2013.02.14. 09:14
Ülésezett a miskolci közgyűlés
Miskolc - A képviselők közel 30 napirendet tárgyaltak a februári, miskolci testületi ülésen, köztük a Szervezeti és Működési Szabályzat módosítását, a város Fenntartható Fejlődés stratégiáját, a szociális célú városrehabilitációt. Munkatársunk helyszíni tudósítása!
Miskolc - A képviselők közel 30 napirendet tárgyaltak a februári, miskolci testületi ülésen, köztük a Szervezeti és Működési Szabályzat módosítását, a város Fenntartható Fejlődés stratégiáját, a szociális célú városrehabilitációt. Munkatársunk helyszíni tudósítása!
20.56: Most szavaznak a képviselők.
16 igen, 9 nem, 4 tartózkodás
16 igen, 8 nem, 1 tartózkodás
24 igen, 0 nem, 1 tartózkodás
17 igen, 0 nem, 8 tartózkodás
25 igen, 0 nem, 0 tartózkodás
24 igen, 0 nem, 1 tartózkodás
25 igen, 0 nem, 0 tartózkodás
16 igen, 1 nem, 8 tartózkodás
16 igen, 0 nem, 9 tartózkodás
16 igen, 0 nem, 8 tartózkodás
16 igen, 0 nem, 9 tartózkodás
16 igen, 8 nem, 1 tartózkodás
16 igen, 0 nem, 9 tartózkodás
24 igen, 0 nem, 1 tartózkodás
24 igen, 0 nem, 1 tartózkodás
25 igen, 0 nem, 0 tartózkodás
24 igen, 0 nem, 0 tartózkodás
A testületi ülés véget ért. A munkaterv szerint a következő közgyűlési ülés időpontja: március 7-e.
20.02: Jelenleg a közérdekű bejelentések ideje van.
19.47: A Fészekrakó problémához kapcsolódó követelések megvásárlásához kéri a testület hozzájárulását az a javaslat, amelyet most tárgyal a testület.
Ez arról szól, hogy a miskolci önkormányzat, az OTP-től, 35 százalékos áron megvásárolja 178 személlyel szembeni követelését. Ez közel 600 millió forintos tétel. A lényege, hogy így a város tulajdonába kerülhetnek ezek a fészekrakós lakások, így az önkormányzat kiköltöztetheti őket. Olyan jogi lehetőségekhez jut így a város, melynek segítségével a fészekrakós harcot, rövid időn belül be lehet majd fejezni - fogalmazott a Fidesz frakcióvezetője, dr. Kiss János.
Dr. Sömjéni Éva, a polgármesteri kabinet vezetője elmondta: a fészekrakós családok miatt megnehezült az avasiak helyzete, élete, nem beszélve arról, ezek a családok hatalmas adósságokat halmoztak fel. Ennek következménye - folytatta - ezek a társasházak csődbe mentek, vagy csődbe mennek. Ennek a helyzetnek a megoldására Miskolc önkormányzata tesz lépéseket, ez az előterjesztés hatalmas előrelépés a helyzet megoldására.
Pakusza Zoltán (Jobbik) : "Örülünk, hogy pártunk hatására végre elkezdtek foglalkozni a problémával. Támogatjuk az előterjesztést, de ez pénzébe kerül a városnak. De utána ezeket a lakásokat fent kell tartani, vagy karbantartani, felújítani. ha nem tudja kiadni, akkor kiadást is generál. Ki a felelős? Mert eddig semmilyen elszámoltatás nem volt...Illetve mi lesz azokkal, akiket kiraknak? Mert ezek az emberek nem szeretik betartani a törvényeket, ha az Avasról máshova kerülnek, akkor majd ott nem tartják be a törvényeket. És mi van a Kanadából hazaérkezőkkel?"
Kriza Ákos: "A Kanadából hazaérkezőknek, a Jobbik székházában javasolnék bentlakásos iskolát."
Dr. Kiss János (Fidesz) frakcióvezető: "Ha Karácsony előtt érkezett volna az az előterjesztés, lehetett volna az a címe is: Menyből az anygal. Megígértük a miskolciaknak, hogy a fészekrakós ügyet rendbe tesszük. Tudtuk, hogy a jogállami szabályokat be kell tartani, és azt is tudtuk, erre a város anyagi forrásai nem elegendőek. De elkezdtünk olyan akciókat, amelyek sok pénzt nem, sokkal inkább, ötleteket, munkát igényeltek. A mostani döntéssel rövid időn belül megoldódik a fészekrakós probléma."
Varga Gergő (DK): "A végrehajtás során mennyi idő lesz, amíg városi tulajdonba kerülnek a lakások, hiszen a város csak kintlévőséget vásárolt meg?"
Kriza Ákos: "Nem tudok erre válaszolni, képviselő úr."
Fodor Zoltán (MSZP): "Igen, lesz a városnak 178 lakása...1,7 milliárdos követelést 35 százalékos áron megveszi a város. Egy év alatt ki lehet költöztetni ezeket a családokat. Korábban is ezt javasolta a szocialista frakció, hogy ezeket a lakásokat vissza kell vásárolni."
Dr. Mokrai Mihály (MSZP): "Valami zavaros a fejekben. A fészekrakós program a fiatalok lakáshoz jutását segítette. Az más, hogy bizonyos bűnözőkörök ezzel visszaéltek. Hiába mondják, hogy felelősségünk van benne, mert nincs, ez egy pozitív ügy volt, akik ezzel visszaéltek, azok ellen eljárás folyik. Azok a zaklatások, amiket ellenőrzésként folytak, semmire nem vezettek. Elmondtuk korábban, a megoldás az, amit mi többször javasoltunk, meg kell vásárolni ezeket a házakat."
Dr. Kiss János (Fidesz) frakcióvezető: "Mi örülünk annak, hogy Fodor Zoltán feljelentést tett, de elkéstek. Mert 2005-ben kellett volna beavatkozni a szocialistáknak a folyamatokba, nem 2008-ban. Az önök kormánya észlelte öt hónap után, hogy baj van a rendszerben, ezért adtak egy fegyvert az önkormányzat kezébe, ez volt a kettős vagyonértékelés. Nem a büntetőjogi felelősségükről, hanem a politikairól beszélünk. Ezt próbálják elkenni."
Dr. Zsiga Marcell alpolgármester: "A vegzálások, a hatósági ellenőrzések igenis eredményt hoznak. A szocialistáknak sokat kellene tenni, hogy a fészekrakó problémát le tudják magukról mosni."
Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető: "Sejtettem, hogy csodatáncot akarnak járni a mi fejünkön. Igaz, az előterjesztésről keveset hallhattunk. Így a kérdésem, mire számíthatunk, milyen hatékonyság lesz az ügyben és mikor?"
Kriza Ákos: "Jelen pillanatban olyan bonyolult ez a kérdéskör, hogy egy dolgot tudunk, elővesszük a bozótvágó kést, és megyünk előre. A végét kell látnunk az eseményeknek. Úgy tűnik, látjuk, de nem tudjuk mikor érünk oda..."
18.59: A decemberi testületi ülésen döntöttek a képviselők arról, hogy egy kutatási, fejlesztési központ létrehozásának lehetőségét megvizsgálja. Ez lett volna a Világsátor projekt. Most ennek visszavonásáról döntenek majd a képviselők.
Kiss Gábor alpolgármester technikai problémákat sorolt fel, illetve finanszírozási problémákat a visszavonás okaként. Kiemelte, a miskolciak olyan információkat kaptak, amelyek nem voltak igazak, ebben ugyanis nem roma emberek laktak volna, nem a kanadai hazatelepülők - foglamazott.
"Veszélyes ezzel a kártyával játszani" - tette hozzá.
Pakusza Zoltán (Jobbik): "A Jobbik egyik szórólapján sem szerepelt, amit alpolgármester úr mondott. Azért volt szóbeszéd, mert a városvezetés hallgatott. De a Jobbik nem értett egyet a projekttel, ezért gyűjtöttünk aláírást, hogy erről népszavazás legyen, demokratikusan. Olyan tér, ahol a cigány kultúra bemutatható, van Miskolcon. Kutatni pedig az egyetemen is lehet. A cigány gyerekeket nem az oktatásban, hanem otthon éri a hátrány. Ezért ki kell emelni őket a környezetből, ezért épüljön bentlakásos iskola. Azokat kell kiemelni, ahol nem teljesül a család feltétele.
Seresné Horváth Zsuzsanna (Fidesz): "Sajnálom nem épül meg Miskolcon a Világsátor. De azért döntöttünk a visszavonás mellett, mert a finanszírozási feltételek nem voltak tisztázva. De a közvéleményt sajnos nagyban befolyásolta a Jobbik cigány gyűlölet kampánya. A tényeket elferdítették, félelmet és pánikot keltettek a városban. Az önök aláírásgyűjtésének a célja az lehetett, hogy címlistához jussanak. Nem azért álltunk el a projekttől, mert megijedtünk a Jobbik hangoskodásától, továbbra is fontosnak tartjuk az oktatást a felzárkóztatás szempontjából."
A Fidesz szerint a Jobbik messze volt attól, hogy annyi aláírást összegyűjtsön, amennyi egy népszavazás kezdeményezéshez szükséges lett volna.
Kriza Ákos: "A városvezetésnek egy útja volt, mérlegeljen. Ez olyan lehetőség volt, amely 1,7 milliárd forint, 100-200 új munkahelyet teremtett volna, és felzárkóztatás is lett volna. Ezért mérlegeltük ezt a projektet. De mérlegeltünk akkor is, amikor a finanszírozás nem volt biztos...Visszatérve arra a hangulatkeltésre, ami folyt a városban: a Jobbik helyében én elhoztam volna az összegyűjtött aláírásokat, ha valóban megfelelő mennyiségű volt. És döntéseinket a továbbiakban is mérlegelés után hozzuk meg. Ebben az esetben senki nem győzött, mert a felzárkóztatási munkától nem szabadultunk meg ezzel a döntéssel."
18.10: Javaslat a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ elhelyezéséhez szükséges intézkedések megtételére - ezt tárgyalja a testület.
Pakusza Zoltán (Jobbik) szerint napi működési problémák vannak az iskolákban az átadás miatt. Ezért arra kérte az országgyűlési képviselőket, jelezzék ezeket a parlamentben. Kriza Ákos elmondta: tudja, hogy nem zökkenőmentes az átállás, ezért ő is erre kéri az országgyűlési képviselőket.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető szerint a képviselő eltúlozza a problémát. "Az országban lévő egyenlőtlenségek, finanszírozási problémák miatt szükségszerű változást hozott a kormány. Tudjuk, átállás nehézséggel jár, de ez a vártnál sokkal kisebb zökkenéssel történik. Azoknál az igazgatóknál, akik felelősen felkészültek az átállásra, azoknál nem okozott gondot."
Kriza Ákos azt kérte, aki még hozzászól, legalább egy mondatot mondjon a napirendről.
Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető: "Terveznek egyeztetést az intézményvezetőkkel, hogy beszámolhassanak a tapasztalatokról, amelyek az elmúlt egy hónapban történtek?"
Molnár Péter elmondta: folyamatosan tartanak konzultációkat, pontosan azért, hogy elsimítsák a problémákat.
Földesi Norbert (MSZP): "Háromszor vették le napirendről javaslatunkat, amelyben egy független konzultációs bizottság felállítását szorgalmaztuk."
18.03: Javaslat a Miskolc városi villamosvasút fejlesztése nagyprojekt előrehaladásáról szóló 2012. szeptember - 2013. február időszakra vonatkozó beszámoló elfogadására - ezt tárgyalja most a testület. Ehhez kapcsolódik a tőkeemelésről szóló napirend is.
A projekt vezetője elmondta: ma megkezdődött a járművek tesztelése, májusban pedig megkezdődik az egyik jármű pályatesztje, július elején pedig egy jármű Miskolcra érkezik, megkezdődik a városi teszt. Másik fontos esemény - folytatta - végre befejeztük a munkákat a városban.
Dr. Tompa Sándor (DK): "Félévente elénk kerül ez a beszámoló a város legnagyobb projektjéről. Azonban az elmúlt időszakban elégedetlenek vagyunk a projekt előre haladásával. Egy sor kérdésben jóval előrébb kellene tartanunk. Azt látjuk, az önök ideje alatt a harmadik MVK igazgatót, harmadik projektigazgatót fogyasztják..."
Elmondta azt is: a költségvetésről még semmit nem tudunk, de önök már tőkeemelésről döntenek.
Seresné Horváth Zsuzsa (Fidesz): "A munkálatok jól haladnak, azonban menetközben derülnek ki hiányosságok, különösen ott, ahol a tervek elnagyoltak voltak. Az elmúlt időszakban a megállók végleges kialakítása befejeződött, sok kritika érkezett a miskolciaktól, sok beálló beázik. Megígérte az MVK ezt tavasszal kijavítják. A választókörzetemben probléma, a Zenta utcánál nem terveztek fedett megállót, helyszűkére való hivatkozás miatt. A főépítész ígéretet tett, erre találnak megoldást. Ugyancsak probléma, hogy a jegypénztárt Majláthba helyezték. Az ötlet: hogy legalább a hónap elején az Adyban lehessen bérletet vásárolni. Illetve: a szilvamagban az éttermet lebontották, az ott élők szeretnék, ha ezt a területet tavasszal rendeznék.
Bartha György (MSZP): "Örülök, hogy a képviselőasszony szóba hozta a jegypénztárt. Találtam egy vállalkozót, aki forgalmasan helyen kialakítaná ezt a lehetőséget. Úgy tudom, az MVK felvette a kapcsolatot ezzel a vállalkozóval....A villamos ÁFÁ-jával mi a helyzet, a beszerzés után ugyanis ezt is fizetnünk kell. Erre hitelt vesz fel a város, ennek mennyi lesz a kamata?"
Kriza Ákos: "Ez volt az első projekt, amit 2010-ben el kellett kezdenünk rendbe tenni. Megdöbbentő volt, hogy Tompa Sándor, aki a projekt irányító bizottság tagja nem tudta, mi van a projektben."
16.27: Az ebédszünet után megkezdte munkáját a testület.
A szociális városrehabilitációs pályázatot összevonva tárgyalja a testület más pályázati napirendekkel.
