2020.09.25. 13:00
Egy év is lehet a második
Harmincötezer vállalkozásnak küldte ki a kamara a gazdasági krízishelyzet elhárítására kidolgozott anyagot.
A member of the educational team checks body temperature of a schoolgirl wearing a protective face mask before entering Claude Debussy college in Angers, western France, on May 18, 2020 after France eased lockdown measures to curb the spread of the COVID-19 pandemic, caused by the novel coronavirus. - (Photo by Damien MEYER / AFP)
Forrás: Shutterstock/illusztráció
Fotó: AFP
Fodrászüzletek, éttermek, ipari csarnokok gyakorlatát is bemutatja az Innovációs és Technológiai Minisztérium közelmúltban kiadott úgynevezett Vállalati Fehér Könyve, amely a Covid–19-világjárvány négy fázisát különbözteti meg.
Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) elnöke az Északnak elmondta: a kamara is 35 ezer e-mail-címre juttatta el a kiadványt, hiszen az igazi célja a kormányzatnak és a kamarának is az, hogy a kis- és középvállalkozások a megelőzéshez és az elhárításhoz jól alkalmazható tanácsokat, gyakorlati útmutatót kapjanak.
– Vannak evidenciák egy-egy válságkezelésben, de így összefoglalva rendkívül hasznos, ezért ajánljuk minden vállalkozásnak, hogy olvassák, tanulmányozzák és használják a könyvet – jegyezte meg a BOKIK elnöke. – Az igazi cél, hogy a kis- és középvállalkozásoknak összefoglaljuk, hogy mit kell tennünk a megelőzés és az elhárítás érdekében. Például, ha egy kolléga beteg, akkor milyen gyakorlatot kell követnünk. Most ott tartunk, hogy a nemzetgazdaság jól vészelte át a koronavírus-járvány első hullámát, és megyénkben azok a szolgáltatók, amelyeket leginkább megviselt, mint a vendéglátás, turizmus, jelentős részben ledolgozták a veszteségeiket. Fontos nemzetgazdasági érdek, hogy a továbbiakban is jól kezeljék a vállalkozások, vállalatok a járványhelyzetből adódó kihívásokat, mert úgy látjuk, hogy még egy leállást nem viselne el a gazdaság – hangsúlyozta Bihall Tamás.
Protokoll, terv, buborék
A második fázisban vagyunk a szaktárca által összeállított Vállalati Fehér Könyv tájékoztatása szerint, amikor a terjedés lassítása és kontroll alatt tartása a legfontosabb cél a folyamatos és biztonságos működés érdekében. Úgy fogalmaznak, hogy ez a fázis „mostani tudásunk szerint legalább egy évig tart majd”.
A kiadvány sorra veszi, hogy mit tanultunk a pandémiás időszak első fázisában. Most elkerülhetetlen a fizikai jelenlét a munkahelyeken, viszont a zajos munkakörnyezet, a hosszabb műszakok, a közös étkezések, a mosdók és öltözők közös használata tovább növelik a kockázatot. Kritikus tényező lehet a maszkhasználat nélküli kontaktus, magas kockázattal jár, ha zárt terekben nem megfelelő a szellőztetés, olvasható a kiadványban.
Kontaktusbuborék létrehozása is hatásos lehet, javasolja a Vállalati Fehér Könyv. Ez azt jelenti, hogy csak nagyon kevés emberrel, és mindig ugyanazokkal tartja a munkavállaló a kapcsolatot. Az ideális kontaktusbuborék tíz főből áll. Szintén ajánlásként szerepel a kiadványban a fizikai akadályok létrehozása, amely támogatja a megfelelő távolságtartást: táblák kirakása, színes szalagjelek felfestése a padlón, matricák elhelyezése szolgálhat vizuális jelzésként.
– Igénylik a kis- és középvállalkozások a törődést, hiszen kevés a tudásunk egy ilyen típusú krízis kezeléséről. Tapasztalataink szerint a szervezeti struktúrából is adódik, hogy milyen pandémiás tervet dolgozott ki a cég. A nagyobbak gyakorlatilag folyamatosan alkalmazzák a veszélyhelyzet elhárítására vonatkozó protokollt. Ez például az építőiparban kevésbé működik, az ebben a szektorban működő vállalkozásoknak inkább figyelmükbe kell ajánlani a szükséges megelőző lépéseket. A gazdaság leállítását kell elkerülnünk – emelte ki a BOKIK elnöke.
(A borítóképen: A testhőmérséklet-mérés is hatásos védekezés lehet a munkahelyeken)