2010.03.22. 16:42
Gondozóvá válnak a gondozottak
<p>Miskolc, Szirmabesenyő - A miskolci Drogambulancia Alapítvány terápiás lovaglást szervezett józan szenvedélybetegek számára.</p>
Miskolc környékén a Balog Liget lovastanya ad otthont annak a lovasterápiás programnak, amit a miskolci Drogambulancia Alapítvány a Szociális és Munkaügyi Minisztérium pályázatán nyert támogatásnak köszönhetően valósított meg. Mint Ujj Vera szociális munkástól, a program vezetőjétől megtudtuk, a terápián józan szenvedélybetegek, a drogambulancia olyan kliensei vesznek részt, akik már egy ideje nem nyúltak szerhez. A lómediált terápia két részből áll: hetente, 10 hetes periódusokban 3-3 fő (a program során összesen 12 fő) három órában a lovak körül ténykedik. A terápiát kiegészíti egy tematikus csoport, ahol megbeszélik a többiekkel, a lovas foglalkozás milyen érzelmeket váltott ki belőlük. A "terápiás lovaglás" kifejezés csalóka lehet, hiszen a dolog nem merül ki a lóháton kucorgásban: a fiatalok részt vesznek az állatok körüli munkában, a lovak csutakolásában, ellátásában is.
Új célok
Ott jártunkkor éppen Gergő készült kihozni boxából Jucust, az elmúlt kilenc év alatt terápiás programok során bizonyított, végtelenül türelmes hátast. Jacsó Tiborné, Zsuzsa lovasterapeuta verbális utasításait Gergő fordította le a "ló nyelvére": Zsuzsa elmondta, mit tegyen a fiatalember a nyeregben, a Gergő pedig finom mozdulatokkal rávette Jucust az utasítások teljesítésére.
Mint Zsuzsa elmondta, néhány hetes lovasterápia után komoly változást lehet megfigyelni a korábban zárkózott fiatalemberen. Sokkal barátságosabb, nyitottabb lett, és annyira megszerette a lovakkal való foglalatosságot, hogy ha tehetné, minden szabad percét a lovastanyán töltené. Gergő most könyvet ír arról, miként vált az anyag foglyává és hogyan sikerült megszabadulnia szenvedélyétől. Egy másik fiatalember a terápia hatására úgy döntött, visszatér régi, "szer előtti" életéhez: ő ekkor még lovasíjászattal foglalkozott, most elhatározta, újrakezdi.
ÉM-SZP
Új pozíióban |
A lovasterápia már bizonyított, hatására az így "kezelt" autista, szellemi vagy testi fogyatékos gyerekek mentális, érzelmi és testi fejlődésében sokszor látványos javulás következik be. Ez a speciális fejlesztő módszer azonban nem csak a gyógyító, a megelőző, a rehabilitációs terápiákban használható, de a tudatmódosító szereket használók körében is jelentős javulás várható a hatására. Bizonyíthatóan csökken például a visszaesők száma, és ez nem csak a rendszeres elfoglaltságnak köszönhető, hanem annak a tudatnak is, hogy ők irányíthatnak egy náluknál sokkal nagyobb lényt, aki fenntartások nélkül fogadja el őket, igényli a társaságukat és kifinomult ösztöneinek köszönhetően minden rezdülésükre reagál. A lovakkal végzett munka során gondozottból fokozatosan gondozóvá válnak, olyan valakikké, akik egy másik lényért - és így saját magukért is - felelősek. |