2024.06.23. 15:50
„Hol volt Isten Auschwitzban? Nincs bocsánat a gettók csendjére..." (fotók,videó)
A felszólalók szerint mindent meg kell tenni, hogy soha többé ne ismétlődhessenek meg Auschwitz iszonyatos eseményei.
Emlékezés az Avasi izraelita temetőben
Fotó: Batori Peter
Az elhurcolt zsidó mártírok 80. emléknapján tartottak megemlékezést az Avasi Izraelita Temetőben. A felszólalók szerint mindent meg kell tenni, hogy soha többé ne ismétlődhessenek meg Auschwitz iszonyatos eseményei. A holokauszt áldozatairól szóló megemlékezés mindenkiről szól, akinek nem volt más bűne, mint a származása, hangzott el.
Miskolcra is rávetült a holokauszt árnyéka
Deutsch Miklós, a Miskolci Zsidó Hitközség elnöke szerint felfoghatatlan volt, amikor 80 évvel ezelőtt váratlanul zsidókat hurcoltak el otthonaikból, a boltjaikból, az utcáról. Kötelezővé vált a zsidók számára a sárga csillag viselése, a gettósítás. Miskolcon is marhavagonokban hajtották a zsidó öregeket, a nőket és a betegeket, a férfiakkal együtt. Sokan meghaltak a levegőtlen vagonokban, mielőtt megérkeztek volna Auschwitzba.
A mártír áldozatok napján 1944 elhurcolt áldozatai előtt tisztelgünk, hogy az ő tragédiájuk soha ne történhessen meg újra
– mondta az izraelita temetőben a Miskolci Zsidó Hitközség elnöke.
„Nem lehet elfelejteni az elhurcolt áldozatokat"
Veres Pál, Miskolc Megyei Jogú Város polgármestere megállapította: nyolcvan év látszólag nagy idő egy közösség és egy ember életében. Valójában azonban sosem merülhet feledésbe az elhurcolt áldozatok emléke:
Nem lehet elfelejteni az áldozatokat, akiket szisztematikus kegyetlenséggel pusztítottak el. Nincs bocsánat a gettó csendjére, a marhavagon kerekeinek csattogására. Erre nincs mentség és nincs bocsánat.
Az elhurcolt zsidó mártírok 80. emléknapján tartottak megemlékezést
Fotók: Bátori Péter
Többségük nem tért vissza
Veres Pál elmondta, hogy 1944-ben Miskolc polgárságának fontos közösséget kiszakították a városból. A gyermekek egyik pillanatról a másikra arra lettek figyelmesek, hogy elvitték az osztályból a legjobb padtársukat, a szomszédból a szép lányt, akinek udvarolni szerettek volna. Az eltűnt, elvitt emberek többsége soha nem tért vissza.
A régi idők rettenetét idézik a mai szörnyűségek
Juhász Ferenc plébános, pasztorális elnök összekapcsolta a mártír áldozatok emlékét napjaink történéseivel:
„A napok, amiben élünk, kezdenek emlékeztetni arra, amire emlékezünk. Mert most is túszejtés történik és háborúk tombolnak”.
A pasztorális elnök hangsúlyozta: az emberek megsemmisítő táborokba hurcolása a legszörnyűbb gaztett, és tanulsággal szolgál a jövő számára. Az új generációkkal meg kell ismertetni az emberiség elleni bűnöket.
„Nyolcvan éve ordas eszmék ragadták el testvéreinket” - mondta Dr. Nógrádi Péter, a Mazsihisz alelnöke. –
„Többek között 60 ezer magyar zsidót, akik ismerték Vörösmarty Szózatát. Az áldozatoknak nincs sírjuk, mert krematóriumokban égették el a testüket.”
Hol volt Isten Auschwitzban?
Markovics Zsolt, a Miskolci Zsidó Hitközség főrabbija saját családja történetén keresztül beszélt a holokausztról. Mert szerinte minden zsidónak megvan a holokausztról a saját története.
„Nyolcvan éve keressük a válaszokat, és azt kérdezzük, miért? Hol volt Isten Auschwitzban, és hol volt az ember? Nyolcvan év után ki kell mondani: ezekre a kérdésekre nincs válasz.”
A főrabbi szerint talán nem is a válaszokat kellene keresni, és az embereket hibáztatni. Az elhunyt szeretteik emlékét fenntartva arra kellene felhívni az új zsidó nemzedéke figyelmét, hogy különleges feladatuk van: legyenek emberek, akik szeretnek, tisztelnek másokat.
„Aki nem azt nézi, mid van, hanem azt, hogy milyen ember vagy.”- foglalta össze gondolatait Markovics Zsolt.
boon.hu video
- Vármegyénk TOP 100 vállalkozása kapott teljesítményéért elismerést - képek, videó
- Csézy új dala szíveket facsar
- A BorsodChem Zrt. kapta idén a TOP 100 Gazdasági Díjat - Fotók, videó
- Bejutottunk a Sziklába és megtudtuk mi lesz a sorsa (fotók, videó)
- Brüsszel elvenné a 13. havi nyugdíjat, az Orbán-kormány kifizeti