Egészség

2021.08.13. 15:30

Csapvíz vagy ásványvíz, ez a kérdés...

Sokszor halljuk, hogy egészségünk megtartása érdekében naponta 2-3 liter vizet igyunk. De vajon milyet?

Balogh Csilla

Forrás: Shutterstock

Fotó: Shutterstock

A Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség kimutatása szerint hazánkban az ásványvízfogyasztás dinamikusan növekszik, 2020-ban elérte az évi, fejenkénti 117-120 litert, amely értékkel az Európai Unión belül az elsők között szerepelünk. Az ásványvízfogyasztás emelkedésének egyik oka az, hogy az emberek egyre inkább felismerik az egészséges táplálkozás fontosságát, másik oka, hogy a vezetékes ivóvízről még mindig sokan gondolják azt, hogy nem megfelelő minőségű Magyarországon. Ezt azonban a felmérések és a kutatások nem igazolják.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása szerint mind a csapvíz, mind pedig az ásványvíz minőségére szigorú szabályok vonatkoznak, „ezeknek megfelelően nem tartalmazhatnak olyan mennyiségben vagy koncentrációban mikroorganizmust, parazitát, kémiai vagy fizikai anyagot, amely az emberi egészségre veszélyt jelenthet. Jelenleg az ország legnagyobb részén kiváló a vezetékes víz minősége. Nyugodtan fogyasztható egyenesen a csapból is, viszont a belső hálózat állapota meghatározza a vezetékes ivóvíz minőségét, élvezeti értékét: ha rossz a belső hálózat állapota, lehet akármilyen házi szuper víztisztítónk, nem lesz finom a víz, ha jó állapotú a belső rendszer, jó lehet az ivóvíz is. A vezetékrendszer felújításával ez a probléma kiküszöbölhető.

Hazánk ásványvizeinek minősége is kiváló, így akik ezt részesítik előnyben, azok nyugodtan fogyaszthatják ezt is. Az ásványvíz fogyasztása kielégítheti a szervezet ásványianyag-szükségletét még hőségben is, amikor a szokásosnál nagyobb a folyadék- és ásványianyag-veszteség. Ám nem minden palackozott víz ásványvíz, illetve nem ásványi anyagokban különösen gazdag víz. A jelenleg érvényes hazai szabályozás szerint legalább 500 milligramm ásványi anyagot kell tartalmaznia literenként, a kalcium- és magnéziumsók legkisebb mennyiségének kikötése mellett. A víz ásványianyag-tartalmát a palack címkéjén fel kell tüntetni. A Nemzeti Népegészségügyi Központ tanácsa szerint „akinek orvosa másként nem rendeli, a hőség napjaiban a csapvíz mellett ásványi anyagokban gazdag vizet is érdemes fogyasztani. A hazai ásványvizek nagy része ilyen”.

(A borítóképen: Bármelyik választás jó, de igyunk minél többet!)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában