2022.09.06. 11:30
Néhány nap és nyit a filmparadicsom, várják a mozi szerelmeseit
Szeptember 9-én rajtol a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál, mutatjuk, mi vár a mozirajongókra.
Fesztiváli hangulat egy korábbi CineFesten a Művészetek Házánál
Fotó: Ádám János
Már csak néhányat kell aludni, és kezdődik a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál: pénteken, szeptember 9-én nyitja kapuit és szeptember 17-ig várja a filmek szerelmeseit.
– A filmművészet jelenleg legmarkánsabb alkotásai érkeznek Miskolcra – mondta Bíró Tibor, az immár 18. alkalommal megrendezett miskolci fesztivál igazgatója. Olyan gyöngyszemekről van szó, emelte ki, amelyek nagy része idén volt látható Berlinben, Cannes-ban, a Karlovy Vary-ban megrendezett filmfesztiválokon, vagy épp egyenesen Velencéből, az ott jelenleg is folyó fesztiválról érkezik. Műfajok szempontjából is sokszínűség jellemzi az alkotásokat, vígjáték, természetfilm, dokumentumfilm egyaránt megtalálható közöttük.
Kísérő programok
– Hat magyar film látható a fesztivál programjában, mindegyik premier, azaz itt, Miskolcon találkozhat először velük a közönség – hangsúlyozta a fesztiváligazgató és hozzáfűzte, mindegyik magyar filmhez az alkotók szinte teljes stábbal érkeznek.
Bíró Tibor beszélt a kapcsolódó programokról is. Elsőként a jubileum kapcsán: 120 éve, Miskolcon született Pressburger Imre világhírű Oscar-díjas forgatókönyvíró, filmrendező és producer, emlékére nemzetközi konferenciát rendeznek. Levetítik A negyvenkilences szélességi fok című filmjét, amelyet 1941-ben rendezett.
Az igazgató kiemelte azt is, hogy idén már harmadik alkalommal a fesztiválon tartja éves közgyűlését a FIPRESCI, a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetsége, amelyre 28 országból érkeznek filmes szakújságírók.
– Másik fontos programunk az Otthonunk Miskolc, amely során Kerényi Lászlónak a Lévay Gimnáziumról szóló filmje (Alfa és Ómega), valamint R. Nagy József Tükibúcsúztató című alkotása látható. Ez utóbbi a Miskolci Egyetem bölcsészkarának régi épületéből való költözés kapcsán nyújt lehetőséget visszatekintésre, emlékezésre, búcsúztatásra.
Alkotók, sokfelől
Bíró Tibor több kapcsolódó kiállítást is említ. Az egyik Pressburger Imréhez kötődik, a másik pedig egy izgalmas mozitörténeti tárlat, amelyen Miskolc hajdanvolt moziplakátjai láthatók a 60-as és a 70-es évekből, amikor még több mint 16 filmszínház várta a nézőket a megyeszékhelyen. A tárlat a Művészetek Háza kortárs galériájában nyílik a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár gyűjteményéből.
Kérdeztük, vár-e fontos alkotókat az idén a filmfesztivál, hiszen sokan emlékezünk még a találkozóra Claudia Cardinale-val, Juliette Binoche-sal, Franco Neróval vagy Vanessa Redgrave-vel, hogy csak néhányat említsünk az illusztris névsorból.
– Az idén is jönnek alkotók, sok film rendezője, stábtagja érkezik a vetítésre – válaszolt Bíró Tibor. Megjegyezte, az alkotó jelenlétét a programfüzetben a filmismertető melletti Q&A jelzés mutatja. Ilyenkor a filmvetítés után van lehetőség a találkozásra, beszélgetésre.
– Az idén két magyar alkotót kell kiemelnünk, akik Miskolcra érkeznek, mindketten életműdíjat vesznek át a CineFesten – folytatta Bíró Tibor. Molnár Piroska színművész a nyitórendezvényen, az Oscar-díjas Rófusz Ferenc animációs filmrendező (A légy című filmje 1981-ben érdemelt Oscart) a zárógálán lesz a fesztivál vendége, és veszi át a díjat.
Megszokott helyszínek
– A versenyprogram filmjeinek nagy része csak a CineFesten látható. Igaz, volt arra is példa a 18 év alatt, hogy a mozifilmforgalmazók a miskolci fesztiválon döntöttek úgy egy alkotásról, hogy mégiscsak megvásárolják, és országszerte vetítik – jegyezte meg Bíró Tibor. Fontos még tudni, hogy a versenyfilmeket nemzetközi zsűri bírálja el, amelynek elnöke a francia Isabelle Danel, aki 2018 májusa óta a FIPRESCI, a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetsége elnöke. Az idei évben először külön, 3-3 tagú zsűri dönt a dokumentumfilmek és a CineNewWave kategória versenyfilmjeinek helyezettjeiről. Az előbbi tagja Prof. Dr. Horváth Zita is, a Miskolci Egyetem rektora.
– A fesztivál helyszíneiben nincs változás az előző évekhez képest – mondta Bíró Tibor. – A Művészetek házában a Pressburger terem, az intézmény vetítőtermei, az Uránia és a Béke termek várják a nézőket, a Csodamalom Bábszínház épületében, a Kossuth utcában pedig a Zukor terem található. A bulik, a beszélgetések helyszíne pedig idén is a Lounge sátor, azaz a Művészetek háza előtti tér lesz.
Ami (néhány éve) újdonság a korábbiakhoz képest, hogy egyes filmekre (versenyprogram, dokumentumfilmek) jegyet kell vásárolni, ez a cinefest.hu oldalon megtehető, de a Művészetek Háza jegypénztára is hosszítottan lesz nyitva. A CineNewWave alkotásai, a kisjátékfilmek és a kapcsolódó programok továbbra is ingyenesek.