2019.07.23. 19:57
A náthás cicát kezelni kell
A cicák felső légúti fertőzéseit baktérium és vírus is okozhatja. A kezelésben csak az állatorvos tud segíteni.
A beteg cicát vigyük állatorvoshoz (illusztráció)
Forrás: Dreamstime
Amennyiben macskánknál orrfolyást, szemváladékozást vagy levertséget tapasztalunk, azonnal keressük föl az állatdoktort. Minél korábbi stádiumban sikerül elkezdeni a kezelést, annál enyhébb módszereket alkalmazhatunk.
– Ha felső légúti megbetegedésekről beszélünk, azok a légcsőre, torokra, orrjáratra és esetlegesen a könnycsatornára kiterjedő elváltozásokat jelentik. Az első tünetek az emberi náthára emlékeztetnek, súlyosabb esetben nyáladzás, nehézlégzés, apátia, elesettség, étvágytalanság is tapasztalható – mondja dr. Puskás Gábor kamarai specialista, vezető állatorvos.
Ne kísérletezzünk!
Többféle oka lehet a megfázásos típusú betegségeknek a cicáknál.
– Az egyik jellemző kiváltó ok, a bakteriális fertőzés, amit a bordetella családba tartozó kórokozók, illetve a chlamydia fajok válthatnak ki. Ha időben kezeléshez jut kedvencünk, akkor antibiotikumokkal, gyulladáscsökkentőkkel szépen meggyógyítható. Amit fontos kiemelni, hogy fölöslegesen ne adjunk be antibiotikumot. Azonban, ha hosszú távon kell a gyógyszert alkalmazni, akkor savmegkötőket írunk fel mellé. Otthon, házilag, esetleg az internet segítségével ne kísérletezzen senki! Már csak azért se, mert a felső légúti betegségeket vírusok is okozhatják, amin nem segít az antibiotikum. Az állapotfelmérés után ez az első, amit orvosi szemmel eldöntünk – hangsúlyozta a szakember.
Immunerősítéssel
A vírus által okozott betegségeket sem megelőzni, sem kezelni nem igazán lehet.
– Az egyik a herpesz, a másik a calicivírus, amely náthát válthat ki. Ezek ellen leginkább csak vakcinával lehet védekezni. Most már léteznek nagyon jó minőségű kombinált oltások, amelyek más betegségek ellen is védettséget biztosítanak. Legyengített vagy leölt vírusokat juttatnak az állat szervezetébe, ami így ellenanyagokat termel. Ha oltatlan a cica és megfertőződik, akkor gyógyulását azzal tudjuk segíteni, ha erősítjük immunrendszerét – magyarázta a specialista.
Lakásban is terjed
Fiatal és idős cica esetén hosszabb a felépülés ideje és nagyobb a kockázat.
– Sokszor előfordul, hogy olyan cicát hoznak kezelésre, amelyről állítják, hogy soha életében nem járt az utcán, mégis megfertőződött. Ez úgy lehetséges, hogy különösen a panellakásokban kialakulhatnak ragálytárgyak. A vírusok annyira ellenállók, hogy az állatok ürülékével, nyálával is terjedhetnek, amit a gazda a kezével és ruházatával is bevihet a szobába. A kerti cicák természetesen sokkal kitettebbek a veszélyeknek. A legnehezebb helyzet pedig akkor alakulhat ki, hogyha társfertőzésről van szó, mert ekkor az állat annyira legyengül, hogy lázassá válik – adta tudtul az állatorvos.