Kiss Gábor alpolgármester elmondta: "A szociális rehabilitációt azért az Avas egyik kettes ütemében valósítjuk meg, mert a pályázat feltételeinek ez felel meg. Olyan közösségi tereket szükséges kialakítani itt, amely minden korosztálynak megfelel. Ez a volt gyermekorvosi rendelőben lesz kialakítva. A tervek a Green Citynek is megfelel, zöld felületeket is kialakítanak."
Ezenkívül bölcsőde felújítását, és az IVS felülvizsgálatát is most tárgyalják a képviselők.
Pakusza Zoltán (Jobbik): "Az avasi rehabilitáció délibáb csupán. Fordítva ülünk a lovon. Szükség van fejlesztésre az Avason, de a legfontosabb a közbiztonság lenne. Ha elköltünk 400 milliót, akkor azt felelősen költsük el. Olyan, mintha mocsárra kezdenénk el építkezni, alapok nélkül. Akik a panelprogramban voltak, súlyos milliókat fizettek, ezeknek a lakóknak azonban a város megoldja a felújítást. Kérdezem, milyen tartozásuk van ezeknek az embereknek? Miért nem azokat preferáljuk, akik fizetnek rendesen, akik tesznek be a közösbe? ...Egy budapesti cég tervezte a projektet? Igaz ez? Mibe került ennek a megtervezése?"
Kriza Ákos: "Képviselő úr, megint előhúzta a legélesebb magyar fegyvert, az irigységet. Az a tömb lett kiválasztva, ahol a legkevesebb olyan személy van, akik bele tudnának zavarni a dologba, például a tartozásokkal."
Fodor Zoltán (MSZP) képviselő azt javasolta a jobbikos képviselőnek, nézzen utána jobban annak, hogy milyen a közbiztonsági helyzet az Avason. "Gondnak tartom, hogy a szocialista, DK-s képviselők véleményét nem kérték ki ebben a projektben. Ez az anyag hibája...Az anyagban szerepel, hogy könyvtárat kell kialakítani, de erre nincs szükség, hiszen ott van az Avasi Gimnázium könyvtára. Ezért ezt a pénzt, amit építésre fordítanának, inkább a meglévő fejlesztésére kellene költeni."
Varga Gergő (DK): "Örülök a pályázatnak, az Avas fejlesztésének. Ez a pályázat október 15-én lett kiírva, ehhez képest az utolsó percben tárgyaljuk, hiszen holnap be kell adni. A lakossági fórumon azt mondták vagy ez lesz, vagy nem lesz semmi. Azt gondolom, lett volna idő, hogy úgy készüljön el ez a projekt, hogy a lakosságnak is megfeleljen. Illetve, azt gondolom, ha a lakók önrésszel is hozzájárultak volna, akkor több házat lehetett volna rendbe hozni."
A polgármester így reagált: "Képviselő úr, javaslom, nézze meg a projekt menetrendjét."
Dr. Nehéz Károly (Fidesz): "Nem akartam hozzászólni, de úgy érzem, képviselőtársaim cirkusznak érzik a közgyűlést. Alpolgármester úr világosan elmagyarázta, ennek a projektnek a feltételeit nem Miskolc határozta meg, hanem adott."
Seresné Horváth Zsuzsanna (Fidesz): "Kihagyhatatlan pályázati lehetőségekkel állunk szemben. Az Avasra például 400 milliós támogatás jut. Az Avasnak szüksége van a megújulásra, megszépülésre. Ez egyfajta kárpótlás a fészekrakós probléma miatt elszenvedettek miatt....Örülök, hogy az én körzetemben is megújul bölcsőde, ilyen forrás nélkül nehezen lenne kivitelezhető."
Dr. Kiss János (Fidesz) frakcióvezető: "Nem értek egyet Pakusza képviselővel, aki szerint nincs rend az Avason és Fodor Zoltánnal sem, aki azt mondta, az Avason rend van közbiztonsági szempontból. De olyan ügyek vannak ott, amik lehet nem érik el a feljelentés szintjét, de az emberek életét megkeserítik. Foglalkozni kell a közbiztonsággal és a lakókörnyezet fejlesztésével is. Az elszlömösödött területekre jellemző a rosszabb közbiztonság."
Tompa Sándor (DK): "Félreértés ne essék, támogatjuk a szociális városrehabilitációt, de magát az IVS-t nagyon régen kidolgozták, és a kormányváltáskor ennek finanszírozása leállt. 2010-hez képest 2013-at írunk, és most került elénk, a kormány eddig hezitált, folytassuk-e a fejlesztést. Az eredeti tervben viszont nagyobb akcióterület szerepelt és sokkal több pénz. Azonban a lobbierejük ennyire volt elegendő, hogy 400 milliót tudnak elhozni. De a tavalyi tapolcai, 3 milliárdos projektjük után kérdőjeles, ezt is mennyire képesek elérni."
Varga Gergő (DK): "A közbiztonság fejlesztése kimaradt a projektből, míg az IVS-ben szerepelt térfigyelőkamerák felállítása."
Dr. Gonda Géza (Fidesz): "A szocialisták mindig azt mondják, nincs fejlesztés, most van, de most is vitatkoznak."
Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető: "Támogatjuk a fejlesztést, de azt fogalmaztuk meg, hogy az eredeti tervekhez képest kisebb területen valósul meg, kevesebb lakóközösséget érint, pont az 1/3-val kevesebb a kivitelezés, kevesebb az eredmény. De alapvetően támogatjuk."
Kiss Gábor alpolgármester: "Pakusza képviselő úr ott volt a lakossági fórumon, ahol az első mondatom az volt, az Avason komplex probléma van, amelynek minden elemét kezelni kell. Azt felvetni, hogy a város nem komplexen foglalkozik a problémával nem igaz. Az egyeztetéssel kapcsolatban: a fórumon egyik képviselő sem volt ott, aki hiányolta az együttműködést..."
14.05: Javaslat önkormányzati rendészeti szerv alapítására és a Javaslat a Lillafüredi Függőkertben létesítendő térfelügyeleti kamerás rendszer megfigyelési pontjainak kijelölésére - ezeket az összevont napirendeket tárgyalja most a testület.
Miklós Béláné, a hatósági főosztály vezetője a rendészeti szervvel kapcsolatban elmondta: decemberben adott a testület felhatalmazást e szerv létrehozásának előkészítésére. Alaptevékenységük: a közterület jogszerű használatának ellenőrzése, vagyonvédelem, bűnmegelőzési tevékenység lenne. Alapját a jelenlegi közterület-felügyelet és mezőőrség képezi. Illetve egy vagyonvédelmi céget is létrehozna a város. A szakmai felügyeletet a miskolci rendőrkapitányság látja majd el.
Az új rendészeti szervnek bővülnek a kényszerítő eszközei: bilincs, rendőrbot használatára is lesz jogosultságuk, illetve igazoltatásra is - mondta a főosztályvezető. A rendészeti szerv 90 fős lesz. A vezetői állásra pályázatot írnak ki.
Kriza Ákos még elmondta: javasolja, hogy áprilistól Vincze Csabát nevezze ki - egyelőre 30 napra - vezetőnek a közgyűlés. Vincze Csaba nyugállományú rendőr alezredes, jelenleg itt van a testületi ülésen, és bemutatkozott a testületnek.
Pakusza Zoltán (Jobbik): "Jó hír ez a mai napra, természetesen támogatjuk az előterjesztést. A lényeg, ez a szervezet megalakul, és remélem, hatékonyan működik majd. Remélem, ha intézkednek majd, akkor nem támadja majd őket jogvédők hada. Ez akkor lesz eredményes, ha az elfogást szankció is követi. Ez nyilván a jelenlévő országgyűlési képviselők feladata, hogy az országgyűlés elé vigye az erről szóló törvényjavaslatot. örülök, hogy ebbe civil szervezeteket is be lehet vonni, egyik ilyen, amit ajánlanék, a Szebb Jövő Egyesület."
Dr. Tompa Sándor (MSZP-frakció) képviselő a térfigyelőkamerákkal kapcsolatban kért szót. "Örülünk a térfigyelőkameráknak, de nincs, és a felújítási tervek szerint nem is lesz a függőkertben nyilvános illemhely. Így az elhagyott részeket használták eddig is a turisták, ebből a szempontból is fontos a kamera. De a városvezetés tegyen meg mindent annak érdekében, hogy legyen nyilvános WC a területen."
Fodor Zoltán (MSZP) azt kérdezte, hogy mi értelme lesz a kamerának, ha nem lesz bekötve a rendőrséghez, csak veszi a felvételeket. Lehetne ezen a rendszeren olyan változtatást végrehajtani, hogy a rendőri szervek azonnal intézkedhessenek, amint történik valami, ne csak több nap múlva.
Bartha György (MSZP) képviselő: "Arra kérem Vincze Csabát, kezdeményezzen találkozót a helyi polgárőrséget. Bár ismerik egymást, de ennek a szervezetnek a vezetője lesz, ezért hasznos lenne, ha tartanának egy közös megbeszélést. "
Dr. Zsiga Marcell alpolgármester elmondta: a városvezetés egyik fontos célkitűzése, a biztonságos Miskolc megteremtése. "A város minden területen növeli a közterület-felügyelet jelenlétét. Nőtt a lovas mezőőrök száma is. A polgárőrök is fontos tevékenységet látnak el. Megszüntették Miskolcon a közterületi segélykifizetéseket is. Miskolc költségvetéséből jelentős összeggel segítjük a rendőrök munkáját, ezért láthatók a gyalogos rendőrök. A rendőrség műszaki eszközparkja is folyamatosan újul meg."
Dr. Kiss János (Fidesz) frakcióvezető: "2010-re megtörtént a fészekrakók beözönlése Miskolcra, ezt a szocialisták nem állították meg. Ehelyett egy magánvállalkozást megbíztak azzal, tegyen rendet a városban. De ez nem sikerült. Önök nem szeretik a Jobbikot, de az emberek végső elkeseredése nagy szerepet játszik abban, hogy ott ül maguk mellett egy párt, a Jobbik. Önök ugyanis nem adtak válaszokat bizonyos problémákra. Itt hagytak nekünk egy üres kasszát. Egy esélyünk volt: többet dolgoztunk, és azon ellenőrzések hatása, amiket hetente tartottunk, azt eredményezte, hogy 55 család elköltözött az Avasról. Úttörők leszünk a magyar városok közt, hogy megteremtjük a város rendészeti szervét."
Dr. Mokrai Mihály (MSZP): "Megdöbbentett az előző felszólalás. Ez az előterjesztés nem szól másról, mint a közterület átcímkézéséről. Örülök, hogy a Fidesz-KDNP frakció eljutott odáig, hogy amiket ígértek a választáson, megpróbálják látszólag teljesíteni. Azt a politikai felelősséget, amit Kiss János felvetett, az nonszensz. Az a Vona Gábor, aki a Jobbikban tündököl, az az önök Orbán Viktorával volt egy polgári körben. Önök elültettek egy virágot, a baj, hogy már nem bírják a szagát. És nekünk nincs miért bocsánatot kérnünk, fészekrakós ügyben a szocialista képviselő, Fodor Zoltán tette meg a feljelentést. Politikai csúsztatás, rágalmazás, amit tesznek, mert nem szocialista politikusok nevéhez fűződik a fészekrakós ügy, hanem olyan ügyvédek nevéhez, akik fideszes kitűzővel ülnek pártgyűléseken. Ha megnézik az ügyben vádlottakat, akkor barátokat, ismerősöket fedeznek majd fel köztük...Min dolgozik a városvezetés? Hogy átcímkéz egy már meglévő szervezetet? Valós teljesítményt adjanak a miskolciaknak."
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: "A mai testületi ülésnek ez a legfontosabb anyaga, nem értem, az MSZP miért nem érti ezt. Azért fontos ez az anyag, mert bővülésről van szó. Plusz jogosítványai lesznek ennek a rendészeti szervnek. Létszámában is nagyobb szervezet állhat fel. Ez nem újracsomagolás, ez egy lehetőség, amelyet az önkormányzati törvény biztosít. Óriási dolog, hogy Miskolc él először ezzel a lehetőséggel. A jelenlegi városvezetés érzékeli a problémát, és nem látszat megoldásokat próbál adni ezekre."
Pakusza Zoltán (Jobbik): "Tény, a szocialisták idején érkeztek ide a fészekrakók, de akkoriban a most itt ülő fideszes, akkor ellenzéki képviselők, mit tettek. Hagyták, hogy megtörténjen. Rakják rendbe a maguk házuk táját, utána beszéljenek rólunk. Ránk több mint 10 ezren szavaztak Miskolcon."
Bartha György (MSZP): "Kiss János beszédéből megint a szokásos tájékozatlansága süt ki. A szocialisták által létrehozott városőrséghez az akkori városvezetés 100 milliós nagyságrendű állami pénzt szerzett. Sajnálom, ha ezt önök szeretnék elhallgatni. Ezt is..."
Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető: "A vagyonvédelmi cég, amelyet a város kíván alapítani, hogyan kapcsolódik a nagy egészbe. Milyen területet kíván kiszedni az egyébként sem nagy miskolci piacból. Tudjuk, öt nagyobb ilyen cég van Miskolcon, amik ebből élnek. Egy ilyen cég belépése a piacra, mennyire veszélyezteti az ő helyzetüket? Illetve április 1-től bízunk meg vezetőt, de addig el kell készíteni a stratégiát, kinek, a még meg nem bízott vezetőnek?"
Váradi Gábor, a Miskolci Cigány Önkormányzat elnöke: "A közbiztonság megteremtése fontos, de a szociális problémák kezelése is fontos. A szociális szakembereket is jó lenne erősíteni ezeken a területeken. A közbiztonságra az egyik jó megoldás a munkahelyteremtés lenne. A most beinduló közmunkaprogram sem előnyös, hiszen 37 ezerért akarják foglalkoztatni az embereket, amely tovább növeli a feszültségeket."
A főosztályvezető elmondta: a térfigyelő kamerák be lesznek kötve a Papszer utcai központba, de egyelőre ennek nincsnek meg a technikai feltételei. A mostani működés tehát idieglenes, és egyelőre nincs is annyi ember, aki ennyi kamerát tudna figyelni.
Azt is megtudtuk: a vízbázis védelme miatt a környezetvédelmi felügyelősség nem engedélyezte Lillafüreden a nyilvános WC-k kiépítését, ezért hagyták ki a fejlesztési projektből.
