2024.01.21. 07:00
Nem elég a ráncfelvarrás, van munka elég a hajdanvolt Hámor éttermen
Miskolc - A szakembertől megtudtuk, pontosan mit kell és hogyan javítani az épületen. A tulajdonos azt kérte, utána legalább 50 évig ne kelljen újra hozzányúlni.
A hajdanvolt Hámor étterem most új külsőt kaphat
Fotó: Bujdos Tibor
Korabeli fotók és az idősebbek emlékezete is segít majd újraépíteni a Hámor éttermet, tudtuk meg Ujpál Zsolttól (művésznevén Gilberttől), aki kőfaragóként, kőszobrászként vállalta el a hajdanvolt étterem felújítását.
Arról tavaly tavasszal írtunk először, hogy Béres Bence, a miskolci Brs Klíma és Gázcentrum és a Meleget.hu épületgépészeti webáruház tulajdonosa megvásárolta a pusztulófélben lévő épületet. S bár nem tervezi, hogy később étteremként üzemeltetné, de szeretné olyanná visszaépíteni, amilyen korábban volt. Sőt, a sok helyiség egyikét kiállítóteremnek szeretné berendezni, ahol bárki megismerheti az épület történetét: korabeli tárgyak, fotók emlékeztetnek majd a múltra.
Az oszlopok 70 százaléka sérült
Ujpál Zsolt megtiszteltetésnek érzi a feladatot, erről így posztolt Facebook oldalán:
Hálás vagyok az életnek, hogy részem lehet abban, hogy korhűen visszaállítsuk ennek az épületnek a korábbi fényét.
Mint a Boon.hu-nak elmondta, kötődése is van hozzá, hiszen volt felesége szülei vezették egy időben az éttermet. És az sem véletlen, jegyezte meg, hogy épp őt bízták meg a feladattal. Kevés olyan szakember van az országban rajta kívül, aki műemlékvédelmi épületek felújítására szakosodott.
- Augusztus végén keresett meg Bence, hogy nézzem már meg, mit lehetne kezdeni az épülettel. Először azt hittük, csak itt-ott kell javítani, de kiderült, hogy az oszlopok több mint 70 százaléka olyan szinten sérült a megfelelő karbantartás hiánya miatt, hogy majdnem minden díszítőelem cserére szorul. Arra jutottunk, hogy legyártunk minden műkő elemet, több mint 700 darabról van szó - magyarázta. Az oszlopfők is sérültek. Ez utóbbiakat nem távolítják el, vannak különböző szobrászanyagok, amikkel pótolni lehet a sérüléseket. Nagyon sok lábazati elem is elmozdult, ezeket a helyére rakják. Már túl vannak a tervezésen, most azon gondolkodnak, hogyan lehetne minél rövidebb idő alatt hatékonyan elvégezni a gyártást, a munkát.
A teljes felületet újravakolják
- Már elkezdték eltávolítani a vakolatot - mondta.- Eredetileg nem akarta az egészet leszedni a tulajdonos, csak ott, ahol laza, de azt javasoltam, hogy ilyen esetekben hosszútávon az a jó, igaz, költségesebb megoldás, ha a teljes felületet újravakoljuk. Arra ugyanis nincs garancia, hogy a meghagyott felületen lévő vakolat néhány év múlva nem esik le.
Ujpál Zsolt hangsúlyozta, a műemlékvédelmi épületek felújításánál gyakran esnek abba a hibába, hogy csak foltokban javítanak. Kicsit olyan ez, jegyezte meg, mint a kátyújavítás. Ha csak az úthibát aszfaltozzák, akkor minden áldott évben újra javítani kell valamit.
- Amikor ezt mondtam, Bence szabad kezet adott és arra kért, törekedjünk rá, hogy a következő ötven évben ne kelljen újra hozzányúlni az épülethez. Ennek külön örültem, mert kevés az olyan vállalkozó Miskolcon, aki értéket ment.
Már elkezdték újjáépíteni az egykori Hámor éttermet
Fotók: Bujdos TiborAz egykori Hámor étteremben jártunk
Fotók: Bujdos TiborÍgy néz ki ma a Hámor Étterem (2023.03.27.)
Fotók: Bujdos TiborKérdés, milyen színű volt
Ujpál Zsolttól még megtudtuk, ebben az évben a homlokzatot újítják fel, utána részt vesznek a teljes kert felújításában és a régi kőfalakat és a kerítést is átnézik: ahol hiányoznak a kövek, ott pótolják. A tulajdonos a régi kandeláberek pótlásában is kérte a segítségét, ehhez kovácsokat vonnak be. A teljes felújítás egyébként akár 15-20 évig is eltarthat.
Régi fotók alapján dolgoznak. A szakember javasolta a tulajdonosnak, hogy hozzanak létre egy közösségi oldalt a Facebookon, ahová várnak még további fényképeket, történeteket, sőt, találkozókat, bejárásokat is szerveznének az épületbe, hogy az emlékezők segítségével minél korhűbb legyen a végeredmény.
- Például már az is kérdés, hogy milyen volt az étterem eredeti színe, a régi fekete-fehér fotók ezt nem adják vissza. Talán fehér lehetett. Néhány helyen sárga részeket is látunk, de lehet, azok már abból az időből valók, amikor a 90-es években már bútorbolt működött a hajdanvolt, 1959-ben átadott patinás étterem helyén.