2019.05.04. 17:56
Kedvenceinket védi az ivartalanítás
Miskolc - Az állatoknál tavaszi fáradtságról nem, viszont vidámságról lehet beszélni.
Miskolc - Az állatoknál tavaszi fáradtságról nem, viszont vidámságról lehet beszélni.
A tavasz az állatorvosi rendelőkben az ivartalanítás időszaka. Ez az egyetlen módszer, amivel tartósan elkerülhetjük a nem kívánt szaporulatot házi kedvenceink esetében, és a tévhitekkel ellentétben a beavatkozásnak egészségvédő hatásai is vannak – tudtuk meg dr. Puskás Gábor kamarai specialista, vezető állatorvostól.
– Az állatok, ahogy beköszönt a jó idő, ezerszer mozgékonyabbá válnak, mivel a körülmények változnak. Hosszabb ideig lehet velük a parkban sétálni. A kint tartott kutyáknál télen mindig javasoljuk, hogy energiadúsabb táplálékot adjunk, de tavasszal erre nincs szükség. Azért is alakul így, mert ez a párválasztás és tavaszi ivarzás időszaka, ami kellemetlen következményekkel jár a gazdákra nézve. Leghatékonyabban az ivartalanítással lehet úrrá lenni kedvenceink megváltozott viselkedésén. Kutatások bizonyítják, hogy a műtét olyan betegségek megelőzését segíti, mint az prosztatadaganat, emlődaganat és méhgyulladás. Idősebb korban, hogyha már betegség miatt kell ivartalanítani az állatot, akkor viszont nagyobb a kockázat és a beavatkozás költsége is, ezért nem érdemes vele sokáig várni – hangsúlyozta a szakember.
Rákos daganatok helyett
A kölyök állatot tartók számára az ivarzási időszak jellemzőiről kérdeztük az orvost.
– A kandúrok jellemző, hogy ilyenkor jelölgetnek, szúrós szagú a vizeletük és rengeteget verekszenek, amelynek során sérüléseket gyűjtenek be. A verekedéssel és a párzással egy sor gyógyíthatatlan betegséget is összeszednek. A nőstény cicák izgágává válnak, panaszosan nyávognak, hemperegnek és taposnak. Emellett megpróbálnak kiszökni, mert az ösztönök olyan szintre emelkednek, hogy mindenképpen párt szeretnének találni, és ezért bármit megtesznek. Nőstény macskáknál ivartalanítással 90 százalékkal csökkenthető a tejmirigyrák valószínűsége, a gennyes méhgyulladás és a méhdaganat kialakulása. A kan kutyák, hogyha nem érzik a hormonok illatát, akkor nyugodtabbak. Ellenkező esetben viszont a szomszédba is képesek átszökni, és semmi nem állhat útjukba. A műtét után azonban megszűnik a hormontermelés, és nyugodtabbá és kezelhetőbbé válnak – foglalta össze a kamarai specialista.
Hamar felépülnek
Mindössze egy napot rabol el a gazdi életéből az ivartalanítás, de számos problémát megelőzhet vele.
– Az ivartalanítás a leggyakrabban végzett műtéti eljárás az állatorvosi rendelőkben, és a technikai apparátus is rendelkezésre áll hozzá. A beavatkozásra előre be kell jelentkezni, amit egy vizsgálat előz meg. Ez különösen fontos, hogyha már idős az állat. Mi a kutyáknál mindig föl szoktuk ajánlani a vérvételt, mert így nagyobb biztonsággal szűrhetők ki a betegségek. Körülbelül tíz nap a varratszedés ideje. Az első egy-két napon adhatunk be fájdalomcsillapítót, majd teljesen egészségesek lesznek kedvenceink. Utógondozásra általában nincs szükség, de az első 24 órában jó, ha felügyelet mellett vannak, mert ennyi idő alatt áll helyre a közérzetük és a viselkedésük. A kandúrok valamivel hamarabb felépülnek, mint a nőstények. A védőgallért varratszedésig, majd amíg begyógyul a seb, rajtuk kell hagyni – mutatta be beszélgetőtársunk.
Ne higgyünk a tévhitekne
A hormonképződés megszűnése a legtöbb esetben nem vezet semmilyen betegséghez.
– Régen a magyar köztudatban élt, hogy jót teszünk az állatnak azzal, hogyha egyszer átesik a terhességen. Ez az elmélet pár éve megdőlt, ezért már hét hónaposan el lehet végezni a műtétet. Szintén ehhez hasonló tévhit, hogy a házi kedvencek el fognak hízni ivartalanítás után. Erre nagyon ritkán lehet példa, de ma már léteznek kifejezetten a problémára kifejlesztett tápok. A cicáknál pedig idős korban felléphet inkontinencia, amin gyógyszeres úton lehet segíteni. Összességében azonban a komplikációk mértéke nem mérhető, az ivaros állatok által okozott gondokhoz. Ha mégis egyszeri alkalommal a kiskutyák mellett döntünk, és utána nem szeretnénk újabb almot, léteznek az emberéhez hasonló fogamzásgátló megoldások is a kutyáknál. Viszont a hormontartalmú készítmények, bár egyre kisebb dózist tartalmaznak, de nem kívánt mellékhatásokkal járhatnak. Ezeket csak olyankor szoktuk javasolni, amikor a gazdi biztos benne, hogy a következő évben már ivartalaníttatni szeretne és vállalja, hogy az ivarzási ciklusban folyamatosan beadja a tablettát – zárta dr. Puskás Gábor.