2016.09.19. 16:33
Díjazták a CineFest legjobbjait Miskolcon, Makk Károly életműdíjjal gazdagodott
Miskolc - Kiosztották a 13. Miskolci CineFest Nemzetközi Filmfesztivál díjait, ahol Makk Károly életműdíjat, míg Hajdu Szabolcs Ernelláék Farkaséknál című filmje a közönségdíjat vihette haza.
Miskolc - Kiosztották a 13. Miskolci CineFest Nemzetközi Filmfesztivál díjait, ahol Makk Károly életműdíjat, míg Hajdu Szabolcs Ernelláék Farkaséknál című filmje a közönségdíjat vihette haza.
„Az idei esztendő CineFestes versenyprogramja kiemelkedően színvonalas volt” – állapította meg a záróünnepélyen elmondott értékelésében Bíró Tibor fesztiváligazgató.
Telt házak előtt
– Nagy öröm számunkra, hogy idén is a világ filmkínálatának legfrissebb és legszínvonalasabb alkotásait sikerült Miskolcon bemutatni. Ennek köszönhetően kiemelkedően nagy volt a közönség érdeklődése is a filmek iránt, elmondhatjuk, hogy szinte minden előadás telt ház előtt zajlott – mondta Bíró Tibor.
Balogh Zoltán miniszter képviseletében Szedlacsek Emília, az Emberi Erőforrások Minisztériumának főosztályvezetője azt emelte ki, hogy Miskolc egyre erősebb és színvonalasabb kulturális seregszemléknek ad otthont, és ebben a törekvésében teljes mértékben élvezi a kulturális kormányzat támogatását.
A rendezvény kiemelt támogatója volt az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzeti Kulturális Alap.
Kivívott elismerés
A díjak, elismerések átadása adott képet arról, hogy melyek voltak azok az alkotások, amelyek a szakma és a nézők elismerését kivívták.
A nagyjátékfilmes szekcióban például hatalmas siker volt Hajdu Szabolcs új filmje, az Ernelláék Farkaséknál premiere. A rendező kiemelte, hogy bármennyire is valósnak tűnik a lakásukban játszódó film, a történet maga fikció, amely saját és barátai életéből ellesett helyzeteket, problémákat örökít meg.
A Jameson CineFest 13 éves történetében az Ernelláék Farkaséknál kapta a legnagyobb tapsvihart, nem véletlen, hogy a közönségdíjat is ez a film nyerte el.
Telt ház előtt vetítették először Tasnádi István forgatókönyvíró első filmrendezését, a Memót is. Az emlékezetvesztés és a hipermnézia (a tökéletes emlékezet) dinamikájára épülő, mélyen emberi történet a rendezőt 13 éve foglalkoztatja, meggyőződése, hogy az emberi agyban zajló folyamatok filmes eszközökkel mutathatók meg a legjobban.
A záróünnepség csúcspontja volt, amikor Makk Károly filmrendező átvehette a neki ítélt életműdíjat. A fesztivál fődíját, a Pressburger Imre-díjat A semmiből (From Nowhere) című filmjéért az amerikai rendező, Matthew Newton nyerte, a fesztivál nagydíját, a Zukor Adolf-díjat pedig a dán Martin Zandvliet rendező A homok alatt (Land of Mine) című alkotásának ítélte a zsűri, míg a közönségdíjat Hajdu Szabolcs vette át.
Klasszikusok a vásznon
Érdekesség, hogy a CineClassics szekció programjában bemutatkozott a filmtörténeti klasszikusokra fókuszáló hangosfilm.hu oldal, és itt láthatta először a magyar közönség a MaNDA „Terror és forradalom 1949–1956” tematikus DVD-sorozatában felújított Egymásra nézve és Szerelem című Makk Károly filmeket. A vetítést követően Makk Károly, a fesztivál idei életműdíjasa nagy sikerű mesterkurzust is tartott.
Két külföldi versenyfilmhez is érkeztek alkotók a fesztivál zárása előtt. Prabda Yoon író a Motel Mist című filmjével Thaiföldről jött, és a fesztivál vendége volt Anca Miruna Lazarescu, az Utazás apánkkal című film rendezője Németországból: mindketten első nagyjátékfilmjüket kísérték el a fesztiválra.
A díjazottak
A díjazottakat a következő sorrendben közöljük (a díj elnevezése, a díj nyertese, valamint rövid értékelés a zsűri által):
Életműdíj
Makk Károly filmrendező
Pressburger Imre-díj
A semmiből (From Nowhere). Rendező: Matthew Newton
„A film rendkívüli érzékenységgel meséli el a történetet, a színészi játék és a rendezői munka pedig csodás.”
Zukor Adolf-díj
A homok alatt (Land of Mine). Rendező: Martin Zandvliet
„Egy eddig rejtve maradt történet a második világháború utáni Dániából, melyben az elnyomott elnyomóvá válik. Erős film, amely arra készteti a nézőt, hogy gondolkodjon el: mit jelent az emberség.”
Legjobb kisjátékfilm
Tarts ki! (Hold On). Rendező: Charlotte Scott-Wilson
„Az emberi lélek minimalista, mégis átütő erejű képi ábrázolásának, a nézőben egyszerre az empátiát és a feszültséget megteremtő művészi kifejezésnek, a karakteres színészi alakításnak, az emberi és művészi értékek melletti kitartás fontossága bemutatásának elismeréseként.”
Dargay Attila-díj
Szemet szemért (Eye for an Eye). Rendezők: Steve Bache, Mahyar Goudarzi, Louise Peter
„A gyilkos szemével történő gyilkosság bemutatásának drasztikus, mégis letisztult dokumentumszerű megrajzolásával megteremtett filmalkotásban az ember által kioltott ember kicsurgó vérében történő erkölcsi megtisztulás megvalósítását honorálta a zsűri a díjjal.”
CineNewWave-díj
Mindig csak (Deliver Us). Rendező: Hatrung Attila
„A Magyarországon máig fel nem dolgozott, kellő mélységében ki nem beszélt, a szovjet érdekszférához tartozó kelet-közép európai országokat egyaránt lelkileg megnyomorító múlt magas színvonalú művészi ábrázolásért, a remek színészi alakításért, a filmes eszközök szuggesztív alkalmazásáért.”
CineNewWave kategória különdíja, a „Legszebb képi világért” járó díj
Balkon (Balcony). Rendező: Dell’Edera Dávid
„Az emberi élet fáradhatatlanul manipulatív hétköznapjaiból a kivezető utat kereső ember, az egymásrautaltságban az egymásra tekintéssel megteremtett emberi méltóság bemutatásának elismerésért.”
Art Mozik Nemzetközi Szövetsége zsűrijének díja
Utazás apánkkal (That Trip We Took With Dad). Rendező: Anca Miruna Lazarescu
„A filmek közül a zsűri az Utazás Apánkkal című alkotás történetét találta a legeredetibbnek, de a vizuális világa és drámaisága is megfogta a zsűritagokat.”
FIPRESCI (Filmkritikusok Nemzetközi Szövetsége) zsűri díja
A homok alatt (Land of Mine). Rendező : Martin Zandvliet
„A film első pillantásra második világháborús mozi, pedig sokkal több annál.”
A Nemzetközi Ökumenikus Zsűri díja
A homok alatt (Land of Mine). Rendező: Martin Zandvliet
Közönségdíj
Ernelláék Farkaséknál (It’s not the time of my life). Rendező: Hajdu Szabolcs