Állatvilág

2021.12.01. 13:00

A madáretetés felelősség

A téli madáretetéssel beavatkozunk a természet rendjébe, ezért nem mindegy, hogyan végezzük.

Detzky Anna

Fotó: Juhász Csaba

Amikor beáll a fagy, érdemes elkezdeni a téli madáretetést, amely szemet gyönyörködtető hobbi. Viszont, ha egyszer már elvállaltuk a feladatot, nem szabad abbahagyni egészen tavaszig, mert az a szárnyas vacsoravendégek halálával is járhat.

– Bár a madáretetés szükségességéről megoszlanak a vélemények, de mi madarászok is sokan végezzük ezt a tevékenységet – mondta Somoskői Péter, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Bükki Helyi Csoportjának alelnöke. – Személy szerint én otthon és ezenkívül még két-három külső helyszínen etetek. A nádasban viszont idén kevésbé tesszük, mert a vízimadarak természetes viselkedését figyeljük meg egy kutatás részeként.

Megállhat a vonulás

A madártetetésnek természetvédelmi jelentősége van, nem pedig az állatok élelmezése miatt fontos.

– Az etetéssel el lehet érni, hogy a vonuló fajok télire is nálunk maradjanak, ami a rájuk leselkedő veszélyek miatt lehet fontos. Egyik legismertebb vonuló madarunk, a fekete rigó is lassan lemond a költözködésről. Persze az ember megjelenése előtt is átteleltek valahogy a magevő fajok, vagy lejjebb húzódtak Dél-Európa felé. Itt viszont a mai napig előfordul, hogy kedvtelésből lelövik őket. Ezt a csúnya szokást már Herman Ottó is megörökítette könyveiben. Afrikában pedig hálóval vadásznak rájuk – tudatta a madarász.

Szépséges madárarzenál

Apró, színes madarakat és rigóféléket várhatunk az etetőre.

– Időjárásfüggő, hogy mikor érdemes az etetést elkezdeni, de azt szoktuk mondani, hogy az utolsó őszi hónaptól az első tavaszi hónapig. Ez általában novemberben indul, de a klímaváltozás hatására egyre későbbre tolódik. Főleg magevő cinegéket, pintyféléket és rigókat láthatunk az etetőn. Kisebb számban pedig rovarevő – vörösbegy, barátposzáta – kismadarakat. Utóbbiak általában olyanok, amelyek bogyókat és más gyümölcsöket is szívesen fogyasztanak. Ahol almát kínálnak számukra, ott szívesen lakmároznak belőle, ahogy a fekete rigók is. Hogyha fellógatott, vagy alsó, kisebb nyílással rendelkező etetőt használunk, akkor bízhatunk benne, hogy a galambok nem fogják megkörnyékezni. A ragadozó karvalyok látogatására viszont számíthatunk, de ők mindig a beteg, legyengült egyedeket kapják el – hangsúlyozta a szakember.

Ne hagyjuk abba!

A kenyér és a tészta ártalmas a madaraknak, olajos magvakat, zsiradékot érdemes adni.

– Nagyon fontos, hogyha egyszer elkezdtünk etetni, akkor egész télen folytatnunk kell. A könnyű táplálékforráshoz szokott madarak éhen halhatnak, ha fél kilométeres körzetben senki más nem tesz ki madáretetőt a kieső időszakban. Sőt olyan jó az emlékezetük, hogy akár jövőre is visszatérhetnek. A másik lényeges kérdés, hogy mivel etetünk. Kenyér- és tésztaféléket semmiféleképpen nem szabad adni, mert puffadást okoznak. A legjobbak az olajos magvak, azok közül is a kis szemű, fekete napraforgómag. Emellett vajat, túrót és sótlan, nem fűszeres szalonnát is lehet adni, és a főtt leveszöldséget is szeretik. Az itatás tiszta vízzel szintén hasznos. Viszont az a nagy szárazságban lényegesebb, mert a madarak a pocsolyákból is isznak és a hófoltokból is csipegetnek – ismertette a Bükki Helyi Csoport alelnöke.

(A borítóképen: A cinege gyakori vendég a kihelyezett madáreleségnél)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában