2021.05.20. 14:00
Inkább nassolunk, mint mozgunk
Ideális esetben egy óra aktív mozgással megőrizhetjük gerincünk és ízületeink egészségét.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Shutterstock
Bár a korlátozásokkal teli időszakban sokan megpróbáltak áttérni a mozgásban gazdagabb, egészségesebb életmódra, egy friss kutatás mégis arra mutatott rá, hogy a magyar válaszadók 20 százaléka a járványhelyzet óta nem megfelelően táplálkozik, többször nyúl nassolnivaló után.
Stresszesebbnek érzik
A megkérdezettek 42 százaléka számolt be testsúlygyarapodásról, illetve 63 százalék a karantén kezdete óta sokkal stresszesebbnek érzi magát a mindennapokban. Ez többnyire a vendéglátóhelyek, fitnesztermek bezárásának, az otthoni munkavégzésnek, illetve a személyes izolációnak a számlájára írható, ami mentálisan is próbára tette az embereket.
A Feövenyessy Medical Fitness Akadémia illetve a Feövenyessy Gerinc- és Sportrehabilitációs Központ májusi felmérésében 3459-en vettek részt. A megkérdezettek válaszai alapján az eredmények azt mutatják, hogy a kutatásban részt vevő magyar felnőttek kicsivel több mint 20 százaléka érzi úgy, hogy a korlátozások kezdete óta egészségtelenebbül táplálkozik, 35 százalék pedig jóval többet nassol, mint az azt megelőző időszakban. Közel 42 százalékuk testsúlya nőtt az elmúlt hónapok alatt, 38 százalék érzi rosszabb minőségűnek alvását, 63 százalék pedig jóval feszültebb, mint a járvány kezdete előtt.
Ami a testmozgásra szánt időt illeti, az adatok a járvány ideje alatt tovább romlottak, a heti 2,5 óránál kevesebbet sportolók aránya 50-ről 57 százalékra nőtt. A testmozgást egyáltalán nem végzőket is megvizsgálták, arányuk szinte megduplázódott, 11 százalékról 20 százalékra emelkedett.
Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta és a központ vezetője kiemelte: a mozgáshiány drámai változásokat indít el az emberi testben.
Mint egy hátizsák
– Ha nem mozgunk rendszeresen, a porcok nem jutnak tápanyaghoz, azaz sorvadni, kopni kezdenek. A mozgáshiány a degeneratív megbetegedések – porckopás, porckorong-ellapulás, porckorongsérv – egyik legfőbb oka. A túlsúly és a mentális problémák az inaktivitáshoz hasonlóan károsítják a mozgásszerveket. A túlsúly épp olyan, mintha napi 24 órán át magunkon hordoznánk egy nehéz hátizsákot. Minden egyes ízületet folyamatosan összenyomva tart, így felgyorsítja a kopásos folyamatokat. A stressz pedig még tovább súlyosbítja a helyzetet. Stressz hatására ugyanis izmaink reflexesen megfeszülnek, kötőszövetünk összezsugorodik. A feszes, zsugorodott lágyrészek a túlsúlyhoz hasonlóan összepréselik az ízületeket, és szintén jelentősen hozzájárulnak a kopásos folyamatok felgyorsulásához – sorolta a negatív tényezőket.
Ne keressünk kifogásokat!
– Minimálisan napi 30 percnyi, ideális esetben 1 órányi dedikált testmozgásra lenne szükségünk ahhoz, hogy gerincünk és ízületeink egészségét megőrizzük. Az időhiány vagy a megfertőződéstől való félelem nem lehet kifogás. Bár nem mindenki szeret vagy tud edzőterembe járni, a mindennapos séta, kirándulás, kocogás vagy akár az otthoni átmozgató torna bárki számára könnyedén és biztonsággal elérhető – javasolta.
(A borítóképen: Jöhet az édesség is, de csak mértékkel)