2022.05.19. 10:42
Veszély leselkedik ránk a borsodi erdőkben!
A kullancsok jelenléte a felkészületlen túrázót akár el is tántoríthatja a szabadtéri programoktól. Ennek azonban nem kell így lennie, felkészüléssel és tájékozottsággal nem kell tartani a vérszívóktól.
Csak óvatosan a Bükkben! Fotó: BNR
Az enyhe tél miatt a kullancsok könnyebben átteleltek, így idén előbb lettek aktívabbak, valamint korábban is szaporodnak. Ez az alattomos vérszívó rendkívül szapora faj, egy állatnak rövid időn belül 2-3 ezer petéje lesz. Ha fertőzést hordozó nőstényről van szó, akkor az összes utód hordozza a betegségeket, és mivel nincs az irtásukra engedélyezett szer, a megelőzés az egyetlen módja annak, hogy állatokat vagy embereket fertőzzenek meg.
Az élősködők az aljnövényzetben, bokrokon, fákon, állatokon bújnak meg, és onnan másznak az emberre. A közönséges kullancs leggyakrabban két – emberre is veszélyes – kórokozót hordozhat: a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást okozó vírust, illetve a Lyme-kórt kiváltó baktériumokat.
Mivel a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei erdőterületek a kullancsok által terjesztett betegségek tekintetében országos szinten a közepesen fertőzött kategóriába sorolhatóak, ezért a túrák során érdemes fokozott figyelmet fordítani a megelőzésre. Viseljünk megfelelően zárt, de szellős, kényelmes ruházatot, valamint vékony, széles karimájú kalapot vagy fejfedőt. A lábbelink legyen zárt, kényelmes, túrázásra alkalmas. Használjunk kullancsriasztó szereket. Legyen körültekintő mindenki, aki a természetben jár, főleg esős napokat követő napsütéses, párás időszakokban. Otthon pedig legyen az első a teljes bőrfelület átvizsgálása, kullancscsípés esetén pedig az azonnali, szakszerű eltávolítás.
Mindezeket betartva, felejthetetlen élményekben lehet részük azoknak, akik a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei erdőket, az ÉSZAKERDŐ Zrt. által kezelt állami tulajdonú területeken található sok 100 kilométer hosszú turistautakat választják célpontnak.