2020.10.23. 15:00
A sokszorosított röplapokért is verés járt
Fiatalember volt még akkor, soha nem politizált, mégis bajba került.
Forrás: Mikó János
A selyebi tanácson dolgozott 1956 októberében Svidró Emil. 18 éves fiatalember volt akkoriban, abban az évben érettségizett. Mint fogalmazott, soha nem politizált, de valahogy mégis részese lett a történelmi eseményeknek.
– A selyebi tanácson dolgoztam. Az egyik falumbéli hozott egy röplapot Miskolcról, amit a hivatalban lesokszorosítottam. Néhány kikerült a faluba is, a rendőrök pedig kinyomozták, hogy ki sokszorosította a röplapokat. Hamar eljutottak hozzám. Bevittek a rendőrségre, majd megvolt a bírósági tárgyalás, ahol felfüggesztettek és elengedtek. 43 napig voltam fogságban – idézi fel a 64 évvel ezelőtt történeteket Svidró Emil.
Arra azonban nem szívesen emlékszik, hogy amikor a szikszói rendőrségre bevitték, bizony párszor megverték. Ezzel tudatták vele, hogy nem cselekedett helyesen. A miskolci Fazekas utcai börtönben azonban fizikailag már nem bántották.
Felvonulás is volt
– Azt azonban soha nem bántam meg, hogy valamilyen módon részt vettem az ’56-os forradalomban és szabadságharcban. Selyeben is volt felvonulás, persze sokkal kisebb, mint a nagyobb településeken, a történelemkönyvekbe, a feljegyzésekbe sem került be. Én is ott voltam a felvonulók között. A tömeg lefegyverezte a rendőrt, és leváltotta a tanácselnököt. Mindennek később voltak súlyos következményei. Ugyanis hiába jelentkeztem bárhová továbbtanulni, sehová nem vettek föl. Még traktorszerelőnek sem, mert azt mondták, hogy majd tönkreteszem a gépeket – emlékezik Svidró Emil.
Végül aztán az építőiparban talált munkát, onnan ment nyugdíjba. Ma a Politikai Foglyok Országos Szövetségének tagja, és amikor a gyerekei hazalátogatnak, bizony szó esik ’56-ról is.
– Nekik is csak azt tudom mondani, hogy nem bántam meg – teszi hozzá.
(A borítóképen: Felvonulás a Petőfi téren)