2012.09.20. 18:11
Arcok a megyéből - Kapusi Krisztián: Nem focistaként lett profi
Miskolc -Tősgyökeres miskolcinak vallja magát a 38 esztendős történész, aki immár 13 esztendeje a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Levéltár munkatársa.
Miskolc -Tősgyökeres miskolcinak vallja magát a 38 esztendős történész, aki immár 13 esztendeje a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Levéltár munkatársa.- A gyermekkorom tulajdonképpen egyenlő volt a futballal, a DVTK-val, azonban a foci kapcsán mindig is érdekeltek a különböző országok és fővárosok és azok kulturális hátterei - jelentette ki Kapusi Krisztián.
A kissrácot aztán 10 évesen leigazolta a DVTK, de játszott a Borsodi Építők Volánban is, majd a sport révén a megyében és az országban sok helyre eljuthatott. Sőt! Ausztriába, (Cseh)szlovákiába, és Olaszországba is ellátogathatott a futball kapcsán.
- Az ilyen utak idején is izgatott, hogy milyen lehet ott élni, ahol éppen mondjuk meccselünk, akár profi, felnőtt futballistaként is - fogalmazott. - Az ottani házak, utcák és városok története sokat foglalkoztatott.
Aztán 17 esztendősen egy súlyos térdsérülés után biztossá vált, hogy Krisztián nem lesz futballista, az érettségi előtt pedig már adódott az ilyenkor szokásos kérdés: "merre tovább?"
- A történelmet választottam, amit igazán akkor szerettem meg, amikor felvettek a Miskolci Egyetemre 1993-ban - emlékezett a történelem szakos bölcsész-levéltáros végzettségű kutató, aki India őstörténetéből írta szakdolgozatát.
Recepció és Ferenczy
A diploma átvétele után a lillafüredi Palotaszállóban volt recepciós, majd jött a behívó, viszont Kapusi Krisztián a polgári szolgálatot választotta, amely már a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Levéltár miskolci központjában "érte". Pedagógiai tanulmányai kapcsán a pszichoanalízis érdekelte leginkább. Így jutott el a miskolci születésű Ferenczi Sándorhoz, aki a magyar pszichoanalitikai iskola megteremtője és nem mellékesen Sigmund Freud egyik legközelebbi munkatársa és barátja volt.
- 2008-ban volt Miskolcon egy Ferenczy Konferencia, amely azt hiszem, hogy nagyon komolya szakmai sikert aratott - tette hozzá.
Ezután viszont az a "félmúlt" kezdte el a fiatal kutatót érdekelni, amely még talán nem történelem, de folyamatosan változik és eltűnőben van. "Ilyenek a neonok és bármilyen furcsa, de a panel is" - vallotta meg.
- Egy klasszikus tudományos tanulmány sajnos nem jut el annyi emberhez, mint az ildomos lenne, és maximum tudományos körökben forog. Éppen ezért is hiszek abban, hogy ezen változtatni kell például úgy, hogy műfajt, kommunikációs csatornát váltunk, találunk, vagy kitalálunk - mondta Kapusi Krisztián.
Az első lépéseket meg is tette a miskolci történész ezügyben, hiszen az Átjáró Egyesület segítségével a napokban mutatta be az unokabátyával, Tokár Zsolttal írt kis könyvecskéjét, a "Muslicák a demizsonban, avagy privát félmúlt Miskolcon" címűt a miskolci CineFesten.
ÉM-JLI