Ebédszünetet rendelt el a polgármester.
13.02: A város Fenntartható Fejlődés Stratégiáját tárgyalja a testület.
"Alapos, részletekbe menő szakmai, valamint politikai egyeztetés után került a közgyűlés elé" - mondta Pfliegler Péter alpolgármester. Azt is elmondta: a megvalósulás hosszútávon megerősíti a város gazdasági erejét, javítja Miskolc pozicíóját a pályázati folyamatokban.
Pakusza Zoltán (Jobbik): "Szépek a tervek, erre szükség van, de ebben a formában ez utópia. Mert nehéz komolyan venni, hogy ezt az unió támogatni fogja, hiszen a regionalizmust erősíti a globalizmussal szemben. A magyar kormánynak azonban feladata a regionális erősítése. De nemcsak szemfényvesztésről van-e szó? Amíg a pártok mögött maffiarendszer áll, addig regionalitásról nehéz beszélni. Az anyagban az van, tartsuk helyben a munkaerőt, míg a városban hirdetik, menjen Győrbe dolgozni. Mennyire hiteles ez? Széles társadalmi konszenzusról beszélnek, amikor az SZMSZ-ben korlátozzák a felszólalási jogát a képviselőknek. Ezt elolvassák, mindenki egyetért, de a valóság nem ez, nem ez az anyag."
Kriza Ákos: "Melyik napirendi ponthoz szólt hozzá?"
Pakusza Zoltán folytatta: "A nemzet, a magyarság fogalmát nem találtam benne, ami visszás. De konkrétumok sincsenek benne, olyan, mint egy fogalmazás, dolgozás. És ennek kidolgozása mibe került a városnak?"
Dr. Kiss János (Fidesz) frakcióvezető: "Akik ezt a kategóriát kitalálták, hogy fenntartható fejlődés, azok jól tették. De ebben benne van a fejlődés, fontos, hogy erre koncentráljunk. Nekünk Miskolcot fejlesztenünk kell, a várost továbbra is fejlődési pályán kell tartanunk. Fontos, hogy az embereknek munkahelyük legyen, közbiztonság legyen, és Miskolcból élhető várost csináljunk. Ezekért mindent megteszünk."
Pfliegler Péter: "Örömömet fejezném ki, hogy a hozzászólások többsége az "érted haragszom" mondatokat fogalmazta meg. Ez az anyag nem utópia. Egy utópiából alakult ki egy stratégia. De ez nem utópia. Azért tartalmaz általánosságokat, mert stratégia. Erre épül majd az ütemterv, akcióterv. Igen, hirdetnek munkát Győrbe, de tegnap írtuk alá a déli ipari park 400 milliós támogatása. Nem azért csinálunk ipari parkot, mert nem hiszünk a befektetőkben. Sőt, jönnek ide.... A stratégia elkészítése egyébként 2 millió forint volt."
12.32: Jelenleg az önkormányzat, a könyvtár és a múzeum alapító okiratainak módosításáról tárgyal a testület. Mint megírtuk:
decemberig kellett módosítani az önkormányzat alapító okiratát, és az intézményekét is, az intézmény-átadások miatt, ez megtörtént. De a kincstár hiánypótlást jelölt meg, ennek módosítására tesznek most javaslatot.
Dr. Mokrai Mihály (MSZP): "A hivatal nem foglalkozik a miskolciakkal sem. Miért nem tartalmazza az előterjesztés a kincstár levelét, hogy mi alapján és mit kell módosítani. Állandóan módosítunk. Van annak felelőse, hogy nem tudunk egy olyan szabályzatot kialakítani, ami rendben van, nem kell újra- és újra módosítani. Ezeknek van következménye, mármint annak, hogy nem működik jelenleg törvényesen a hivatal. Ezt az alapító okiratot, biztos vagyok benne, még módosítani kell."
A polgármester elmondta: "Abban biztos lehet, hogy módosítani fogjuk, azért, hogy mindig a jobbítás irányába hasson minden egyes változtatás."
Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető: "mennyi esélyünk van arra, hogy megtudjuk, hogy mik voltak a kincstár által felvetett hiányosságok. A múzeummal és a könyvtárral szemben is voltak törvényességi aggályok. Mik voltak ezek? Szerencsés lett volna, ha ezt csatolják az előterjesztéshez."
Dr. Kiss János (Fidesz) frakcióvezető: "Nincs olyan jogász, akinek az életében még hiánypótlás ne fordult volna még elő. Nagyon szűk hiánypótlás, ezért, aki ezt az anyagot készítette egyáltalán nem kell szégyenkeznie. Most, amikor közigazgatási reform van, természetes, hogy bizonyos jogszabályokat különféleképpen értelmeznek."
A főosztályvezetője elmondta: a kincstár kifogásait a képviselők rendelkezésére bocsátják.
12.19: Folytatódik a közgyűlési ülés.
Dr. Csizsár Miklós jegyző folytatja a tájékoztatást: "A sürgősségi eddigi gyakorlata szabályozatlan volt. Az új gyakorlatban is megmarad, és a képviselőknek is nyitva 10 nappal korábbi beadással. Felvetődött, hogy ki figyel a törvényességre. A videókonferenciáról szeretném megjegyezni, technikailag és jogilag is aggályos. Az ülés fogalma, hogy személyesen jelen vannak a képviselők. Ezért ez nem jöhet szóba.
12.06: A harmadik napirend az önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatának módosítása. Ezt az önkormányzati rendelet megváltozása indokolja. Módosításokat tartalmaz a rendelet: a nemzetiségi törvény és a közoktatási törvény módosítása miatt is.
Ezenfelül a javaslat tartalmaz néhány olyan módosítást is, amely a gyakorlatban merült fel - fogalmazott az előterjesztő.
Fodor Zoltán (MSZP): "Választókörzetemben élők többen megkerestek, és kérdéseket tettek fel a napirenddel kapcsolatban. Azt kérdezték: a közgyűlés nyilvános, így bemehet-e oda olyan is, aki nem a sajtó képviselője."
Arra is kitért, amiről lapunk is írt, hogy a rendeletből kivennék: a sajtó meghívásáról szóló részt. Fodor Zoltán szerint sokan attól tartanak, így megszűnik a tévés, online közvetítés. A polgármester elmondta: ez nem azt jelenti, hogy ki lesz tiltva a tévé és a sajtó.
Pakusza Zoltán (Jobbik): "A város legfőbb döntéshozó szerve a közgyűlés. A módosítás kapcsán úgy néz ki, van némi csavar. Az egyik pont szerint, a polgármester a testületi ülés nélkül is dönthet bizonyos ügyekben, például fejlesztés, pályázat benyújtása. Azaz, ezentúl a polgármester egy személyben gyakorolja a közgyűlés jogait. Úgy nézki, minth a a tanácsi rendszert hozná vissza. Ez elfogadhatatlan a demokráciában. Ez a miskolciak közgyűlése, mi csak képviselők vagyunk. Felmerül, ha a polgármester dönt ügyekben és az káros a városra, a polgármester vállalja-e ennek a büntetőjogi felelősségét?
