2013.04.02. 11:48
"Mátyás, az igazságos" - Városi szövegértési verseny a Selyemréti Iskolában
Miskolc - A Selyemréti Iskola minden tanévben otthont ad a városi szövegértési versenynek. Most, a tavaszi szünet kezdete előtt került sor erre, „Mátyás, az igazságos” címmel.
Miskolc - A Selyemréti Iskola minden tanévben otthont ad a városi szövegértési versenynek. Most, a tavaszi szünet kezdete előtt került sor erre, „Mátyás, az igazságos” címmel. A tanulók előzetes feladatként Mátyás királyról szóló mondák, történetek, történelmi események valamelyikének tetszőleges technikával történő ábrázolását kapták. További feladat volt a lap jobb felső sarkában iniciálé készítése és a rovásírás megismerése.
„A múltat tiszteld a jelenben, s tartsd a jövőnek!” – mondta Vörösmarty Mihály.
A Mátyás-mondák olvasása kapcsán a kisdiákok megismerkedtek nagy királyunk történelmi alakjával, betekintést nyertek a királyi udvar életébe, megismerhették a híres könyvtárat, s találkozhattak az „álruhás királlyal”, aki mindig az igazság oldalán állt.
Lengyel Dénes: Régi magyar mondák című könyvének olvasása bizonyára mindenkinek örömet jelentett, s egy út kezdetét az olvasás gyönyörűsége felé.
„S a szavak különös varázslatával úgy érzem, hogy ott ülnek mellettem az olvasók … nem csak hallják, nem csak látják, de ugyanúgy érzik is, amit én érzek. Ez a tiszta formája a bűvölésnek: a betű varázslata.” (Móricz Zsigmond)
Rendezvényünk védnöke Kiss Gábor alpolgármester úr köszöntötte a megjelenteket és nyitotta meg a versenyt. Reméljük, felejthetetlen élményt jelentett a gyermekek számára Kocsis Andrea és Muresan Aurel táncművészek korhű ruhában bemutatott reneszánsz tánca, Nagy Iván zenetanár gitárjátéka, valamint Homonai István színművész előadása.
A vendégek előadásait követően kezdődött el a verseny. A feladatok helyes megoldásával a csapatok számot adtak felkészültségükről. Jutalmul szép könyveket, okleveleket és emléklapokat, a Csodamalom Bábszínház és a Mini-Manó Játszóház belépőit kapták. Lehetőségük nyílik arra, hogy a legjobban sikerült Mátyás királlyal kapcsolatos fogalmazásaik (például: Mátyás király udvarában jártam; Mátyás király vendége voltam) megjelenjenek az Észak-Magyarország napilap által. Míg a zsűri a versenyfeladatokat értékelte, addig iskolánk tanulói Mátyás-mondákat, illetve a versenyző csapatok drámajátékaikat adták elő. Iskolánk igazgatónője – Dr. Bodó Pálné – a diákoknak és felkészítő tanáraiknak elért eredményeikért gratulációját fejezte ki.
Iskolánkban kiállításra kerültek meghívott vendégeink alkotásai, így: Raffai Kinga festőművész kódexképei, Megulesz Magdolna és Schultz Gábor iparművész üvegképe, Bessenyei Valéria iparművész tűzzománc alkotása és prof. emeritus Dr. Tusnády László műfordító, író könyvei és a rendezvényen megjelentekhez intézett levele, melyből záró gondolatként idézek:
„Mit üzenek én most ebben a pillanatban? A magunkkal hozott fényt kell felragyogtatni. Kedves Versenyzők maga a téma, amellyel foglalkoztok adjon erőt! … Ne a fáradtságot érezzétek, hanem a reneszánszra jellemző módon tevékenységetek közben szülessen újjá az erőtök! Így jussatok el méginkább önmagatokhoz, mert egyedüli kincs van bennetek: a tehetségetek!”
Reméljük, hogy minden résztvevő jól érezte magát rendezvényünkön és a következő tanévben is a diákok szívesen jelentkeznek szövegértési versenyünkre.
- Győrffy László Jánosné, a rendezvény szervezője -
A rendezvény támogatói: