Kertművelés

2021.01.17. 08:00

Van úgy, hogy a négy fal közé szorul a kertészkedő

Bár egyelőre nem tart ott az időjárás, de azért vegyük végig, milyen tennivalók akadnak télen.

Horváth Imre

Forrás: Shutterstock

Ha végre januárira fordul az időjárás és nem marad már semmilyen tennivalónk odakint, akkor jöhet a négy fal között kertészkedés. Ez a hónap jó az értékelésre, tervek készítésére, megrendelések leadására. Nézzük át a vetőmag-katalógusok kínálatát, kezdjük el tervezni a vetésforgónak megfelelően az idei vetőmagszükségletünket. Készítsünk ültetési tervet.

Fagymentesítsünk!

Ha a tervezgetést és a négy falat nagyon unnánk, és a havat hordó szél sem szegi kedvünket attól, hogy odakint dolgozzunk, akkor mindenki tud magának találni tennivalót. A kerti karbantartási munkálatok már megkezdődhetnek, átnézhetjük a kerítést. Ha sérült, most javítsuk ki, ne várjunk vele tavaszig, amikor egyébként is összesűrűsödnek a kerti munkák. Erősebb fagyok esetén ellenőrizzük, hogy a kerti vízcsapokat megfelelően szigeteltük-e.

A szerszámok javításának is itt lehet az ideje, ha ősszel még nem került rá sor. Ne akkor kelljen a kapát, a metszőollót köszörülni, élesíteni, megfenni, amikor már szükségünk van rá. A törött, sérült szerszámnyelek kicserélésére is remek alkalom a januári tél, a műhely melegében egy kis forralt bort szürcsölgetve nekiláthatunk az efféle tennivalónak. A költségek is megoszlanak így, hisz februárban, márciusban már vásároljuk például a vetőmagokat is. Nézzük át a permetezőt, hogy mikor használnunk kell, ne legyen okunk a bosszúságra.

Idő a ritkításra

Ha fagymentes az idő, elkezdhetjük a díszcserjék ritkítását, a túl sűrűn álló hajtásokat a talaj szintje fölött vágjuk le. A lomblevelű sövényeket, amelyek túl magassá nőttek, az idős fás részekig vágjuk vissza (ifjítás). Az idősebb fákról fűrészeljük le az elhalt, beteg, korhadt ágakat.

A teleltetésre le- és elrakott virágainkat ellenőrizzük rendszeresen, öntözzük őket óvatosan, ha pedig úgy érezzük, hogy szükséges, akkor tápoldatot is használjunk. Figyeljünk a kórokozókra, mert a garázsban vagy pincében is megjelenhetnek a növényünkön! Nézzük át a kardvirág, dália és gumós begónia gumóit, illetve hagymagumóit, hogy az esetleges veszteségeket elkerüljük. A betegnek tűnőket azonnal vegyük ki és semmisítsük meg, mielőtt a rothadás átterjed az egészséges gumókra is.

Szellőztessük a pincét!

A cserepes metélőhagymát állítsuk az ablak közelébe, és kezdjük el öntözni, hogy friss, új hajtásokat hozzon. Ellenőrizzük a tárolókat (alma, burgonya stb.), és a romlásnak indulókat távolítsuk el, mielőtt a többi is megbetegszik. Ha enyhe az idő, szellőztessük a pincét.

(A borítóképen: A snidling jó fényviszonyok közt folyamatosan hajt)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában