2013.01.08. 16:43
Kényszernyugdíjazás - Orvosolhatatlan hiány lenne
Borsod-Abaúj-Zemplén - „Nem azért dolgoznak, mert "kegydíjas" állás kell nekik, hanem mert szükség van rájuk” – fogalmazott az elnök.
Borsod-Abaúj-Zemplén - „Nem azért dolgoznak, mert "kegydíjas" állás kell nekik, hanem mert szükség van rájuk” – fogalmazott az elnök.A Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnökeként dr. Csiba Gábor az Észak-Magyarország kérésére kifejtette: több indok is ellene szól az egészségügyieket mint közszolgákat kényszernyugdíjba küldő kormányhatározatnak.
– Köztudott, hogy minden egészségügyi szolgáltató csak akkor kaphat működési engedélyt, ha eleget tesz a minimumfeltételeknek. Márpedig jó néhány területen csak nyugdíjasok foglalkoztatásával tudnak megfelelni a személyi minimumnak. Ráadásul a kormányhatározat arról is szól: a kényszernyugdíjazással megürült posztokat meg is kell szüntetni. Ha ezt betartjuk, pótolhatatlan ellátások lehetetlenülhetnek el - hívta fel a figyelmet.
– További ellentmondás, hogy csak a közalkalmazotti státuszokra vonatkozik a kormányhatározat, vagyis a gazdasági társasági formában működtetett kórházakra (mint például a MISEK-re - a szerk.) nem – világított rá az elnök egy igazságtalanságra, amely különbséget tesz ugyanazon munkát ellátó munkavállaló és munkavállaló között, sőt nyomban említett egy továbbit is.
– A kormányhatározat szerint a kényszernyugdíjazott sem vállalkozási szerződéssel, sem pedig megbízási formában nem alkalmazható a továbbiakban. Ugyanakkor vannak, akik már e két forma valamelyikében dolgoznak. Az ő szerződésük továbbra is érvényes. Holott a különbség csak abban van, hogy az utóbbiakkal előbb kötötték... Azzal egyetértünk, hogy nem fair két helyről jövedelmet kapni. Vagy nyugdíj, vagy munkabér, de akkor ki kell egészíteni a jövedelmet az eredeti szintre, ez pedig forrásigényes.
A céltól is függ
A végére hagytuk az érzelmi kifogást. kifejtette: a nyugdíjas koron túl dolgozó egészségügyiek (korántsem csak orvosok!), azon fiatalok helyett vitték a munkát, akik megszerezvén a képesítésüket külföldre távoztak vagy más ágazatban vállaltak munkát. Vagyis nem fölösleges munkát végeztek, hanem hiányt pótoltak.
Attól függően, mi a kormányzat szándéka, az egyesületnek javaslatai is vannak. Vagy az egész ágazatot kellene mentesíteni a kormányhatározat alól, (erre alkalmas egy kórháztörvény) vagy egyes szakmákat, vagy egyes intézmények által javasolt helyileg hiányszakmának számító szakmacsoportokat. „Ha pedig csak az a cél, hogy kevesebb legyen a közalkalmazott, minden egészségügyi intézmény nonprofit gazdálkodó formában működjön tovább.”
ÉM-SzK
Nézzük a Megyeit!
A kormányhatározat hatása a B.-A.-Z. Megyei Kórházra