2012.04.17. 09:24
„Gulyás” cége lett Miskolcnak
Miskolc - Szürkemarhája és mangalicája is lesz májustól Miskolcnak, illetve az új városi cégnek.
Miskolc - Szürkemarhája és mangalicája is lesz májustól Miskolcnak, illetve az új városi cégnek.
Az Agorkultúra Kft. – közgyűlési döntés értelmében – év elején alakult meg, ügyvezetője Lantos Ottó agrármérnök lett. A cég – amely a Miskolc Holding Zrt. új tagvállalata – jelenleg két embert foglalkoztat, de májustól 23 közmunkást alkalmaznak majd. Márcsak azért is, mert akkor indulhat be a miskolci állattartás, mezőgazdaság. A terv legalábbis az, hogy a cég állattenyésztésre, gyepgazdálkodásra, legeltetésre hasznosítaná fogja a város 110 hektáros mezőgazdasági területét. Az önkormányzat legelőterülete a Bedegvölgyben található, ezen valósulhat meg az állattartás. Mindezt Pásztor Imre, a Miskolc Holding kommunikációs igazgatója mondta lapunknak. Hozzátéve: „Olyan területről beszélünk, amely hosszú éveken keresztül kihasználatlan volt, ezért a város eddig nem tudott igénybe venni mezőgazdasági támogatásokat ezekre a területekre. Az új vállalat célja: az elfeledett mezőgazdasági területek hasznosítása, a földalapú- és egyéb támogatások igénybevétele, a mezőgazdasági pályázatokon való részvétel, a különböző mezőgazdasági tevékenységek fejlesztése, így például az állattenyésztés, és ezeken keresztül a foglalkoztatás is.”
Üzleti titok
Azt is megkérdeztük, kezdetben hány állatot tart majd a város? „Ezen a területen 52 szürkemarha és 70 mangalica tenyészállat tartása valósul meg” – mondta Pásztor Imre. Ez mennyibe kerül éves szinten, és mennyi bevételt hoz majd a városnak? „A vállalkozás jövő évi mérlegadatai alapján közölhetek majd számszaki adatokat, de addig is elmondható, hogy az állattenyésztésre volt lehetőség állami támogatást megpályázni, így ez abból valósul meg, ezen terület munkaerőigényét közfoglalkoztatottakkal tudja biztosítani a cég. Pályázik az Agrokultúra Kft. a kertészeti részleg beindítására is, ez részben megint állami támogatásból megvalósuló beruházás, amiben egy nagy légterű fóliaház építését támogatná az állam pályázat útján, ahol szintén közfoglalkoztatottak tudnának dolgozni. Ehhez jön még évente a földalapú támogatás. Ez tehát egy olyan vállalat, amely pályázati pénzekből, támogatásokból, a közfoglalkoztatásban rejlő lehetőségeket kihasználva, a város érdekeit szolgálva tudja majd kedvező áron, minőségibb alapanyagokkal ellátni a városi közétkeztetést kiszolgáló konyhákat” – magyarázta. Pontos számokat azonban nem akart mondani, arra hivatkozva, hogy a pénzügyi adatokat – a konkurencia miatt – nem szeretnék nyilvánosságra hozni.
ÉM-NSZR
Kérdések-válaszok
- Mire hasznosítja a város a megtermelt mezőgazdasági terméseket?
„A kertészeti tevékenység és az állattenyésztés javai a város közétkeztetésben részt vevő konyháinak igényeit – kezdetben – részben lefednék, idővel azonban a város önellátóvá válhatna bizonyos konyhai alapanyagok termelésében. Az Agrokultúra Kft. saját foglalkoztatású munkaerővel és közmunkások bevonásával valósítja meg a város mezőgazdasági területeinek hasznosítását, de együttműködik a Debreczeni Márton Szakképző Intézet mezőgazdasági szakmacsoportjával is.”
- Milyen mezőgazdasági tevékenységet tervez még a város és hol?
„A Miskolci Agrokultúra Kft. olyan tevékenységi területekre fókuszál, amelyek az elmúlt években elfeledettek voltak. A cég tevékenységei közé 3 fő terület tartozik: az állattenyésztés, a gyepgazdálkodás és a kertészet; illetve a kertészethez szorosan kapcsolódó, úgynevezett hulladékhő másodlagos hasznosítása. A kertészeti tevékenység közel 3 hektáros, szintén városi területen fog megvalósulni, a Pesti út mellett lévő bevásárlóközponthoz közeli területen, ahol zöldséget termesztenek majd fóliasátras technológiával. A fóliasátor hőellátását a geotermikus energiahasznosításból származó hulladékhő felhasználásával kívánják megoldani. A hulladékhő felhasználásával a vállalat piaci ár alatt tudja majd a zöldségeket termeszteni. Erre adott be pályázott a vállalat a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz fóliasátras kertészeti tevékenységre, eredmény májusban várható. A pályázat sikeressége esetén október közepétől már kezdődhet a termesztés és 2013 januárjában már a közétkeztetésben lesznek alapanyagok az itt termelt zöldségekből.”
- A saját felhasználás mellett nagyobb tervei is vannak a városnak (pl. kivitel) ?
„Egyelőre ezeket a lehetőségeket kell kihasználni, amelyeket az állattenyésztés, a gyepgazdálkodás és a kertészet ad, mind a foglalkoztatásban, mind a közétkeztetés konyhai igényeinek minőségi alapanyagokkal való ellátásában.”