2020.02.29. 13:30
Védjük a tavasz virágait!
Komoly pénzeket fizethetünk, ha engedély nélkül gyűjtjük a védett növényeket.
Forrás: Shutterstock
Tél végén, tavasz elején van a szezonja a hóvirágnak. Bár sokan éreznek ilyenkor késztetést arra, hogy leszedjék, a szakemberek ettől óva intenek. A miértekre Sulyok József, Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetmegőrzési osztályának vezetője adott magyarázatot.
– A védett növények gyűjtéséről, kereskedelméről, károsításáról és veszélyeztetéséről a természetvédelmi törvény rendelkezik. A hóvirág az Európai Uniós csatlakozásunkat követő a jogharmonizációk után lett védett, mivel eredeti élőhelye veszélyeztetett. Hóvirágot ma kizárólag természetvédelmi hatósági engedély birtokában lehet gyűjteni, és kereskedelmi forgalomba hozatalához is erre van szükség – mondta az osztályvezető.
Ha tehát mondjuk kertészetben jutunk hóvirághoz – bár a szakember szerint ennek azért elég kicsi a valószínűsége –, akkor abban szinte biztosak lehetünk, hogy a forgalmazó rendelkezik ilyen engedéllyel. Fontos viszont, hogy ha vásárlunk belőle, akkor a blokkot mindenképpen érdemes megtartani, hiszen ez az, amivel később a növény eredetét igazolhatjuk.
– Amennyiben valaki engedély nélkül gyűjt védett növényeket és azok összege meghaladja a százezer forintot, akkor büntető eljárás lefolytatására készülhet. Egy egy csokor ismeretlen eredetű hóvirággal, akár könnyedén bíráságon is köthetünk ki, annak ugyanis szálankénti eszmei értéke tízezer forint. Éppen ezért hangsúlyozzuk hosszú évek óta, hogy a természetben senki ne szedjen virágot! Helyette csodálja meg, készítsen róla fotót, de ne vigye őket haza! – hangsúlyozta Sulyok József, aki hozzátette, sokan szoktak arra hivatkozni, hogy a védett növényt a saját kertjében találta, azonban ha ezt nem tudja hitelt érdemlően bizonyítani, ugyanúgy eljárás indítható ellene.
A leggyakrabban károsított védett növények
Hóvirág (Galanthus) – Egy szál eszmei értéke: tízezer forint
Tavaszi hérics (Adonis vernalis) – Egy szál eszmei értéke: ötezer forint
Leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) – Egy szál eszmei értéke: tízezer forint
Tűzliliom (Lilium bulbiferum) – Egy szál eszmei értéke: százezer forint