2013.07.04. 19:19
Két református, hat katolikus
Borsod-Abaúj-Zemplén - Nyolc újabb megyénkbeli iskola kerül egyházi fenntartásba.
Borsod-Abaúj-Zemplén - Nyolc újabb megyénkbeli iskola kerül egyházi fenntartásba.A szeptemberi tanévkezdés is izgalmasnak ígérkezik, hiszen több megyénkbeli iskola már nem állami intézményként folytatja tovább a munkát. Lesznek olyanok, amelyek egyházi fenntartásba kerülnek, mások, a mezőgazdasági szakközép- és szakiskolák, a Vidékfejlesztési Minisztériumhoz.
A Közoktatási Államtitkárság közleményében azt írja, a következő tanévben egyetlen intézmény sem szűnik meg jogutód nélkül. Azokon a településeken, ahol egy állami általános iskola van, a felső tagozatos gyerekek az alacsony osztálylétszámok ellenére továbbra is helyben tanulhatnak. Hozzáteszik: az átalakítások nyomán igazságosabb, valódi esélyegyenlőséget kínáló, jobb rendszer jön létre.
Tudatos útkeresés
Mint megtudtuk, megyénkben 8 oktatási intézmény kerül valamely egyház fenntartásába szeptembertől. Miskolci iskola nincs közöttük, de a Miskolci Tankerülethez tartozók igen. Ilyen a Hernádkakban működő Mátyás Király Általános Iskola, melynek az Egri Főegyházmegye lesz a fenntartója. Hajdú Jánostól, a település polgármesterétől megtudtuk, tulajdonképpen ő kezdeményezte az iskola egyházi átvételét. Nem hirtelen elhatározás volt, hanem tudatos útkeresés, fogalmazott. Keresték más egyházak is, de ő azt látta helyesnek, ha történelmi egyház lesz az iskola „gazdája”. Úgy látja, a váltásnak hosszú távon előnyei vannak, és sok pluszt ad az intézménynek, valamint a diákoknak. Hangsúlyozta: ez nem azt jelenti, hogy az előző fenntartóval a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtal (Klik) valamilyen probléma lett volna, mert tőlük is megkapott minden segítséget, de a szülők és pedagógusok is támogatták azt a kezdeményezést, hogy a községnek egyházi iskolája legyen. Az intézménynek körülbelül 170 diákja van, tette hozzá a polgármester.
Biztos jövő
Szintén az Egri Főegyházmegye fenntartásába kerül az ózdi Széchenyi István Közgazdasági Szakközépiskola. Dr. Benkőné Fehér Éva iskolaigazgató lapunknak elmondta, már korábban is felmerült a fenntartóváltás gondolata a tantestületben, az önkormányzatban és az egyházban is. Tulajdonképpen ősszel gyorsultak fel az események, amikor elkezdődtek az átvételről az egyeztetések. Decemberben fórumot tartottak az iskolában az egyház képviselői, ahol tájékoztatást adtak a tantestületnek, a szülőknek és a diákoknak egyaránt. A 460 diák közül csak 11 nem szerette volna a fenntartóváltást, de ők sem kívántak átmenni másik iskolába. Az igazgató szerint az egyházi iskolává válás biztonságosabb jövőt jelent, és tovább tudják vinni azokat az értékeket, melyek eddig is fontosak voltak számukra. Ilyen a türelem, a tolerancia, a gyermekszeretet és örülnek annak is, hogy nagyobb hangsúlyt kap majd az intézményben az erkölcsi nevelés.
ÉM-HE
Szeptembertől egyházi fenntartásba kerülő megyénkbeli iskolák