2019.10.20. 09:30
A Rákócziak családjáról a Rákócziak földjén
Sárospataki későreneszánsz művelődéstörténeti konferenciát tartottak.
A Rákócziak címmel rendezték meg a XXIV. Sárospataki későreneszánsz művelődéstörténeti konferenciát Sárospatakon a Rákóczi-várban a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) Rákóczi Múzeuma, a Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei és a Bodrogközi Művelődési Egyesület szervezésében.
Tamás Edit múzeumigazgató köszöntőjében kiemelte: a hazai és határon túli XVII–XVIII. századot kutató történészek legújabb eredményei részben itt Sárospatakon kapnak nyilvánosságot. Sikora Attila alpolgármester a II. Rákóczi Ferenc-emlékév sárospataki eseményeinek sokszínűségét, a Rákóczi-örökség fontosságát hangsúlyozta.
Dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő is köszöntötte a konferencia résztvevőit és a jelenlévő érdeklődőket.
– II. Rákóczi Ferenc programja ma is érvényes, a vezérlő fejedelem egyértelmű értékválasztása világosan mutatja az utat, ezért is választjuk őt példaképül, ezért fordulunk tisztelettel feléje és emlékezünk meg róla. A kulcsszó tehát: a haza javára lenni. Ahogy a fejedelem megfogalmazta: a hazához való szeretet minden egyéb szeretetet magába foglal, életünket, javainkat vérünknek utolsó cseppjéig elszántuk. Hazaszeretetünket éppen azáltal erősítjük és éljük meg, hogy Rákóczi Ferencre és családjára tekintünk ebben a jeles időszakban – mondta dr. Hörcsik Richárd.
Dienes Dénes professzor Rákóczi Zsigmond és Miskolczi Csulyak István címmel tartott előadásából a református lelkész, zempléni esperes életpályája, munkássága rajzolódott ki.