2012.11.27. 19:19
Takarékon az egyetemi kiadások
Miskolc - Költségvetési felügyelő vigyáz a Miskolci Egyetem büdzséjére is.
Miskolc - Költségvetési felügyelő vigyáz a Miskolci Egyetem büdzséjére is.Ettől a tanévtől kezdve a nemzetgazdasági miniszter által megbízott költségvetési felügyelő kezdte el a munkáját a Miskolci Egyetemen. A franciaországi mintára kinevezett felügyelők először 2010-ben jelentek meg bizonyos intézményekben, jelenleg összesen 20 helyen tevékenykednek. A szakminisztérium jelzése szerint jelentősen csökkent az egyetemek és a főiskolák adósságállománya, amióta költségvetési felügyelőket rendelt ki hozzájuk a kormány. A gazdasági tárca szerint a megtakarítás már milliárdos nagyságrendű.
Takarékos gazdálkodás
A Miskolci Egyetemen a költségvetési felügyelői posztot Czifra Gyuláné tölti be, aki portálunk kérdésére válaszolva kifejtette: a felsőoktatási intézményekben a költségvetési felügyelők feladata a gazdálkodással kapcsolatos belső szabályzatok, a gazdálkodással összefüggő intézkedések, valamint a kötelezettségvállalásra irányuló eljárások előzetes véleményezése. Tevékenységünk célja a közpénz felhasználás hatékonyságának, szabályszerűségének és átláthatóságának javítása, a takarékos, tartósan kiegyensúlyozott gazdálkodási feltételek megteremtésének segítése.
Mit tapasztalt a Miskolci Egyetemen végzett munkája során? – kérdeztük a felügyelőtől. Czifra Gyuláné írásban jelezte: az egyetem gazdálkodásának megismerése folyamatban van, amire ez idáig rövid idő állt rendelkezésére. A gazdálkodás több tényező együttes hatásának következtében (támogatás csökkenése, PPP -s beruházás generálta kiadásemelkedés, hallgatói létszám alakulása, évközi zárolások...) korrekcióra szorul, melyhez a megoldások keresése folyamatosan napirenden van valamennyi intézményi fórumon. A Miskolci Egyetem alkalmazkodva a megváltozott szűkebb és tágabb értelemben vett gazdasági, pénzügyi környezet okozta elvárásokhoz, megfontolt intézkedésekkel az intézmény jelenlegi és jövőbeni tartós és biztonságos működőképességének fenntartásán, megteremtésén dolgozik. A fenntartáshoz szükséges kiadások racionalizálásán túl a saját bevételek beszedésével törekszik a pénzügyi egyensúly biztosítására.
Kérdeztük tőle azt is, elképzelhetőnek tartja-e a jövőben az önfenntartó egyetemek működését. A szakember rámutatott: a kormányzati szándék ebbe az irányba mutat. Ennek okán a jövőben nagyobb hangsúlyt kaphat a gazdálkodásban a ráfordítások, a bevételek, majd a kettő egyenlegeként keletkező fedezetek vizsgálata. A teljesen önfenntartó gazdálkodás bevezetéséhez szervezeti, szerkezeti, továbbá szemléletváltásra is szükség lesz, hangsúlyozta.
ÉM-HE
Megszorítások