2020.12.06. 07:00
A Mikulás mindenfelé jár, de mindig más kíséri
Sok hagyomány kötődik a Mikuláshoz szerte a világon, a gyerekeknek járó ajándékoktól kezdve a virgácson át a krampuszig.
Forrás: Shutterstock
A világ számos részén ünneplik ezen a hétvégén Szent Miklós, vagyis Mikulás napját. Karácsony helyett ekkor kapnak ajándékokat a gyerekek több mint negyven országban – olvashatjuk a St. Nicholas Center honlapján, mely a szent nemzetközi tiszteletét népszerűsíti virtuális térben. Érdekesség, hogy bár az ortodoxok is december 6-án ünneplik a Mikulást, ez nekik nem ezt a vasárnapot jelenti, hanem csak két hét múlva következik el: az általuk használt Julianus-naptár szerint ugyanis csak akkor lesz hatodika, amikor nekünk tizenkilencedike.
Fesztiválok és ajándékozás
Több helyen fesztiválokkal ünneplik a szent érkeztét. Hollandiában novemberben üdvözlik őt parádésan, az olaszországi Bariban viszont májusban ünneplik a szent maradványainak megérkezését a mai Törökországból, tehát ereklyéihez kötődik az ünnep. Védőszentként tisztelik még számtalan helyen, például a lotaringiai Saint-Nicolas-de-Port városkájában is, ahol az ereklyék egy részét őrzik. Itt is nagy népi ünnepély övezi a szent napját.
Emellett a szent ünnepnapján, december 6-án és az azt megelőző estén gyakorolják a hozzá kapcsolódó hagyományokat a leginkább a szenteket ünneplő római katolikus keresztény országokban. Többnyire a gyerekek süteményeket, cukorkákat és ajándékokat kapnak Szent Miklós napján. Ajándékait azonban nem egyedül hozza: Hollandiában fehér lovon érkezik, lóháton járja tehát a vidéket, iskolákat és otthonokat látogatva. Belgiumban, Németországban és Lengyelországban is elterjedt ez a hagyomány. A francia nyelvű területeken viszont egy szamár segíti a rengeteg csomag cipelésében, ezért sok helyen répával várják, hogy jóllakhasson a lova vagy szamara,
írja a „mindentudó” Encyclopaedia Britannica.
Segítséggel érkezik
Néhol leveleket is hagynak a gyerekek az ajándékhozónak. Reggelre ajándékokat találnak a párnájuk alatt, a kihelyezett harisnyákban vagy cipőkben. Narancsot vagy mandarint és csokoládéból készült érméket vagy a püspökök pásztorbotját szimbolizáló cukorkát kapnak a gyerekek. A vallásos Lengyelországban és Ukrajnában angyalok kísérik, és úgy tartja a hagyomány: az angyalok könyvükben tartják nyilván a jó gyerekeket. Csehországban és Szlovákiában pedig azért érkeznek, hogy az ördögtől védjék a kicsiket. Ausztriában és Dél-Németországban nagyon népszerű még a félelmetes krampusz, akit Magyarországon is ismerünk. Ez az ijesztő ördög bírja rá sok helyen a gyerekeket, hogy jól viselkedjenek. Németországban a kormos arcú Ruprecht segíti még a piros ruhást, aki zsákjában ajándékot hoz a jóknak, virgácsot, köveket vagy szenet pedig a rosszaknak. Hollandiában hasonló segítő Fekete Péter, akinek bár megjelenését az utóbbi időben többen kritizálják, a szent vicces és rosszcsont társát sokan szeretik – állítja a St. Nicholas Center.
És visszajön Amerikából
A reformáció hatására sok helyen viszont nem Szent Miklós, hanem Santa hozza az ajándékokat. Az Amerikába Európából érkező bevándorlók szokásai „álltak össze” az újkeletű angolszász hagyománnyá, és jó marketinggel „visszaáramlanak” a régi kontinensre. Ugyanakkor ebben az újkeletű Santa-világban is jól felismerhetőek a keresztény Szent Miklós kultusz és Mikulás ünnepének elemei: titkos ajándékozás, a kihelyezett harisnya, pásztorbot alakú cukorka. Maga Szent Miklós továbbra is fontos eleme az adventi időszaknak, elsősorban a római katolikus országokban.
(A borítóképen: A gyerekek nagyon, de ilyenkor mindenki hisz egy kicsit a csodákban)