Még ha nem is hiszünk ezekben a mendemondákban, akkor is aggódva gondolunk a péntek 13-ra vagy épp egy fekete macskára.
Megpróbáltuk összegyűjteni a szilveszterhez és az újévhez kapcsolódó babonákat, hiedelmeket és szokásokat:
Az újévi erős fények és zajok távol tartanak mindenféle rosszat.
Szilveszter éjjelén pontban éjfélkor az összes ajtót ki kell tárni, hogy az óév kimehessen. Ugyanis, ha nem távozik, az újév nem tud bejönni.
Az újév különös jelentőséggel bír, mert elárulja, mit tartogat számunkra az elkövetkezendő 12 hónap.
Amit az újév napján cselekszik az ember, az hatással lesz az egész évre, így tartózkodjunk például a vitáktól, veszekedésektől. Aki korán kel, egész évben friss lesz, aki gyengének, betegnek érzi magát, az egész évben ilyen lesz.
A jó évkezdésnek velejárói a jó italok és a bőséges étkezés.
Aki újév napján édeset eszik, annak egész éve édes lesz.
Újévkor disznót kell enni, hogy kitúrja a szerencsét.
Nem szabad baromfihúst enni, mert a baromfi hátra kaparja a szerencsénket.
Pulykát enni is szerencsétlen dolog, mert mérget hoz a házhoz.
A hallal is jobb óvatosnak lenni, mert bár a folyó menti vidékeken – szerencsét hoz (ahány pikkely, annyi pénz), máshol viszont baljós állat, hiszen vele elúszik a háziak szerencséje.
Étkezésnél részesítsük előnyben a szemes terményeket (lencse, rizs, köles), mert a sok apró mag pénzbőséget jelent az elkövetkezendő évben.
Régi szokás az egész kenyér megszegése is, hogy mindig legyen a családnak kenyere.
Újév napján az üres zsebek, szekrények vagy polcok látványa a következő évre szegénységet vetítenek előre, ezért a kamrát, zsebeket meg kell tölteni, a pénztárcákat tele kell rakni pénzzel, hogy az év során ez legyen a jellemző.
Az újévet nem jó tartozással, adóssággal kezdeni, ezeket még az újév előtt ki kell egyenlíteni.
Újév napján ne adjunk ki semmit a házból, mert ha ezt tesszük, sok kiadásunk lesz egész évben.
Nem jó dolog nagy értékű holmit vásárolni, mert egész évben kiadások várnak.
A pénzhez jutási esélyeinket növelhetjük, ha szilveszter éjjelén pénzérmét kötünk madzagra, kilógatjuk az ablakon, majd éjfél után a madzag segítségével behúzzuk a házba.
Nem szerencsés dolog újév napján hagyni, hogy a tűz kialudjon, és ollót használni, mert aki ezt teszi, elvágja a szerencséjét.
Ha emeletes házban lakunk, az éjféli óraütés után álljunk fel és menjünk fel az emeletre, mielőtt lemennénk egy alacsonyabb szintre.
Fontos az első újévi látogató. Ha ekkor rosszkedvű vendég érkezik, abban az évben sok bánat éri a ház népét. Szerencsés, ha az első látogató férfi.
Akitől ezen a napon csókot kapunk, az egész évben szeretni fog bennünket.
A szilveszteri északi szél hideget, a déli szél enyhe telet jelez.
Ha nem tudunk ólmot önteni, szilveszter éjszaka próbálkozhatunk nyers tojással, amit forrásban lévő vízbe kell önteni. A jövőt a csorgatott tojás sárgája alakjából tudjuk kihámozni.
Szintén következtethetünk a jövőre, ha szilveszter éjjel egy tetszőleges oldalon felcsapjuk a Bibliát, és egy pálcika vagy egy tű segítségével vaktában, csukott szemmel rábökünk egy sorra.[eweb-voting id="3985194"]