2013.02.16. 16:43
Két nap után lezárt pályázat
Nagyságrendekkel nagyobbak az igények, mint a források.
Nagyságrendekkel nagyobbak az igények, mint a források.A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség alig két nappal a pályázati ablak megnyitása után felfüggesztette a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) energiahatékonysági pályázatait, mert elfogytak a források. A legközelebb megnyíló pályázat a Zöldgazdaság Finanszírozási Rendszer lesz.
Újabb várakozás
Több mint egy év várakozás után február 11-én nyíltak meg a KEOP energiahatékonysági pályázatai, összesen 34 milliárd forint értékben. A forrásokra jórészt költségvetési szervek, kisebb részben vállalkozások pályázhattak, tisztán energiahatékonysági, vagy megújulókkal kombinált energiahatékonysági beruházásokkal. Az érdeklődés akkora volt, hogy a pályázatok befogadását két nap múlva fel kellett függeszteni.
„Most újrakezdődik az állami támogatásokat övező szokásos várakozási időszak” – mondta dr. Bart István, a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) igazgatója. Bart István szerint óriási az igény az energetikai felújítások állami támogatására. Egyre több cég és magánember tervez felújítást, de elégséges források hiányában ezeknek a beruházásoknak csak a töredéke valósul meg. Pedig az energiahatékonysági beruházások támogatása a gazdaságfejlesztés legjobb módja: munkahelyeket teremt, gazdagodik általa a költségvetés és csökkenti az ország energiafüggőségét is.
Az igények egy részét kielégítheti az idei költségvetésben 5,2 milliárd forinttal szereplő Zöldgazdaság Finanszírozási Rendszer (ZFR). A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium tájékoztatása szerint a ZFR-ről szóló jogszabály elkészítése folyamatban van, és azt társadalmi egyeztetésre bocsátják majd.
A kormány ezzel párhuzamosan bejelentette, hogy a ZBR (Zöld Beruházási Rendszer) Panel II. programjában 2010 előtt befogadott, de forráshiány miatt nem támogatott (panel-felújítási) programokra további 4,5 milliárd forintot biztosít a 2012-es szén-dioxid kvóta-eladásokból.
Magasabb, de kevés
A KEOP-forrásokkal együtt összesen több mint 60 milliárd forint jut energiahatékonysági és megújulós programokra. Ez az összeg bár jelentősen magasabb, mint a tavalyi, azonban még mindig bőven elmarad az igényektől. Különösen nagy a hiány lakossági energiahatékonysági programokban, ugyanis a KEOP-források erre a célra jelenleg nem fordíthatók.
Amit a MEHI-ről tudni érdemes
A Magyar Energiahatékonysági Intézet Közhasznú Nonprofit Kft. (MEHI): az energiahatékonysági piacon érdekelt vállalkozásokkal partnerségben működő elemző és érdekérvényesítő szervezet. Arra alakult, hogy ösztönözze az energiahatékonysági beruházásokat, mind kormányzati intézkedések segítségével, mind a fogyasztók, piaci szereplők tájékoztatásával. A MEHI abból a felismerésből jött létre, hogy az energiahatékonyság növelése nemcsak mindannyiunk közös ügye, hanem sok vállalat számára üzleti érdek is. A MEHI partnerei hazánk meghatározó energiahatékonysági vállalkozásai.