2016.05.25. 19:44
Kié lehetett a MÉH-telepen talált életműdíj?
Miskolc - Ez senkinek nem érték, de neki sokat jelent, éppúgy, ahogy dédnagyapja posztumusz díszpolgári címe.
Miskolc - Ez senkinek nem érték, de neki sokat jelent, éppúgy, ahogy dédnagyapja posztumusz díszpolgári címe.
Ez a kérdés foglalkoztatta leginkább a Miskolc a múltban Facebook-csoport tagjait, amikor meglátták az emlékplakettről készült fotót. A képet Gálffy Csaba, a díj névadójának dédunokája töltötte fel a közösségi oldalra, miután a Vaterán, alig háromezer forintért megvásárolta a plakettet. Ezen Gálffy Ignác képmása látható és egy dátum: 2001. Megindult a találgatás, hogyan kerülhetett a MÉH-telepre a díj, a világhálón kínáló árus elmondása szerint ugyanis ott talált rá. A csoport tagjai arra gondoltak, meghalt, aki annak idején megkapta az elismerést, és az örökösök tévedésből kidobhatták a tárgyat. A város honlapján is próbáltak utánanézni, ki lehetett 2001-ben a díjazott, de ott csak 2002-től van meg a lista. Nem véletlenül…
Régóta gyűjtök mindent, ami a családommal kapcsolatos” Gálffy Csaba
Csak 2002-től
Miután megláttuk a plakettet és értesültünk annak történetéről, mi is nyomozni kezdtünk, ki volt 15 évvel ezelőtt Gálffy Ignác díjas. Az önkormányzatnál érdeklődtünk, de megtudtuk, senki nem kapott 2001-ben ilyen elismerést, mert csak 2002-ben ítélték oda először, azt pedig dr. Deák Gábor vehette át. De akkor kié lehetett a 2001-es plakett?
Ez egy próbaplakett
Erre a kérdésünkre Gálffy Csaba adta meg a választ: a képen egy próbaöntés látható, azaz 2001-ben már próbálgatták, hogyan nézzen ki a díj.
– Valószínű, hogy többféle demo készült belőle, és ezek valahogy a MÉH-telepre kerültek. Én régóta gyűjtök mindent, ami a családommal, Gálffy Imrével, a nagyapámmal, illetve Gálffy Ignáccal, a dédnagyapámmal kapcsolatos. A próbaplakettre is úgy bukkantam, hogy a nagyapám által írt egyik regényre licitáltam, és amikor a keresőbe beütöttem a Gálffy nevet, akkor a plakettet is kiadta. Azonnal megvásároltam azt is, majd feltöltöttem a Miskolc a múltban csoportba, és ez indította el a lavinát – mesélte Gálffy Csaba.
Először ő is csak találgatta, kié lehetett a díj, de azután számára is kiderült, ez egy próbanyomat volt. Ennek ellenére bekerült a családi gyűjteménybe, mint mondta, ez senkinek nem érték, de neki sokat jelent. Éppúgy, ahogy nagyapja, Gálffy Imre posztumusz díszpolgári címe is, amit 2013-ban ő vehetett át Miskolcon. Azzal egy aranygyűrű és egy oklevél járt – tudtuk meg.
- N. Szántó Rita -
Gálffy Ignác díjasok
2002 : dr. Deák Gábor nyugalmazott középiskolai tanár
2003 : Hadler Ferenc nyugalmazott miskolci városi vezető ügyész (posztumusz)
2004 : Hegyi Imre, a Tokaji Írótábor Egyesület Kuratóriumának tagja, a Bogácsi Kör elnöke, a Nagy Imre Társaság elnökségének tiszteletbeli tagja
2005 : Balogh Sándor, a Diósgyőri Városvédő Egyesület nyugalmazott elnöke
2006 : Gyarmati Béla újságíró
2007 : Jakab Mária rádióriporter
2008 : Tarczai Béla fotóművész
2009 : Jánváry Anna nyugalmazott főorvos
2010 : Farkas Attila nyugalmazott kertészmérnök, borász
2011 : Papp László képzőművész
2012 : Gyülvészi István testnevelő tanár
2013 : Horváthné Tóth Ildikó pedagógus
2014 : dr. Szádeczki Zoltán, Miskolc város főjegyzője
2015 : Farkas József, a Miskolci Egyetem nyugállományú professzora
2016 : Vojcsik Ferenc „Golyó”, rallyversenyző