2012.01.13. 19:24
IMF-konzultáció - Londoni elemzők: "a forint mélyrepülése és a megtakarítások kiáramlásának jelei" az IMF-tárgyalások mögött
London, 2012. január 13., péntek (MTI) - A forint mélyrepülése és a háztartási megtakarítások kiáramlására utaló jelek késztethették a magyar kormányt arra, hogy érdemi lépéseket tegyen az IMF/EU-tárgyalások ügyében - vélekedtek magyarországi megbeszéléseik tapasztalatai alapján londoni felzárkózó piaci elemzők.
London, 2012. január 13., péntek (MTI) - A forint mélyrepülése és a háztartási megtakarítások kiáramlására utaló jelek késztethették a magyar kormányt arra, hogy érdemi lépéseket tegyen az IMF/EU-tárgyalások ügyében - vélekedtek magyarországi megbeszéléseik tapasztalatai alapján londoni felzárkózó piaci elemzők.
A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays Capital felzárkózó térségi elemzőstábjának tagjai a héten Budapesten jártak, ahol a jegybank, az ÁKK, a kormány és a magánszektor képviselőivel, valamint politikai elemzőkkel és multinacionális intézményekkel tanácskoztak.
A tájékozódó látogatásról pénteken Londonban befektetők számára összeállított ismertetőjükben a Barclays Capital elemzői kiemelték: beszélgetéseik során "széleskörű reménykedést és különböző szintű meggyőződést" tapasztaltak azzal kapcsolatban, hogy a forint legutóbbi mélységi euróárfolyam-rekordja "ébresztőt" jelentett a kormány számára.
Emellett úgy tűnik, hogy a magyar háztartási megtakarítások kiáramlásának "első jelei" is "gyors akcióra" késztethették a magyar kormányt - fogalmaztak a Barclays Capital londoni elemzői.
Az elemzés szerint a Barclays Capital londoni stábjának budapesti megbeszélésein "széleskörű konszenzus" alakult ki abban, hogy IMF/EU-támogatás nélkül Magyarországnak "nagy valószínűséggel" súlyos pénzügyi válság kialakulásával kellene szembenéznie.
A cég londoni elemzői szerint a megállapodáshoz valószínűleg teljes fordulatra lesz szükség néhány olyan törvény esetében, amelyek vitára adtak okot a magyar kormány és az EU között, emellett az EU esetleges politikai követelései is további akadályt jelenthetnek.
A Barclays Capital szakértői úgy vélekedtek pénteki helyzetértékelésükben, hogy mivel "alacsony szintű a bizalom" a magyar hatóságok, valamint az IMF és az EU között, a valutaalap jó eséllyel ragaszkodni fog ahhoz, hogy még a hivatalos tárgyalások kitűzése előtt történjenek lépések magyar részről, "bizonyítandó a magyar fél készségét a törvénymódosításokra".
A ház szerint - tekintettel a korábbi retorikára - bizonyos törvénymódosításokat esetleg "politikailag nehéz lesz eladni az egyre szkeptikusabb választóknak".
A Barclays Capital londoni elemzői szerint ugyanakkor az valószínűtlennek tűnik - bár "teljesen nem zárható ki" -, hogy Orbán Viktor átadná helyét egy "Fidesz-hű technokrata miniszterelnöknek", aki végrehajtaná "a politikailag káros visszafordulásokat".
A Commerzbank stratégái ugyancsak pénteken Londonban ismertetett helyzetértékelésükben mindazonáltal úgy vélekedtek, hogy a legutóbbi jelzések tanúsága szerint a kormány alapállása az IMF-fel és az EU-val szemben "kissé ismét keményebbé vált" az elmúlt napok kedvező eredményű európai - köztük magyarországi - államkötvény-aukciói után.
A ház szerint az EU-val kapcsolatos piaci hangulat általánosságban javult az utóbbi időben, és a sikeres spanyol és olasz kötvényaukciók mellett "robusztus kereslet" volt a 3 és az 5 éves magyar államkötvényekre is.
A Commerzbank elemzői szerint ugyanakkor az IMF "erőteljes üzenetben vázolta fel az erőegyensúlyról alkotott saját nézetét", és világossá tette, hogy mielőtt döntene a tárgyalások megkezdésének időpontjáról - és arról, hogy megkezdődnek-e a tárgyalások -, a kormánynak konstruktív párbeszédbe kell bocsátkoznia a valutaalappal és az EU-bizottsággal a makrogazdasági stabilitást és a 2012-2013-as költségevetéseket érintő minden gazdaságpolitikai kérdésben.
- MTI -