Választás 2024

2024.06.06. 11:00

„Modern, kiegyensúlyozott, boldog vármegyét építünk”

Bánné dr. Gál Boglárka négy évig alelnöke volt a vármegyei közgyűlésnek, majd 2019-től, közel 5 évig a vármegyei közgyűlés elnöke. Hamarosan lejár a mandátuma, Miskolc kivételével a vármegye 357 településén döntenek a választásra jogosultak vasárnap a vármegyei listáról.

Boon.hu

Bánné dr. Gál Boglárka

Forrás: MW

Ennek apropóján beszélgettünk az elnökkel az eddig elért eredményekről.

Mit jelent önnek a vármegye?

Szívügyem a vármegye. Itt születtem, itt tanultam, itt alapítottam családot. Itt képzelem el a jövőmet, sőt, ami még fontosabb, itt képzelem el gyermekeim jövőjét. Azért dolgozok minden nap, hogy a fiatalok Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében tervezzék a jövőt, akik pedig itt élnek, ők boldog, nyugodt és kiszámítható életet éljenek. Azt tanultam meg az évek során, hogy minden ember egyformán fontos, éljen városban vagy kis faluban. Én Zalkodon születtem, egy zsáktelepülésen a sárospataki járásban. Tanultam Kenézlőn, Sárospatakon, a Miskolci Egyetemen. Dolgoztam Ózdon és most Miskolcon. Ismerem a vármegyében lévő kihívásokat, ahogy a megoldásokat is. Ezek: a családbarát fejlesztések és a gazdaság megerősítése.

Jelenleg az egyetlen női vármegyei önkormányzati vezető. Számít ez a mindennapokban?

Igen, számít. Nőként, édesanyaként tekintve a vármegyére olyan megoldásokat látok, amelyek a család minden tagját érintik. Politikusként is azért dolgozok, hogy mindenhol boldog és biztonságos otthoni környezet, minőségi nevelési-oktatási intézmények és szolgáltatások, valamint munkahelyek legyenek. Csak néhány példa: a települési önkormányzatokkal együtt felújítottunk 100 bölcsődét és óvodát, több mint 4000 bölcsődei, óvodai férőhellyel bővítettük vármegyénket. Több mint 6000 munkahely megtartásában és 8500 itt élő munkavállaló foglalkoztatásában segítettünk. Ezzel párhuzamosan közel 900 vállalkozás kapott támogatást az előző fejlesztési időszakban, és 700 focipályányi iparterületet alakítottunk ki. Felújítottunk 137 rendelőt és fejlesztettünk 167 egészségügyi alapellátást, mint például a házi gyermekorvosi és a védőnői szolgálatot. Több mint 300 000 méter csapadékvíz-elvezetőt építettünk vagy raktunk rendbe, hogy biztonságban legyenek a házak, az utcák, a kertek is. Sajnos az utóbbi időben volt olyan település, ahol gondot okozott a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék, de pont ezért fontos, hogy folytassuk ezt a munkát is. Hiszem, hogy együtt egy modern, kiegyensúlyozott, boldog vármegyét építünk, amely békében és biztonságban fejlődik.

Itt idézném Navracsics Tibor miniszter urat, aki az évértékelő rendezvényem után tartott sajtótájékoztatón mondta, hogy „Az iparfejlesztési politikában olyan időszak kezdetén állunk, ami sok jót hozhat Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyének, amelynek felzárkózása rendkívül sikeres volt és az itt megszerzett tapasztalatok jó példaként szolgálnak más vármegyék felzárkóztatásában.”

Akkor tehát a folytatás a legfőbb tétje a június 9-ei választásnak?

Én azért dolgozom képviselőtársaimmal, illetve a polgármesterekkel együtt, hogy az önkormányzatok megvalósíthassák álmaikat, fejlesztéseiket, amellyel az itt élő embereket, családokat támogatjuk. Viszont a fejlődéshez békére és biztonságra van szükség. És inkább ez az igazi tétje a választásoknak. Hogy minél több emberben tiszta és világos kép éljen akkor, amikor azt mondjuk, hogy a megkezdett úton kell továbbmennünk, hogy minél többen tudjuk azt, mi is a helyhatósági választás tétje. Mert a választás tétje, hogy vagy megyünk tovább a fejlődés útján, vagy elindulunk lefelé a lejtőn. Vagy egy népességét megtartó, folyamatosan fejlődő, élhető vármegye leszünk, vagy itt is a genderelmélet, a migránsáradat veszi át a hatalmat. És ne adja Isten, de a végén harctéré változik a vármegye. Mert a munka eredményeként megindult fejlődés csak békében folytatható. Háborúban nem.

És ezzel már kicsit abba is bepillantást kaptunk, hogy miért fontos a mi szempontunkból is a helyhatósági választás mellett az Európai Parlamenti választás is. Ahhoz, hogy vármegyénk fejlődési pályán maradjon, ahhoz a béke és a biztonság elengedhetetlen! Mert mi megfeszülhetünk itt, ha közben az EU háborúban áll majd Oroszországgal. És ugyanígy felújíthatjuk és építhetjük az új nevelési-oktatási intézményeket, ha azokban a gyermekek más útravalót kapnak, mint a szüleik, ha valakik azt tanítják a gyermekeinknek, nincs is apa meg anya, vagy lány vagy fiú. És ezek valós problémák.

