Elemzés

2022.03.16. 16:16

Nincs vörösiszap szennyezés a Sajóban

Laborvizsgálatok szerint határérték alatt vannak a toxikus fémek a Sajó vizében a hazai szakaszon.

Bacsó István

A Sajó folyó Sajópüspökinél, a magyar-szlovák határ közelében 2022. március 14-én

Forrás: Komka Péter/MTI

A Sajó folyót ért szennyezésről március 13-án a közösségi médiából értesült a közvélemény és a magyar vízügyi szakemberek is, akik azonnal megtették a szükséges lépéseket. Kiderült, a Szlovákia területén lévő egykori Siderit üzem telephelyéről, az alsósajói vasércbánya altározójából folyik szennyezett víz a Sajóba. A folyó magyarországi szakaszára az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság (ÉMVIZIG) II. fokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelt el, egyidejűleg tájékoztatta a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatalt, a vízügyi hatóságot, valamint a területileg illetékes Nemzeti Park igazgatóságot, hogy ha szükségessé válik, a felhasználókat figyelmeztethessék a Sajóból történő vízhasználat mellőzésére.

 

Az ÉMVIZIG külső akkreditált laboratóriumot kért fel a szennyező anyagok pontos meghatározására a határszelvény térségében, Sajópüspökinél. A szerdán publikált elemzés megállapította, hogy vas-oxid tartalmú anyag, és nem lúgos vörösiszap került a Sajóba Szlovákiában. A laboreredmények alapján a magyar szakaszon a toxikus fémek mennyisége határérték alatti a folyó vizében. Az arzéntartalom az ivóvízminőségi határérték tizede (0,94 ug/l). Mivel a szennyezés egy használaton kívüli vasércbányából került a folyóba, a vastartalom némileg magasabb, de a magyar Sajó-szakasz esetében ez nem kirívó érték (366 ug/l). A jó hír, hogy nem az első napokban feltételezett, erősen lúgos kémhatású vörös-iszap, hanem vas-oxid jellegű anyag - lényegében rozsda - szennyezi a folyót. A rossz pedig az, hogy a bányaüzemből továbbra is folyik a szennyezett víz. 

 

A folyó elszíneződése a szlovák részen ma reggel már Csoltó település alatt is látható volt, halpusztulást, szaghatást azonban ezen a szakaszon sem észleltek a vízügyi szakemberek. Hazai területen a folyó vize az érzékszervi tapasztalatok alapján a normál állapotot mutatja, víztér-elszíneződés, szaghatás, a partvonal mentén kiülepedés, halpusztulás nem figyelhető meg. A merített minta tiszta, átlátszó. 

 

A Sajóba számos kisvízfolyás csatlakozik az Alsósajó település térségében bekerülő szennyezés után, ezért a szennyezett víz - amelynek vízhozama 10-15 liter körüli másodpercenként -, jelentősen felhígul mire Magyarországra érkezik. A folyó vízhozama a szennyezéstől 65 kilométerre a határszelvénynél ma reggel 6,1 köbméter volt másodpercenként, ami 400-600 szoros hígítást jelent. Ez a magyarországi szakaszon egyelőre nem okoz kezelhetetlen terhelést. A vízmintavételt és a laboratóriumi elemzést mindaddig rendszeresen végzik, amíg az adatok a határértékeknek megfelelően nem állandósulnak - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság.

 

Hivatalos szlovák tájékoztatás, a magyar hatóságok megkeresése ellenére sem érkezett a szennyezésről. A magyar fél kérte a szlovák felet a kármentesítés haladéktalan megkezdésére.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában