2013.01.28. 21:08
Póráz nélkül kutyával az erdőben? Ne!
Miskolc - Két, terepjáróval közlekedő erdész szólt rá kutyáját az erdőben sétáltató Olvasónkra Miskolcon a közelmúltban. Köszönés gyanánt arra figyelmezették, hogy ha nem köti meg kutyáját, akkor akár ki is lőhetik az ebet.
Miskolc - Két, terepjáróval közlekedő erdész szólt rá kutyáját az erdőben sétáltató Olvasónkra Miskolcon a közelmúltban. Köszönés gyanánt arra figyelmezették, hogy ha nem köti meg kutyáját, akkor akár ki is lőhetik az ebet.Az ügy kapcsán felvette portálunk a kapcsolatot az Északerdő Zrt.-vel. A cégtől az alábbiakat kérdeztük: lehet-e póráz nélkül kutyát sétáltatni az erdőben? Mire hívná fel az Északerdő a kutyájukkal túrázók, kirándulók figyelmét? Milyen intézkedési jogköre van a társaságnak az ilyen esetekben?
Nem lehet! - kaptuk az egyértelmű választ az Északerdő Zrt.-től arra a felvetésünkre, hogy lehet-e póráz nélkül kutyát sétáltatni az erdőben. Ugyanis az 1996. évi LV. tv. 30. § (3) bek. szerint a vadászterületen a vadállomány védelme érdekében a vadász elfoghatja, elejtheti a vadat űző kutyát, ha tulajdonosának közvetlen felderítésére nincs lehetőség. A póráz nélküli kutya az erdőben, ha szagot kap, elfut a gazdájától, a vad után ered, amely a vadat veszélyezteti, károsítja.
Egy négy esztendővel ezelőtt hatályba lépett törvény szerint ugyanakkor az erdő látogatója – a kutyával túrázó, sétáló kutyatartó is látogatója az erdőnek – az erdei életközösségben kárt nem okozhat, az ott tartózkodók pihenését nem zavarhatja. A törvény úgy véli, hogy "a póráz nélküli kutya alkalmas arra, hogy e szabályt megszegje, megrémít jelenlétével, magatartásával más túrázót és a vadat, növényeket károsíthatja (taposás, harapás)."
Közfeladatot látnak el
Mindezek mellett a vadásztörvény megszegése vadvédelmi bírság kiszabásával jár, amelynek mértéke legalább 10 000-, legfeljebb 200 ezer Ft. De egy tavaly életbe lépett rendelet szerint a veszélyeztetés kutyával szabálysértést követ el, aki a felügyelete alatt álló kutyát természeti, védett természeti területen, vagy vadászterületen póráz nélkül elengedi, vagy kóborolni hagyja. Vele szemben szabálysértési eljárás kezdeményezhető.
Az Északerdő Zrt. a kutyával túrázók figyelmét arra is felhívja, hogy az erdőben a lakott területeken is általános kutyatartási szabályok mellett fokozottan ügyeljünk a speciális környezetből adódóan – vadászterületen lévő vadállomány; erdei életközösség védett állat és növényfaj jelenléte; az erdőben pihenő társaink nyugalma – alkalmazandó előírásokra. A vadászterülethez tartozó erdőkben az állattartás általános szabályaitól eltérően a bírságokon túl az elkószáló kutyusunk életébe is kerülhet – a vadat űző kutya elejthető – ha kutyatartóként nem figyelünk a szabályok betartására, gondatlanok, felelőtlenek vagyunk.
Kevesen tudják, de tény, hogy egy 2009. évi törvény értelmében "az erdészeti szakszemélyzet tagjai (erdészek, vadászok) közfeladatot ellátó személynek minősülnek", így a szabálysértőkkel szemben intézkedést kezdeményezhetnek. E körben a tetten ért személyt igazoltathatják, cselekményük abbahagyására felszólíthatják, rendőri intézkedésig a helyszínen visszatarthatják. Sőt! Tevékenységi körüknél fogva az erdő- és vadvédelmi szabályok megszegőivel szemben feljelentést tehetnek, továbbá a szükséges vadászati hatósági, erdészeti hatósági, szabálysértési hatósági eljárásokat kezdeményezhetik.
ÉM-JLI