2021.11.25. 07:00
Jövőre várhatóan tovább emelkednek az építkezések költségei
Jövőre várhatóan tovább emelkednek az építési költségek, a mértékéről viszont csak találgatni lehet.
Forrás: shutterstock
Fotó: Shutterstock
Az energiaárak emelkedése, a minimálbér és a kötelező bérminimum emelése az irányba mutat, hogy jövőre tovább nőnek az építkezések költségei. A rezsióradíjak várható növekedése mellett az építőanyag-forgalmazóktól származó információk szerint december végén, legkésőbb januárban az építőanyagárak emelkedése a 20 százalékot is elérheti. Az építési vállalkozók szövetségének előrejelzése szerint a legjobban a tégla, a gipszkarton és az üveggyapot drágulhat, ami tovább emeli az új lakások építésének és a felújításoknak a költségeit is.
Az építőanyagárakban tavasszal tapasztalt jelentős emelkedés az őszi időszakra megállt. Építőanyag-hiány nincs a piacon, viszont általánossá vált, hogy a beszerzések ideje egy hétről 3-4 hétre tolódott ki, ami olykor fennakadásokat okoz a kivitelezésben. A késedelmes szállítás leginkább azokat a termékköröket érinti, amelyekben külföldről érkező alapanyagokra van szükségük a gyártóknak. De heteket kell várni a faanyagra, a speciális vakoló-, hőszigetelő vagy festékanyagra és a különlegesebb burkolóanyagokra is.
Tanácstalanság az árképzésben
A jelen helyzet nehézségeivel szemben a jövő év egyelőre bizonytalanabb képet mutat az építőipari vállalkozások számára – mondja Szalay Antalné, a Bokik építőipari osztályának az elnöke. A kötelező legkisebb bérek és az energiaárak növekedése elkerülhetetlenné teszik az építési költségek emelkedését, amelyet az üzemanyagárak befagyasztása csak átmeneti időszakra tud tompítani.
Az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottság ajánlása alapján a napokban tették közzé a 2021. évre vonatkozó építőipari rezsióradíjak mértékét a Magyar Közlönyben. A forgalmi adó nélkül számított 4530 forint a szakember szerint már most sem reális, a vállalkozások 5800-6000 forint nettó óradíjjal számolnak. Jövőre ez várakozása szerint 7000 forint fölé nő majd, miután nemcsak a legkisebb béreket kell emelni, hanem a jobban kereső, tapasztalt építőipari munkavállalók is elvárják az azzal arányos mértékű bérnövekedést. Ha egy vállalkozástól ezt nem kapják meg, átpártolnak máshoz. A megbízható, stabil munkaerő megtartásának problémája a leginkább a kisebb vállalkozások piaci pozícióját gyengítheti meg – jelzi.
Általános a tanácstalanság, különösen a hosszabb, több hónapos teljesítési időre szerződő társaságok körében. A megjósolhatatlan áremelkedések miatt egyrészt attól tartanak, hogy alulárazzák a költségeiket, ami a gazdaságos működtetésüket veszélyeztetheti. Másrészt a túlárazás sem szerencsés, mert akkor nem kapnak munkát, nem kezdődik meg a kivitelezés. Az előzetes kalkulációt nehezíti, hogy az építőanyag-forgalmazók és a beszállítók sem tudják megmondani számukra, mely területen és milyen mértékű áremelésre számíthatnak jövőre.
A határ: 10-15 százalék
Évtizedek óta nem volt olyan helyzetben az építőipar, mint az idei év végén – állítja Szalay Antalné. Elindultak a közbeszerzések, látszik, hogy lesznek beruházások, így a jövő évre a megrendelések tekintetében optimistán tekinthetnének a vállalkozások. Már csak az a kérdés számukra: milyen áron vállalják el a munkát, mivel a szerződések 99 százalékát átalányáron kötik meg. Ha 10-15 százaléknál magasabb lesz jövőre az áremelkedés, azt a korábban megszokott számítások szerint nem tudják kigazdálkodni.
Márpedig az év első kilenc hónapjában nagyjából ezen a szinten emelkedtek az építőipari termelői árak a KSH közlése szerint: az épületek kivitelezésében 14,8, a speciális szaképítésben pedig 14,4 százalékos árnövekedést rögzítettek.
Társulni nehéz
Az építőanyagárak idei, átlagon felüli emelkedését vizsgáló Gazdasági Versenyhivatal is csak annyit állapított meg a szeptember végén kiadott állásfoglalásában, hogy a növekvő fuvar-, csomagolási és logisztikai költségek miatt akár akkor is drágulással szembesülhetnek a felhasználók, ha maga a termék ára ezt nem indokolná. A versenyhatóság ezért a piaci szereplőknek azt ajánlotta: beszerzési társulásba tömörülve próbálják meg ellensúlyozni a jelentősebb építőanyag-gyártók nagyobb alkuerejét.
Az építési vállalkozások együttműködésében megvalósítható beszerzési társulások megalakítása Szalay Antalné szerint nehezen kivitelezhető, aminek csak részben lehet oka a cégek méretének és fő tevékenységi körének különbözősége. Egy jelentősebb méretű nagyvállalatnak ugyan lehetősége lehet arra, hogy előre megfinanszírozza bizonyos anyagok beszerzését, de tudomása szerint Magyarországon nincs olyan építőipari kivitelezéssel foglalkozó vállalkozás, amely a telephelyén tárolni tudná a különböző alapanyagokat, még ha hosszabb távú munkát vállal is el.