2024.06.17. 17:40
Fokozott tűzveszély lesz a nyári forróságban
Ebben az időszakban mindig egyre hangsúlyosabb a tűzveszély, ezért Dojcsák Dávid tűzoltó századost, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivőjét kérdeztük a legfontosabb tudnivalókról.
Grillezni bárhol jó: fesztiválon vagy akár otthon is
Fotó: KISS ANNAMARIE
Közeledik az egyre forróbb nyár.
Önkormányzati engedély kell ahhoz, hogy elégessünk valamit a kertben
„Jelenleg nincs érvényben tűzgyújtási tilalom, azonban ez nem azt jelenti, hogy bármit bármikor bárhol elégethetünk - hangsúlyozta a szóvivő. - Ha valaki a saját kertjében, a szőlőjében, a telkén el szeretné égetni az összegyűjtött száraz növényeket, azt csak akkor teheti meg, ha az adott településnek van erről szóló önkormányzati rendelete. Az összegyűjtött zöldhulladékot kizárólag az önkormányzati rendeletben meghatározott időben szabad elégetni.”
Dojcsák Dávid tűzoltó százados felhívta a figyelmet ennek kockázataira. A zöldhulladék elégetésére tűzgyújtási tilalomban is van lehetőség, de ilyenkor a fokozott tűzveszély miatt javasolt mellőzni a kerti zöldhulladék égetését. A fentiek tekintetében csak kerti zöldhulladék égetésére van lehetőség, közé nem kerülhet kommunális és veszélyes hulladék sem.
Süssünk-főzzünk, de nagy odafigyeléssel
A nyári időszak a grillezés, a kerti grillpartyk, a szalonnasütés és a szabadtéri főzős bulik időszaka.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője szerint a kerti sütés-főzésre bármikor sort keríthetünk. Azonban fontos, hogy mindig betartsuk a tűzgyújtás alapvető szabályait. Különösen a fokozottan tűzveszélyes időszakokban érdemes erre odafigyelni.
„Csak akkora tüzet rakjunk, amelyet szükség esetén biztonságosan el tudunk oltani. A lángok eloltásához tartsunk készenlétben oltóvizet és kerti szerszámokat, a tűz közeléből pedig távolítsuk el az éghető anyagokat” - ismertette a legfontosabb teendőket Dojcsák Dávid.
A parázs is tűzveszélyt jelenthet a kánikulában
A sütés-főzés végen a parazsat se hagyjuk őrizetlenül, hiszen azt is el kell oltani. A parázsló részeket, a forró hamut bő vízzel locsoljuk le, közben a biztonság kedvéért kerti szerszámokkal is forgassuk át, így gyorsabbá és hatékonyabbá tehetjük az oltást. Ha nem áll a rendelkezésünkre az ehhez szükséges vízmennyiség, a hátramaradt parazsat fedjük le földdel.
Tűzgyújtási tilalom elrendelése esetén tilos tüzet gyújtani az erdőkben és fásításokban, illetve az ezek 200 méteres körzetében lévő külterületi ingatlanokon, beleértve a kijelölt tűzrakóhelyeket is.