2022.01.31. 13:00
Rövidlátó politikából súlyos energiaválság lett Európában
Rekordmagas rezsiárakat kénytelenek fizetni az európaiak, ennek okai között a felkészületlenség és a megújuló energiára való elsietett átállás lehet.
Fotó: Shutterstock
Rekordmagas rezsiárakkal szembesülnek az európai fogyasztók ősztől, amióta a földgáz piaci ára az egekbe szökött, és az eltelt hónapokban sem esett vissza. A válság hatását az európai gazdaság számos területén érezteti, a magas energiaárak súlyosbították az inflációt, és energiakimaradásokkal veszélyeztetnek vállalkozásokat kontinensszerte. Legjobban viszont talán az átlagember érezhette meg a válság hatását az Európai Unióban: minden negyedik európai háztartásnak aközött kell döntenie ezen a télen, hogy fűtsön-e, vagy ételt tegyen az asztalra – nyilatkozta az Euractivnak Martha Myers, a Friends of the Earth szervezet energiaszegénység elleni aktivistája.
„A válságért az unió a felelős”
A válságért részben a járvány tehető felelőssé az újranyitást követő keresletnövekedés által. A kiváltó okok között volt még az Euronews szerint, hogy az utóbbi hét évben a legalacsonyabb szinten vannak az európai földgáztartalékok, különösen a tavalyi, a zord tél miatt. Nem elhanyagolható tényező az sem, hogy a megújuló energiaforrásokra történő átállás is fokozta a földgáz áremelkedését a kontinensen.
Alexander Novak orosz miniszterelnök-helyettes szerint ezért a válságért az Európai Unió a felelős. A kijelentéssel Novak azokra a vádakra reagált, miszerint Moszkva a válságot tudatosan súlyosbítja az európai földgázpiac 40 százalékát kitevő orosz import korlátozásával. A miniszterelnök-helyettes kiemelte: Oroszország teljesítette a hosszú távra kötött szerződéseit az EU-val. A válság hátterében a politikus szerint az EU és az Európai Bizottság rövidlátó politikája áll, amely szándékosan eláll az ilyen szerződésektől, hogy energiaszektora függetlenítése érdekében drágább, azonnali szerződésekre váltsa azokat.
Az energiaválság következtében az Unió több országa és Nagy-Britannia is szén és olaj égetésével igyekszik pótolni az áramtermelésre is széles körben használt földgáz hiányát.
A Forbes összefoglalója szerint ezt a válságot szinte teljes egészében az európai kormányoknak azon törekvése idézte elő, hogy elhamarkodottan megújulókra állítsák át energiatermelésüket. A megszűnő szén-, atom- és földgáztüzelésű erőművek terhét azonban még nem voltak készek ilyen mértékben átvenni a megújuló energiaforrások.
A magyar családokat védi a rezsicsökkentés
A rezsicsökkentés családokat érintő intézkedéseiről Kardosné Gyurkó Katalin, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) elnöke lapunknak nyilatkozva kiemelte: nagy szükség volt erre az intézkedésre, mert mindannyiunk életében könnyebbséget eredményez. Enélkül, és a korábban meghozott számos családtámogatási intézkedés (a hitelmoratóriumtól az otthonfelújítási támogatásig, a négygyermekes édesanyák és a fiatalok adómentességétől a minimálbér emeléséig) nélkül ma sokkal védtelenebbek és kiszolgáltatottabbak lennének a családok a világgazdasági recessziónak, félő, hogy nagyon sok család nem is bírná el a terheket.