Ahogy valós probléma az is, hogy a hírek szerint kötelező sorkatonai szolgálatot akar elrendelni az EU. Számomra elképzelhetetlen, hogy a fiam idegen országért harcoljon. A NATO is védelmi szervezet, mindig is az volt, mi nem azért léptünk be, hogy háborúba keveredjünk, hanem azért, hogy egy erős védelemben részesüljünk. Az EU-nak is határvédelmi szerve van, inkább azt kellene megerősíteni, mert a schengeni határ védelmének elhanyagolása valódi veszélyt jelent. Ehhez képest civilekből akar hadsereget kiállítani az EU, ami teljes mértékben elfogadhatatlan, abszurd.

És ennek az a vége, hogy a fiainkat majd besorozzák és a harcmezőre küldik?! Hát ebből nem kérek, ebből mi biztosan nem kérünk – ezt a vármegyében élő szülők nevében is bátran kijelenthetem. Június 9-e ezt is megmutatja majd, hogyan gondolkodnak erről a magyar emberek.

Milyen jövőt vizionál a megkezdett munkája folytatása esetén?

Nekem és az általam képviselt politikai közösségnek továbbra is a legfőbb célja, hogy a családbarát fejlesztésekkel, a gazdaság további erősítésével minimalizáljuk az elvándorlást, otthont biztosítsunk a vármegyében élőknek és azoknak, akik minket választanak. Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye települései 2027-ig 150 milliárd forintot fordíthatnak fejlesztéseikre. Ezt négy nagy fejezetre osztottuk. Gondoskodó Vármegye 47,4 milliárd forint: új bölcsődei, óvodai férőhelyek, egészségügyi alap- és szakellátás-fejlesztés, új egészségházak, orvosi rendelők, szociális szolgáltatások. Élhető Vármegye 48,4 milliárd forint: településfejlesztés, parkok, sétautak, közösségi terek fejlesztése, közutak, új csapadékvíz-elvezető rendszerek.

Klímabarát Vármegye 16,2 milliárd forint: önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése, megújuló energia-felhasználás növelése, napelemparkok létrehozása. Versenyképes Vármegye 38,2 milliárd forint: új munkahelyek létrehozása, ipari parkok, iparterületek kialakítása, foglalkoztatás támogatása, gazdaság-, turizmusfejlesztés.

Az, hogy vármegyénk sikeres-e, hogy településeink, polgármestereink sikeresek-e, nagyban a területfejlesztésen múlik. Ez pedig a közgyűlés és a közgyűlés bizottságainak munkáján, valamint a hivatal és az önkormányzat működésén, vagyis azon, hogy az apparátus hogyan szolgálja ki a közgyűlést, ezen keresztül pedig a településeket. És itt szeretném felhívni figyelmet, hogy mindennek középpontjában a munka áll. Aki ismer, tudja jól, hogy nekem szívügyem a vármegye. Minden ide köt: gyermekkorom, tanulmányaim, családom. Mondhatom azt is, az egész életem. Ismerem a főbb kihívásokat, gondokat, ahogy a problémákra adható válaszokat is. Ezek: családbarát fejlesztések és a gazdaság további erősítése. Ennek kell kicsúcsosodnia a területfejlesztésünkben. Mindehhez béke és biztonság kell!

Alelnöki, és mostani elnöki ciklusában is hangsúlyos a közösségépítés. Ebben hogyan, hol látja a továbblépés lehetőségét?

Közösséget építeni csak úgy lehet, ha azok a családok, akik itt élnek, itt is maradnak. Éppen ezért elnökként is és vármegyei listavezetőként is összetett programban gondolkodom, mert maga a közösségépítés is összetett folyamat. A boldog élethez arra van szükség, hogy a család minden tagja biztonságban érezze magát, kiegyensúlyozott hétköznapjai legyenek és minőségi időt tölthessenek együtt. Ezért az elmúlt években a közösségépítés során többek között családbarát fejlesztésekkel, identitáserősítő programokkal, a helyi értékek feltárásával segítettük a települések közösségeit, legyen az a legkisebb közösség: a család, vagy legyen az egy nyugdíjas klub. Ugyanakkor a gazdaság fejlesztése is a közösségeket szolgálja.

Hiszen a családok csak ott maradnak helyben, ott találnak otthonra és alkotnak közösséget, ahol van munkahely, ahol a munkaképes korú tagjai a családnak tudnak munkát vállalni. A családbarát fejlesztéseknek köszönhetően pedig új nevelési-oktatási intézménybe járhatnak a gyermekeink, parkokban sétálhatnak, új játszótéren játszhatnak, vehetnek igénybe megújult egészségügyi szolgáltatást, és még sorolhatnám. Ez egy összetett program, amelyben közösen építjük a jövőt, és olyan jövőt építünk közösen, amit mi Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyeiek szeretnénk.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában