2012.02.09. 09:25
Megcsappant a választék
Budapest - Állami ösztöndíjas jogászképzés csak két egyetemen indul az országban.
Budapest - Állami ösztöndíjas jogászképzés csak két egyetemen indul az országban.Nyilvánosságra hozta a 2012-es felvételi tájékoztató hivatalos kiegészítését az Oktatási Hivatal és a Nemzetierőforrás-minisztérium. A dokumentumban az áll, több képzési területen egyáltalán nem lesznek állami ösztöndíjas helyek.
Csak két helyen
A jogi képzési területen csak az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem indíthat államilag finanszírozott, osztatlan jogászképzést, a többi egyetemen kizárólag önköltséges hallgatóként lehet majd tanulni. A közigazgatási, rendészeti és katonai képzési területen az igazgatásszervező és a nemzetközi igazgatás alapszak nem indul állami ösztöndíjas formában – államilag fi nanszírozott igazgatásszervező- képzés egyedül a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, a Rendőrtiszti Főiskola és a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatás-tudományi Karának összevonásával létrehozott Nemzeti Közszolgálati Egyetemen lesz.
Rosszul jártak
Az üzleti szakokra jelentkező diákok is rosszul jártak: a gazdaságtudományi képzések közül egyedül az alkalmazott közgazdaságtan, a gazdaságelemzés, a közszolgálati és a nemzetközi gazdálkodási alapszak indul állami ösztöndíjas formában. A társadalomtudományi karok a szociális munka, a szociálpedagógia, az informatikus könyvtáros, a kulturális antropológia és a szociológia alapszakhoz kaptak állami támogatást, valamint néhány egyéb, ide tartozó szakhoz, speciális esetben, kis létszámban.
Csak önköltséggel
Ahogy az várható volt, a magánfőiskolák 2012 szeptemberében egyetlen állami ösztöndíjas hallgatót sem vehetnek fel alapképzésre, egységes, osztatlan szakra és felsőfokú szakképzésre. Ezekben az intézményekben – ilyen például a Kodolányi János Főiskola, a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola, az Általános Vállalkozási Főiskola vagy a Gábor Dénes Főiskola – csak önköltséges hallgatóként lehet majd tanulni.
ÉM
Idegen nyelven drágább tanulni
Kérdések és válaszok a hallgatói szerződésről