2017.06.24. 16:38
A helyi énekkar is vaddisznót főzött Kácson
Kács - Vadakban bővelkedik Kács környéke, helyi vaddisznó került a kondérba.
Kács - Vadakban bővelkedik Kács környéke, helyi vaddisznó került a kondérba.
Nagykorúvá vált a Kácsi Vadfőző Verseny, amelyen idén harmincnyolc csapat vett részt a falu focipályáján kialakított rendezvényhelyszínen. A csapatok sátrai körülölelték a teret, amelyen közben koncertek, tánc és sportbemutatók zajlottak. Nem csupán a vállalkozó kedvű társaságok, hanem az önkormányzat is főzött, vadmalacragu-leves, eperlevél tésztával; vaddisznópörkölt erdei gombával, petrezselymes burgonyával, savanyúsággal; főtt-füstölt csülök és az óriási kemencében sült főtt csülök volt a menü.
Tradíció
– A vadfőző verseny eredetileg egy magánember ötlete volt, a helyszín is más volt, a valamikori fürdő területén tartották. Nagyon szép helyszín kolostorral, hideg stranddal, őshonos fás sétányokkal. Pár évig működött, majd tulajdonosváltás miatt megszakadt a sorozat. Amikor 2006-ban új képviselő-testület alakult a vezetésemmel, úgy gondoltuk, felvállaljuk a tradíciót, így már eljutottunk a 18. rendezvényig. Ez idő alatt már végig itt, a focipályán tartottuk az eseményt – avatott be bennünket a verseny történelmébe Ostorházi István, Kács polgármestere. Elmondta, idén átlagos létszám érkezett, s az ország minden tájáról jöttek baráti társaságok a jó hangulat miatt, idén pedig az időjárás is viszonylag kedvező volt.
Természetesen voltak helyi csapatok is, a rendezvényen fellépő Kácsi Hársfavirág Énekkar tagjai is több kondérban főztek, az egyikben vaddisznópörkölt készült juhtúrós puliszkával, a másikban tejfölös-gombás vaddisznópörkölt kapros galuskával. Természetesen helyi vadból.
– Az első ételhez előabáltuk a húst, mert elég erős íze van. Apróra vágtuk, hagymán, fokhagymán, zöldpaprikán megdinszteltük, hogy jó magas tűzön kapjon egy kis kérget. Aztán befűszereztük babérlevéllel, borókabogyóval, édes paprikával, fokhagymával, s puhítottuk a húst. Vizet nem kapott, vörösbort öntöttünk bele a végén – sorolta a folyamatot Zsigmond Mária, az énekkar tagja. Mint mondta, a puliszkához vízbe öntötték a kukoricadarát, amikor megfőtt, kiterítették asztalra, megkenték juhtúróval és föltekerték. Aki nem szerette, annak sós vízben főztek krumplit.
– Hat-hét éve főzünk a Hársfavirág Énekkarral, csapatépítő jelleggel. Itt mindenki főszakács, általában én találom ki a menüt, de mindenki főz, a receptet letesszük az asztalra és mindenki kipipálja, mit rakott már bele, nehogy az legyen, hogy mindenki tett bele sót vagy más fűszert. Itt mindenki gyakorló háziasszony, mindenki főz mindennap. Az együtt főzés egy jó közösségi dolog – mesélt a csapatról Zsigmond Mária. Mint mondta, Kács a Bükkben fekszik, van vadásztársaság is, nem nehéz hozzájutni a vadhúshoz, ünnepek alkalmával rendszeresen kerül az asztalra vaddisznó vagy szarvas.
Rendszeresen főznek
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Falugondnokok Egyesülete tejszínes-gombás vaddisznópörköltöt készített nokedlivel. Nagyon örültek, hogy sikerült rókagombát szerezniük hozzá.
– Ugyanúgy készült, mint a rendes pörkölt, de bort nem töltöttünk hozzá, hogy a tejszínnel ne keveredjen, ne legyen baj belőle. A rókagombának különleges, kesernyés íze van, sokan szeretik. Csak tinórunk volt, rókagombát az utolsó pillanatban tudtunk vásárolni, szedni nem sikerült – mondta Bükk-Nánási Dávid. Hozzátette, tavaly is voltak már itt, s minden évben szeretnének eljönni. A közös eseményeken rendszeresen főz a társaság.
– Gyakran készül otthon vadétel, hiszen magam is vadászom, bár ezt a disznót nem én lőttem. Sokan fogyasztják a vadhúst, hiszen egészséges is, s jobban szeretik, mint a bolti disznót. A vadászok közül sokan tudnak és szeretnek főzni, érzik az ízeket. Én sem vagyok szakács, de szeretem s vállalom, hogy baráti társaságoknak főzök, ízlik is nekik – mesélte Bükk-Nánási Dávid. Mint mondta, otthon tanult meg főzni, először csak besegített, majd magának is főzött, főleg húsételeket szeret készíteni.
Kácson büszkék a kőkultúrára
Kácson 260-280 építmény van a faluban, és további 90 üdülőház. Különböző városokból jönnek ide nyaralni a háztulajdonosok. Szerveznek nyári táborokat is az erdei iskolába, ha emlékezetes programot csinálnak, a gyerekek a hírét viszik a községnek.
– Kács országosan is ismert, hiszen valamikor híres volt a fürdőjéről. A DIGÉP és a Lenin Kohászati Művek dolgozóinak gyerekei táboroztak itt rendszeresen, és a DVTK szakosztályai is jöttek. Elvitték magukkal gyerekkori emlékeiket, így bármerre járok, elég gyakran mondják, hogy ismerik Kácsot – mondta Ostorházi István polgármester.
Jelenleg a térségi értéktár szervezet megalakításán dolgoznak, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szervezésében voltak találkozók. Bár Szomolya, Cserépfalu és Cserépváralja a kaptárkövek fő lelőhelyei, Kácson is van belőle. De még több kőkultúrához kapcsolódó emlékük van, például kőhodályok. Az 1870-es években ilyenekben folyt az állattartás, juhtenyésztés, most közfoglalkoztatási programot valósítanak meg az egyik tufába vájt kőhodályban. Vannak remetebarlangjaik is, egyszemélyes lakosztályt vágtak a kőbe az elődök, de szép kőkeresztek, síremlékek is találhatók a faluban.
- Tóth Balázs -