Dr. Mokrai Mihály (MSZP): "nekünk is ez a legaggályosabb kérdés, hogy ez a pont nem egy Lex Kriza. Olyan felhatalmazást ad a polgármesternek, amely a demokratikus renddel ellentétes. mit értünk az alatt a fogalom alatt, hogy egy helyzet halaszthatatlan? Kétszeri határozatképtelenség is szerepel a rendeletben, mi van, ha a Fidesz frakció direkt nem vesz részt az ülésen. Illetve: most kellene tisztázni, hogy sürgősségi indítványt már nem hat képviselő, hanem a képviselők negyede nyújthat be. Ez Miskolcon nem egész szám, ezek után felmerül a kérdés: a jegyző hogy értelmezi? Elfogadja a hetet vagy nyolc kell? Ki kellene fejezni, törtszám esetén mi lesz? Illetve: ha az elnök sérti meg az SZMSZ-t ki örködik felette. Azt látjuk, a jegyző jelenleg nem képes erre."
A polgármester szerint megvan a lehetősége mindenkinek, hogy a jegyzővel kapcsolatos problémákat a Kormányhivatalnál jelezze, tegyen észrevételt.
Dr. Kiss János (Fidesz) frakcióvezető nem tartja életszerűnek, hogy az avasi lakók hánykóldnának - fogalmazott - az SZMSZ módosítás, a sajtónyilvánosság miatt. A rendeletben benne van azonban: a sajtó bőven része a nyilvánosságnak. Ez a fajta félelem, aggodalom, alaptalan - fogalmazott.
A Jobbik felszólalására is reagált: "Az önkormányzati törvény is a népképviselet mentén jött létre, és ez írja elő, ez szabályozza azokat az eseteket, hogy milyen halaszthatalna ügyekben dönthet a polgármester. És nem gondolják, hogy a polgármester élne ezzel a jogával, abban az esetben, ha nem szükséges. A világ gyorsul, a korábbi önkormányzati működési elképzelések más világban születtek. Akkor belefért, hogy havonta ülésező testület döntsön."
Fodor Zoltán (MSZP) : " A kérdésem, az volt, lesz-e tévéközvetítés? AZt mondták, tévéfelvétel lesz, az nem ugyanaz. Lesz tehát élőközvetítés?"
Dr. Zsiga Marcell alpolgármester elmondta: "Nyugodjanak meg, lesz ezután is."
Pakusza Zoltán (Jobbik): "Az, hogy a polgármester úr fog-e a jogával élni, vagy visszaélni, nem tudhatjuk. Egy jogállamban az számít, ami jogilag le van írva. Az, hogy a világ felgyorsul és ehhez nekünk a népképviseletet csorbítani kell, azt nem tudom elfogadni."
Dr. Kiss János (Fidesz) frakcióvezető: "Eddig sem volt benne az SZMSZ-ben, hogy a tévé élőben közvetít, csak annyi, hogy a közgyűlési ülés nyilvános. Most sem lesz benne, e ezután is közvetíteni fog. Pakusza felszólalásával elmondanám: az országgyűlés fogadta el az új önkormányzati törvényt, amely előírta az SZMSZ módosítását. A legmagasabb népképviselit szerv által hozott törvényt tartjuk be."
Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető: "Óva inteném a testületet, hogy kisebb ügyekért nem kell összehívni a testületi ülést. Nem gondolom, hogy egy testületnek, amit megválasztottak, csip-csup ügyeknél nem kellene összejönni. De össze kell jönni, hiszen ezért van a testület. El kell ismerni, az önök kormánya létrehozott egy szörnyet, aminek önök meg akarnak felelni, amit önök be akarnak tartani. És azt mondják, ha tetszik, ha nem ez az új rendszer."
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető szerint pont azok féltik most a demokráciát, akik 40 évig építették a diktatúrát. "Egyet értek Kiss Jánossal, a világ változik, gyorsul. Ezért szükség van arra, hogy adott esetben, például pályázattal kapcsolatos döntésnél, a város érdekében, a polgármester döntsön. Kriza Ákos eddig is és ezután is minden esetben a miskolciak érdekében járt el és jár el."
Bzin Géza (MSZP): "A Fidesz és a KDNP próbálja megvédeni ezt az előterjesztést az szánalmas. Először azt mondják, polgármester nem él ezzel a jogával, majd elmondják, dehogynem él, hiszen felgyorsult a világ. Példaként említik a pályázatokat: azokat kiírják előre, idő lenne ezek tárgyalására. Furcsa, hogy maguk egy-két nappal a beadás előtt veszik észre. Ha össze kell hívni, miért fáj önöknek, hogy itt kell lenni, dönteni kell. Ha nem él ezzel a jogával a polgármester, akkor vegyük ki ezt a részt a rendeletből, és a polgármester ne dönthessen a testület nélkül. Ez az ügyrendi javaslatom."
Az alpolgármester szerint módosító indtíványt kellett volna benyújtania ezzel kapcsolatban.
Dr. Mokrai Mihály (MSZP): "Molnár Péter szavaira reagálnék: ki az utódpárt, ki nem, nem idevonatkozó kérdés. Ha egyszer a KDNP önállóan megméretteti magát egy választáson, akkor beszélhetünk erről. ...Ha már a felgyorsult világról beszélünk, írjuk bele azt is, hogy a polgármester videókonferencián hívja össze a testületet fontos ügyekben. Ezt kellene erőltetni, nem azt, hogy a polgármester mindenben egyedül döntsön."
Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető: "Polgármester úr csak a város érdekében jár el, ezt tudjuk. De ez a feltétlen bizalom a polgármester felé, ilyen simán ment volna át Káli Sándornál is? Ez egy következő, szocialista polgármesternél is meglesz? Meglesz ez a feltétlen bizalom? Ezt a hatalmi berendezkedést, a szerepüket, hogyan látják ellenzékiként, egy választás után?"
Varga Gergő (MSZP-frakció): "Mindent össze lehetne vonni, egy napirendként tárgyalni mindent. Tudom, a Fidesz frakció 10 ezer forintos bírságot kap, ha mellényomnak egy szavazatnál."
Dr. Kiss János (Fidesz) frakcióvezető: "Földesi Norbert úr kiáll a mikrofonhoz, zsebre teszi a kezét, akkor úgy gondolja, azt fejezi ki, semmilyen tiszteletet nem ad a polgármesternek. Ha megtenné, kiveszi a kezét a zsebéből, azzal a miskolciakat tisztelné meg."
Földesi Norbert: "Igyekszem, köszönöm, frakcióvezető úr, és ígérem, ha legközelebb tüsszentek, akkor meg az orrom elé teszem a kezem."
Dr. Csiszár Miklós jegyző foglalta össze a válaszokat: "Az SZMSZ módosítását a törvényi változás írta elő. A módosítások azt segítik elő, hogy gördülékenyen haladjanak az ügyek a városban. ...A sürgősségi indítványokkal kapcsolatban, a lényeg, hogy ne forduljon elő olyan, ami most is, hogy félórával a beadási határidő előtt kapom meg, azt nem lehet jogilag véleményezni.
A szocialisták kifogásolták a jegyző válaszát. Vita alakult ki. A polgármester 10 perc szünetet rendelt el.
11.04: Újra nyílt ülés van. A város építési szabályzatának módosítását tárgyalják, illetve egy helyi védelemmel kapcsolatos napirendet.
