2019.09.26. 13:00
Eurómilliárdból épül egy új gyár Tiszaújvárosban
A világon a leghatékonyabb és legkörnyezetbarátabb technológia települ Tiszaújvárosba.
Tiszaújvárosban bódéváros épül a gyár építésén dolgozó munkások számára
Fotó: Ádám János
Tavaly szeptemberben érkezett egyik mérföldkövéhez a Mol-csoport által Tiszaújvárosba, a Mol Petrolkémia telephelyére tervezett poliolgyár építése: megállapodtak a ThyssenKrupp Industrial Solutions AG képviselőivel abban, hogy a vállalat fogja felépíteni a komplexumot.
Gigaberuházás
Az 1,2 milliárd euróból (mintegy 390 milliárd forintból) megvalósuló beruházás 200 munkahelyet teremt Tiszaújvárosban, a Mol-csoport magyarországi petrolkémiai központjában. Megtudtuk, a magyar kormány 131 millió euróval támogatja a beruházást, amelyet az Európai Bizottság is jóváhagyott.
A poliol-üzemcsoport alapkőletétele – a következő mérföldkő – Varga Mihály pénzügyminiszter, Guido Kerkhoff, a ThyssenKrupp AG vezérigazgatója és Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója jelenlétében pénteken délután lesz Tiszaújvárosban.
Az alkalmazandó technológia korszerűségét jelzi, hogy a poliol gyártása során melléktermékként mindössze tiszta víz keletkezik. A világon ez a leghatékonyabb és legkörnyezetbarátabb technológia a területen – tudtuk meg. A Mol ezzel Kelet-Közép-Európában az egyetlen olyan társaság lesz, amely a kőolaj kitermelésétől kezdve a poliol előállításának minden szegmensében részt vesz.
Sokrétű felhasználás
A poliol a poliuretán alapanyaga, amelyet az ipar szinte minden területén hasznosítanak az építőipartól a bútorgyártáson át az autóiparig, textiliparig.
Az új gyár évente 200 ezer tonna poliolt tervez előállítani, amivel rögtön meghatározó szereplővé válik az 1,4 millió tonnára becsült összeurópai piacon. A gyár várhatóan 2021 második felében kezdi meg működését.
Marcel Fasswald, a ThyssenKrupp Industrial Solutions ügyvezető igazgatója korábban már elmondta, hogy az üzem megtervezése és felépítése várhatóan egymillió mérnökórát fog igénybe venni, csúcsidőben az építkezésen 4000 ember fog dolgozni.
„A ThyssenKrupp számára ez globális projekt” – mutatott rá, utalva arra, hogy a mérnöki munka nagy részét Németországban végzik el, de a cég Thaiföldről, Kínából és Indiából is hoz szakértelmet a projekthez.
A Tiszaújvárosban félépülő új üzem „magasra teszi a lécet”, amellett, hogy a legenergiahatékonyabb és -környezetbarátabb megoldással fog rendelkezni, a legautomatizáltabb is lesz a területen belül – mondta az ügyvezető.
Nem ez az első alkalom, hogy a Mol-csoporttal együtt dolgozik a vállalat, 2003-ban együtt építettük fel a dízelüzemet – emlékeztetett Marcel Fasswald.