást. Viszont ezeket az általános elveket egyre inkább felváltja az egyedre szabott táplálási javaslat. Enyhébb esetekben például a fehérjemegvonás nem kívánatos, mert izom- és kondícióvesztéssel jár. Korai diagnózis és a diéta pontos betartása esetén évekig is velünk lehet még beteg kedvencünk – tudatta a szakállatgyógyász.


Kérdezze az állatorvost!

Az Észak Kisállat oldala új rovattal bővült, ahol tanácsokkal segítjük az állattartókat kedvenceik egészségmegőrzése vagy gyógyulása érdekében. Állatorvos szakértőink, dr. Vass Andrea kisállatgyógyász, klinikus szak­állatorvos és dr. Puskás Gábor kisállatgyógyász, szakállatorvos válaszolnak hétről hétre olvasóink felmerülő kérdéseire, amelyeket az e-mail-címre várjuk. Az akut problémákkal viszont továbbra is kérjük, hogy személyesen keressék fel állatorvosukat!

(A borítóképen: Probléma lehet, ha a kutya sokat pisil)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában