2019.09.25. 08:00
Nem kapták meg a teljes fizetésüket Abaújkéren
Anyagi nehézségekkel küzd a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség. Mi lesz az abaújkéri intézményükkel?
Az iskola zászlója
Csupán 130 ezer forint fizetést tudott utalni legutóbb dolgozóinak a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség, melynek megyénkbeli intézménye is van: az abaújkéri Wesley János Családi Bölcsőde, Óvoda, Általános Iskola, Szakképző Iskola és Kollégium. A testvérközösség anyagi gondjait az okozza, hogy az állam évekkel ezelőtt elvette egyházi státuszát, emiatt elestek az egyházakat megillető kiegészítő támogatástól, valamint a magánemberek 1 százalékos felajánlásaitól.
Kerestük hétfőn az abaújkéri intézmény igazgatóját, de nem értük el. Az iskola egyik pedagógusa azonban lapunknak elmondta, ők is maximum 130 ezer forintos fizetést kaptak legutóbb. Ez főleg a pedagógusokat érinti hátrányosan, hiszen nekik ennél több a havi nettó bérük. A dolgozókban bizonytalanság és félelem uralkodik, attól tartanak, hogy végül a testvérközösségnek be kell zárnia intézményeit. Ez Abaújkéren 60-70 dolgozót érintene, hiszen ennyien dolgoznak az intézményben, közöttük 40 pedagógus.
Ilyen még nem volt
– Ilyen még nem történt az évek során, hogy ne kaptuk volna meg a teljes fizetésünket. Reménykedünk azért, hogy rendeződnek a fenntartó anyagi problémái, és folytathatjuk a munkánkat – fogalmazott a pedagógus.
Az abaújkéri intézmény fontos szerepet tölt be a térségben. Felvállalta a hátrányos helyzetű gyerekek nevelését, oktatását, szakmához és érettségihez juttatását. Bölcsődéjüket azért hozták létre, hogy a gyermekes fiatal szülők is be tudják fejezni tanulmányaikat.
Nehéz sorsú gyerekek
A szakgimnázium nappali képzési formában négy évfolyamon működik egy-egy osztállyal. A tanulók a közismereti órák mellett szakmai oktatásban is részt vesznek. Jelenleg 3 szakirányon folyik a képzés: gyakorló fodrász, vendéglátás-szervező és vendéglátós, szociális asszisztens. A szakközépiskolában pedig számos szakmát sajátíthatnak el a fiatalok. Az intézményhez egy 40 fős kollégium is tartozik. A bent lakó diákok nehéz körülmények között élő családokból származnak. Többen közülük nevelőszülőknél nevelkednek, lakásotthonban, gyermekotthonban élnek. A kollégiumra komoly feladat hárul a hátránnyal induló gyermekek nevelésében. Közöttük enyhe, középsúlyos értelmi fogyatékos, egyéb pszichés fejlődési zavarral, tanulási zavarokkal küzdő, sajátos nevelési igényű általános iskolás, szakközépiskolás és szakgimnazista gyermek, fiatal is található.
Korábban írtunk róla, hogy más oktatási intézmény is bajba került az egyházi státusz elvétele miatt. A Miskolcon működő Dr. Ámbédkar Iskola küzdött anyagi nehézségekkel, mely a hátrányos helyzetű fiatalok érettségihez juttatását tartja legfőbb feladatának. Akkor az innovációs miniszter azt a lehetőséget ajánlotta, hogy az intézmény alakuljon át technikummá. Ez a megoldás mindkét félnek megfelelt.