2022.02.16. 08:30
Hulladékot felhasználva küzdenek a hulladék ellen
A versenyen az nyer, aki a legtöbb szemetet gyűjti össze vizeinken.
Evező és sok szemét, pillanatkép a tavalyi kupáról. Fotó: Pusztai Sándor
Fotó: Pusztai Sándor
Elindult a nevezés a 2022-es PET Kupára. A többnapos környezetvédelmi PET-hajós versenyek alkalmával tavaly 20 tonna hulladékot gyűjtöttek össze a PET Kupa versenyzői a Tisza-tavon, a Felső-Tiszán és a Bodrogon. Idén immáron tizedik éve történik meg, hogy a versenyek résztvevői pillepalackokból épített hajókon szállnak vízre, és a „hulladékot felhasználva küzdenek a hulladék ellen”. 2022-ben ismét három különböző időpontban és helyszínen szerveznek folyami versenyeket, amelyekre a Tisza élővilágának emléknapján, azaz február 1-jén nyílt meg a jelentkezés. A korábbi rendezvények feledhetetlen hangulatát, a PET Kupákra jellemző egyedülálló közösségi élményt és folyóink páratlan szépségű élővilágát idén is garantálják a szervezők. A rendezvények vidám hangulatát évről évre izgalmas videókban örökíti meg a főszervező Természetfi lm.hu Egyesület.
PETák a jutalom
Baráti társaságok, vállalatok, civil szervezetek és Tisza menti települések csapatainak jelentkezését várják február végéig. A versenyekre a jelentkezést mobiltelefonos applikáció könnyíti, a Tiszta Tisza Applikációban (TTApp). A nevezéseket a csapatok kapitányaitól várják a kiválasztott versenyre. Az applikáció a későbbiekben lehetőséget ad csapattagok meghívására, és a TTAppban bárki tájékozódhat a meghirdetett versenyek részleteiről, majd a versenyidőszak alatt azok aktuális állásáról. Ebben az évben is három PET Kupát hirdetnek meg a szervezők: a klasszikus „nagy”, 8 napos felső-tiszai versenyt (július 30-ától augusztus 7-éig), valamint a rövidebb Tisza-tavit (június 16–19-éig) és a bodrogit (szeptember 7–11-éig).
A szervezők szerint a legénység ideális létszáma 6 fő, de lehetnek többen is, maximum 12-en.
A felső-tiszai verseny első 2 napja a hajóépítésről szól, hiszen a csapatok maguk tervezik és építik meg hulladék újrafelhasználásával a hajóikat. Ezután kezdődik a verseny, amit az az egység nyer meg, amely a legtöbb hulladéktól mentesíti a Tiszát és árterét. Annál több PETák (helyi fizetőeszköz) üti a markát a csapatoknak, minél ügyesebben szelektálják is a gyűjtött mennyiséget. A szelektált hulladéknak ma már több mint a 60 százaléka újrahasznosító cégek segítségével visszakerül a körforgásba.
(A borítóképen: Evező és sok szemét, pillanatkép a tavalyi kupáról)