Rostás László főépítész ezzel kapcsolatban elmondta: négy területet érint a módosítás, a Szentgyörgy utat, a Kandó teret, a Patak utcát és Szentpéter kapui ingatlanok sorát.
A Patak utcával kapcsolatban elmondta: olyan rendezési terv korrekcióra volt szükség, amelyet az előző terv által áthelyezett közlekedő utat visszahelyezi. A mélygarázs fölötti tér kialakítása során át kell vezetni az utat, ezt oldja meg ez a módosítás - fogalmazott.
A Kandó tér esetében elmondta: kormányzati támogatást bírunk a 3-as út kiváltására, ebben egy híd is szerepel, amely miatt szükséges a módosítás.
A Központi Leánykollégium épületét is érinti az egyik napirend. Ez az épület 50 éve valósult meg, szerkezete elhasználódott. A felújítást már javasolták - mondta a főépítész. A tervező mai napig él, és hozzájárulását adta, hogy a felújítás miatt az épületet a helyi védelemről levegyék. Beadtak egy pályázatot, ennek feltétele, ne legyen védelem alatt az épület - fogalmazott.
Dr. Tompa Sándor (MSZP frakció): "Nehéz elmondani a véleményt az összevont napirendekről. Nem beszélve arról, az ilyen jellegű előterjesztések ad hoc jellegűek. Szeretnénk látni, merre szeretnék vinni a várost építésügyi szempontból is. Érdekes példa erre a Patak utca tervének módosítása. Ez egy teleregény, ami ezen a téren történik. Most eszébe jutott valakinek, ezt a szabályozást is meg kellene végre oldani."
Fodor Zoltán (MSZP) is felszólalt, de egy másik napirenddel kapcsolatban, a működési szabályzatról szeretett volna kérdezni. A polgármester jelezte, ott még nem tartanak, de megígérte, szól neki, ha igen.
Pakusza Zoltán (Jobbik) azt kérdezte meg, mi lesz a leánykollégiumban. Úgy véli, ha már felújítják, tudni kell, mi lesz az épületben.
Újra Tompa Sándor kért szólt. "A fejlesztéseket frakciónk mindig támogatta, de szeretnénk ezekről jó előre kitekintő elemzéseket kapni" - mondta. Egy építési szabályzat módosítása megkívánja, hogy bemutassák, hogyan, minek a keretében képzelik el a terveket - tette hozzá. Szeretnénk tudni, merre akarják vinni a várost, egyelőre ezt nem látjuk - tette hozzá.
A polgármester szerint módosításokról tárgyalnak, nem fejlesztésekről.
Soós Attila (Fidesz): "Az MSZP médiaszereplésről tesz tanúbizonyságot. Ha valami nem jó, az nem szinonimája annak, hogy nem olvassák el, nem értik. Baj van, ha képviselő urak nem látják a tudatos építkezést a városban. Lehet a kamerába kérdéseket dobálni, de ezek az előterjesztések két hete vannak önöknél, már kérdezhettek volna hamarabb. Olyan mintha nem is olvasták volna el, ami a napirendben van. Mert az olyan dolgokról szól, amit önök félbehagyva hagytak itt. Amennyiben valóban szakmai javaslatuk van, előtte tájékozódjanak, utána merjék kimondani, ez nem jó. Az önök hitelességét növelné, ha tényleg így dolgoznának."
Bazin Géza (MSZP): "Köszönjük Soós Attilának, hogy sokat beszélt a napirendről, és válaszolt azokra a kérdésekre, amit Tompa Sándor feltett. Nem tudjuk, igazából ki válaszol majd a kérdéseire."
Dr. Kiss János (Fidesz) frakcióvezető: "Az ellenzék úgy gondolkodik, ha valami jó, akkor is azt kell mondani, rossz. Miért rossz az önöknek, ha az Avasi lakótelep környezetében épül egy fedett sportcsarnok? Miért rossz önöknek, hogy a Patak utcai mélygarázs megépül és rendbe lesz téve? Miért rossz önöknek, hogy az ipszilon híd megépül, és ezt a kormány támogatja?"
Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető: "Egyáltalán nem rossz nekünk, csak kérdéseket fogalmaztunk meg. De kíváncsi lennék, hogy mi a véleményük képviselőtársaimnak a napirendről. Nem a szocialistákról, a napirendről?"
Fodor Zoltán (MSZP): "Kiss János azt mondta, örülnünk kellene az avasi fejlesztésnek. Mi örülünk, de a Jezsuita gimnáziumnál már megépült egy sportpálya, uszoda, ahova az avasi gyerek be sem teheti a lábát. Bízok ebben, meg is szavaztam. De sajnos nem mindenki használhatja. Azokat a sportpályákat, amire oda adtuk ingyen a területet, korábban ígéretet kaptunk, használhatják."
Kriza Ákos elmondta: azt sem tiltja senki, hogy az avasi gyerekek a Jezsuita gimnáziumba járjanak.
Soós Attila (Fidesz): "Fodor képviselőtársamnak szeretném mondani, hogy az a kijelentés, hogy be sem tehetik a lábukat veszélyesek. Kelthetik azt az érzést, hogy kirekesztéssel vádol egy egyházi intézményt. A választási ígéretben szerepelt, hogy a Fidesz-KDNP javítsa a város élhetőségét, ez a két napirend ezt öleli fel. Például a leánykollégium esetében: ha van rá lehetőség, akkor egy frekventált épületet miért ne hozhatna olyan helyzetbe a város, hogy befektetőknek vonzó legyen."
Pakusza Zoltán (Jobbik): "A Kandó Térrel kapcsolatban, ha jól tudom, a tér áttervezésére azért van szükség, mert a villamosok nem tudnak megfordulni. Ez kimaradt a Zöld Nyílból. Ez azt jelenti, a projekt nem működőképes. Ki ezért a felelős? Vizsgálja-e polgármester úr, ki ezért a felelős? Rossz üzenete van annak, ha a tetteknek nincs következménye."
Kriza Ákos szerint ez nem büntetőjogi kategória, de tudjuk, milyen károkat okozhat egy városnak, egy országnak egy ilyen hozzáállás. A mostani tervezés helyreteszi a dolgokat - tette hozzá.
Fodor Zoltán: "Tíz éve vagyok képviselő, a gimnázium korábbi vezetőjével jó volt a viszony. De amikor úszóversenyt szerettünk volna rendezni, de nem engedték."
Bazin Géza (MSZP): "Soós Attila mondjon már egy nevet a szocialista frakcióból, aki azt mondta, ez rossz."
Dr. Mokrai Mihály (MSZP): "A Patak utca izgalmas kérdés. Mi nem akartunk a Patak utcán semmit építeni, mi felmértük, milyenek a talajviszonyok, és mennyi többletköltséggel járna. Ezért mi javaslatot tettünk a városházi mélygarázsra. Önök ezt módosították. Miközben áll a beruházás, önök utólagosan lepapírozzák. Érdekes, a szocialista frakción kérik számon azt, amit önöknek kellett volna végrehajtani egy sikeres fejlesztéshez."
