2014.08.08. 18:32
Dráva utca: nem végállomás
Miskolc - A Martin-kertvárosi nyomortelepen pénteken 9 órakor beindultak a munkagépek.
Miskolc - A Martin-kertvárosi nyomortelepen pénteken 9 órakor beindultak a munkagépek.
Megkezdődött a Dráva utcai tíz lakásból álló elgettósodott terület bontása. Igaz, egy ingatlantulajdonossal még tárgyal a miskolci ingatlankezelő.
- A Martin- kertvárosnak ez az egyetlen olyan területe, amely elszlömösödött, gettószerű terület - mondta lapunknak pénteken a helyszínen dr. Kriza Ákos, Miskolc polgármestere, miközben a háttérben a lánctalpas gép óriási kanala rombolta a falakat, a tetőt. - Ennek a bontása zajlik most. nem véletlenül, hiszen 35 ezer miskolci aláírásával is kérte, kéri a nyomortelepek felszámolását. Ezt megkezdtük, folytatjuk! Ha a terület a rendbetétele megtörtént, akkor megyünk tovább. Úgy, hogy az ott élő lakókkal családonként egyeztetünk, és egyeztetjük azt, hogy ennek a folyamata, miként történik a nyomortelepek bontása. Mindenkinek lehetősége szerint megpróbáljuk a sorsát rendezni.
Kiderült: a most lebontott épület korábban egy tízlakásos társasház volt, amiből nyolc önkormányzati tulajdonú. Minden családdal egyénileg egyeztettek a MIK szakértői és minden esetben más megoldás született.
- Két lakás maradt, amiből az egyiket végrehajtásban megvásárolta az önkormányzat, míg egy család esetében még nem történt megegyezés - tette hozzá a városvezető.
A polgármester elmondta azt is: nem arról van szó, hogy akik elhagyták az ingatlanokat, azok pénz kapnak, hanem mindegy egyes család esetében más a megoldás. Eszerint akik saját tulajdonú épületben laktak, azok kivásárlással, vagy megegyezéssel mentek el. Akik viszont önkormányzati tulajdonú ingatlanban laknak és lejár a bérleti szerződésük, akkor semmiféle kötelezettsége nincs az önkormányzatnak a szerződés meghosszabbításában. Ha pedig tartozása van a lakónak, akkor a szerződés egyoldalúan felbontható.
- Ez egy hosszú folyamat, amit úgy kell végigvinni, hogy nem előtt tartjuk a szociális érzékenységet is, azaz ne legyen bizonytalanság! De minden miskolcinak a jog keretein belül kell, hogy éljen - hangsúlyozta.
Hogy mi lesz a lebontott ingatlanok helyén? A polgármester szerint a Martin-kertvárosnak nem igazán van központi tere, helye, ezért azt szeretnék, ha ott egy kisebb városközpont jönne a jövőben létre.
Férjével szemlélte a munkálatokat az "ősmartintelepi" Kozsár Zoltáné, aki munkatársunknak elmondta, hogy nagyon örül a bontásnak.
- Itt járok a postára, a boltba, de féltem erre jönni az utcán álló emberek és a sok kutya miatt - fogalmazott. - Most is tele van szeméttel a terület! Nagyon jó, hogy megtette a város ezt a lépést.
Sikerült beszélnünk azzal az ingatlantulajdonossal, akivel még nem tudott megállapodni a MIK és akinek pénteken nem bontották a lakását. Ő Balogh László, aki elmondása szerint 24 éve lakik a Martin-kertvárosban saját tulajdonú ingatlanjában.
- Nagyon örülök, hogy az önkormányzat elhatározta: lebontják ezt az épületet - mondta határozottan . -Ez a látvány önmagárét beszélt, életveszély volt itt közlekedni is. Hogy kik laktak itt? Amit látnak, azok cselekedték mindezt. Nem tudom hová mentek, nem rám tartozik. Hogy költözöm-e? Nem zárkózom el a MIK-kel való megegyezéstől. Eddig azonban szerintem nevetséges összeget, 700 ezer forintot ajánlottak fel a 70 négyzetméteres összkomfortos, gázos lakásért. Velem lehet tárgyalni, adómentes a lakásom, de vidékben nem gondolkodom. Miskolcon születtem, itt is akarok meghalni.
ÉM-JLI