2021.07.17. 20:00
Sok a fertőzött kullancs hazánkban
Nyáron jelentősen megnő a Lyme-kór fertőzések száma, tudatosan kell védekezni a parazita ellen.
Fotó: Shutterstock
A június mellett a július kritikus, ezért ezekben a hónapokban jobban oda kell figyelni a természetjáróknak, a szabadban tartózkodóknak, hogy elkerüljék a kullancscsípéseket. Bár a fertőző betegség nem halálos kimenetelű, ennek ellenére komoly gondokat is okozhat: bénulást, pszichiátriai bajok kialakulását.
Komolyabb gondokat okozhat
A Lyme-kór a kullancsok csípésével terjed, amelyek maguk is megfertőződtek egy bizonyos Borrelia burgdorferi nevű baktériummal. Fertőzött kullancsból egyre több van Magyarországon elsősorban az enyhe télnek köszönhetően. A kór ellen nincs védőoltás, a gyógyulás érdekében igénybe vett kezelés pedig megterhelheti a szervezetet. Ha valakit fertőzött kullancs csípett meg, nem feltétlen jelentkezik a Lyme-kórra jellemző bőrelváltozás, így nehéz kiszűrni a betegséget. A hosszú fertőzés azért veszélyes, mert később komolyabb gondokat okozhat, ami első látásra ijesztő lehet, de kezelések hatására gyorsan, maradványtünet nélkül rendezhetők a panaszok.
Az idősebb nőknél felléphet bőrsorvadás is, gyakori a végtagzsibbadás, az izomgyengeség. A legrosszabb kimenetel a bénulás. Ez azonban csak kis százalékban következik be. A hosszú lefolyású betegség okozhat ízületi fájdalmakat, agyat érintő betegségeket, álmatlanságot, depressziót, memóriakárosodást, illetve pszichiátriai problémákba is torkollhat.
A kór ellen úgy védekezhetünk a leginkább, ha igyekszünk elkerülni a kullancscsípéseket a szabadban töltött idő alatt.
Próbáljuk megelőzni
Elsősorban fontos, hogy csak a szükséges bőrfelületeket hagyjuk szabadon, használjunk kullancsriasztót, illetve ne gázoljunk át sűrű aljnövényzetű területeken.
Ha mégis ilyen helyen járunk, hazaérve mindenképp vizsgáljuk át a teljes testfelületünket, a hajlatokat, gyerekek esetében a fül környéki hajas fejbőrt is.
A Heim Pál Gyermekkórház ajánlásai alapján ha felfedeztük a bőrünkben a vérszívót, mindenképp távolítsuk el, viszont az egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan. Olajat, kenőcsöt, alkoholt nem célszerű a kullancsra csepegtetni mert az oxigénhiánnyal küzdő parazitából még több vírus juthat az ember vérkeringésébe.
Legjobb, ha egy kullancskiszedő csipesszel a bőrfelszínt összefogva vesszük ki. Az állat fejének bőrben maradása nem okoz különösebb problémát, idővel kilökődik. Ha ez nem történik meg pár napon belül, el kell távolítani, mert bár fertőzést nem, de gyulladást okozhat. Ezt követően jódoldattal kenjük be a kullancs helyét. Fertőzést jelez, ha a kullancscsípés helye körül kör alakban halvány pír jelentkezik, nem viszket, nem fáj.
A fertőzöttek 20-30 százaléka tünetmentes, ezért érdemes minden gyanúsnak vélt esetben orvoshoz fordulni, hiszen a fertőzés korai stádiumban gyógyszeres kezeléssel orvosolható. Az agyvelőgyulladás szempontjából 4-6 óra, a Lyme-betegség szempontjából 24 óra számít biztonságos időnek.
Ne essünk kétségbe!
Béla nem gyakran túrázik, viszont legutóbbi alkalommal, amikor feleségével a turistaútvonalak egyikét járták, megcsípte egy kullancs.
– A túra után egy nappal szedtük ki, utána két héttel láz és ízületi fájdalom jelentkezett nálam. A csípéstől számított négy héttel később találtuk meg a foltot a csípés körül – emlékezett vissza. – A háziorvos azonnal írt fel antibiotikumot, továbbá vértesztre is kiírt. Mindenképp ajánlom, hogy minden ismert kullancscsípés helyét 4-5 hétig még ellenőrizze az ember újra és újra, hiszen ahogy említettem, nálam is később jelentkezett a bőrpír. Miután megtörténik a baj, nem érdemes kétségbeesni, visszacsinálni már úgysem lehet, be kell tartani az orvos által előírtakat. Szedni kell az antibiotikumot, az antibiotikummal szemben pedig probiotikum szedésével kell helyreállítani a gyomorban az élőflórákat, ha esetleg az erős szer hatására sérültek volna – javasolta Béla.
(A borítóképen: Kirándulások után vizsgáljuk át a bőrünket, hajlatainkat, hogy nem vittünk-e haza magunkkal kullancsot!)