Földesi Norbert (MSZP) frakcióvezető: "Soós Attila a leánykollégiumot hozta példaként, de tudjuk, akkor érdemes a fejlesztést végrehajtani, ha használják. Ha nem működik, akkor ez olyan projekt, ami áll majd, és jó sokba kerül a karbantartás. Tudjuk, mi lesz a kollégium sorsa, hogyan üzemelteti majd a város?"
Rostás László főépítész elmondta: "Miért lett áthelyezve a mélygarázs a Patak utcára? Az Erzsébet fürdőt ellátó kút a garázs alatt lett volna, nem kaptunk volna építési engedélyt. A közlekedési koncepció kapcsán: 2012 július 30-án a közgyűlés módosította a közlekedési fejlesztési koncepciót. Ez a határozat határidőként 2013 februárját jelöli meg, hogy a szabályozást el kell végezni. Ez félév óta ezekkel a tartalmi feltételekkel adott. Tompa képviselő úrral erről hosszasan beszélgettünk, ha van kérdése még állok rendelkezésére. A sportpálya kapcsán: azt a gimnázium építi, tartja fent, az jogos, hogy éjszakára bezárják, hiszen védeni kell. A Kandó tér kapcsán egyértelmű: az ipszilon híd építésére megvan a fedezet. tervezés a további szakaszokra vonatkozik 2014-ig. "
09.52: Földesi Norbert, a szocialista frakció vezetője azt javasolta: "Polgármester Úr készíttessen egy listát a munkatársakkal, hogy miszerint fogunk működni, legyen egy lista, mit vontak össze mivel"
Pakusza Zoltán jobbikos képviselő újra javasolta, vegyék fel napirendre a székely zászló ügyének a megtárgyalását.
A polgármester szerint az működési szabályzat szerint ezt nem javasolhatja napirendre.
Majd zárt üléssel folytatódik az ülés.
09.45: A szocialista frakció több sürgősségi indítványt adott be, köztük azt, amelyik egy tagot delegálna a Miskolc Holding Zt. felügyelőbizottságába, illetve van olyan, amelyik az orvosi ügyelettel kapcsolatos, valamint egy perecesi közterület elnevezésével kapcsolatosat. Dr. Csiszár Miklós jegyző elmondta: egyiket sem tudják napirendre venni, mert törvényességi aggályok merültek fel. Köztük azt is említette, hogy az egyiket Bazin Géza adta be, aki még nem adta be vagyonnyilatkozatát, így képviselői feladatait nem gyakorolhatja.
A felügyelőbizottsági tagsággal kapcsolatban a jegyző elmondta: ezt sürgősségiben adták be, ahhoz képest, hogy decemberben mondott le a korábbi tag. A jegyző szerint nem kötelező új tagot választani, amíg a felügyelőbizottság száma 3 tag alá nem esik, jelenleg négyen vannak, így jogszerűen működnek - fogalmazott a jegyző.
Pakusza Zoltán (Jobbik) képviselő ügyrendit nyomott: felkérném polgármester úrat, a székely zászló kitűzésére adjon utasítást. Tegye meg közérdekűben javaslatát" - mondta a polgármester.
Bazin Géza (MSZP) képviselő is ügyrendi javaslattal élt: "Vegyük fel a napirendi pontot a közgyűlésre, hiszen lakossági kezdeményezés volt a közterület elnevezése."
Földesi Norbert szocialista frakcióvezető is ügyrendit kért: "Jegyző úr magyarázza el a közgyűlés számára, a holdingos felügyelőbizottsággal kapcsolatban, milyen jogi aggályok merültek fel. Januárban megküldtük a levelet, készítsen erről napirendet, ön nem tette meg. Kénytelenek voltunk sürgősségiben beadni."
A jegyző szerint nem ügyrendi volt a szocialisták javaslata. Így nem is válaszolt a kérdésekre.
A testület szavazott a szocialisták napirendjeiről: egyiket sem vették fel a nyílt ülés napirendjére.
09.32: Megkezdődött a februári, miskolci testületi ülés.
Dr. Kriza Ákos polgármester azzal kezdte: "A mai Magyar Nemzetben azt olvashatjuk, ha a szocialistákon múlna, Ady nem kapna vezetőállást Miskolcon." Utalt arra a vitára, amely januárban a városvezetés és a szocialisták között alakult ki. Az MSZP ugyanis közleményben kérdezett rá arra, igaz-e, hogy egyes városi cége vezetői rokonai, barátai a polgármesternek.
"Álságos, az a támadás, amit a szocialisták intéztek egyes városi cégek vezetői ellen. Nem azt kérdezték, mit tettek, hanem erdélyiek-e, rokonom, vagy barátom-e valamelyik" - mondta a polgármester. Beszédét a szocialisták bekiabálása szakította meg. Majd folytatta: "Tisztázni szeretném: egyetlen rokonom sincs az intézményvezetők között, aki mást állít az hazudik. Elég volt a hazudozásból."
És iskolatárs? - kiabálták be a szocialisták. "A Szemere Bertalan Szakközépiskola igazgatója nem azért lett igazgató, mert osztálytársam volt, hanem mert ő volt az egyetlen pályázó. Két egyetemi diplomája van, megvan minden képesítése és hatalmas szakmai gyakorlattal rendelkezik. Megválasztásánál, érintettségem okán, nem szavaztam" - hangsúlyozta dr. Kriza Ákos.
Fogalmuk sincs az emberi hangról - folytatta. Elmondta: levelet írt Mesterházy Attilának, az MSZP elnökének, nyilatkozozon, miként egyeztethető össze az ő kolozsvári bocsánatkérése és az MSZP miskolci akciója. "Sem az elnökük, sem önök nem értik az emberi szót, de elnökük nem válaszolt két hét alatt sem. De nem várom tovább a választ" - tette hozzá.
Majd így folytatta: "Érdemi ügyeket is nézzünk: Kanada plakátkampányba kezdett volna, ha engedem, de nem engedtem. Csakis Miskolcra tervezte, de ezt kikértem magunknak, jeleztem a nagykövetnek, ezzel nem értek egyet. Arra azonban kiváló volt ez az akció, hogy a város hatóságait felkészítsük, egyetlen bűnöző elem se telepedhessen meg Miskolcon. Már 5 feljelentést megtettek, azok ellen, akik kanadai tartózkodásuk alatt itthon is felvették a segélyeket. Akik bűnöző életmódot folytatnak, és vissza akarnak ide települni, ígérem, nem érezhetik majd jól magukat Miskolcon."
A polgármester azt is elmondta: a város visszavásárolja az OTP-től az avasi lakásokat és kiköltözteti a jogtalanul ott tartózkodókat. És azért, hogy a miskolci fiatalok a Miskolci Egyetemet válasszák, itt maradjanak a városban, stratégiai megállapodást kötöttek az egyetemmel. "A legtehetségesebb hallagatóknak, diplomaszerzés előtt olyan munkát kínálunk, amely karrierlehetőséget is jelent. Azaz a biztos álláshelyeket idejében összekötjük a legjobb hallgatóval. A program már 26 hallgatóval elkezdődött" - mondta.
09.05: Információink szerint a sürgősségi indítványok közt van egy napirend, amely a "Fészekrakó" probléma megoldásához kapcsolódó követelések megvásárlásáról szól.
A Borsod Online-t élőben tudósítjuk az ülésről.