2024.08.03. 15:30
Drágább lehet a Temu, Shein és Aliexpress
Hazánkban is népszerűek a kínai weboldalak, ahonnan a mosogatószivacstól kezdve egészen a menyasszonnyi ruháig minden termék megtalálható filléres árakon. A kedvező árak egyik oka, hogy egy jelenlegi uniós szabályozás értelmében a 150 eurónál kisebb értékű, a közösség határain kívülről érkező csomagok vámmentesek, Brüsszel azonban változtatna ezen.
Nagy az öröm, ha megérkezik a várva várt csomag
Forrás: Shutterstock
Vírusszerűen ömlenek a szuperolcsó ajánlatok az interneten a ruháktól kezdve a bútorokon és okos eszközökön át a varrótűig, a fröccsöntött apróságoktól a hegesztett vasárukig. A kínai hátterű online piacterek mindennél alacsonyabb árakkal és végtelennek tetsző kínálattal kecsegtetnek.
Az adatkezelési gyakorlatokkal szemben komoly aggályok merültek fel, és a vádak szerint az üzleti modell ezeknél a cégeknél a kizsákmányoláson és kényszermunkán alapul, de a vásárlókat ez nem zavarja, hiszen a hatalmas választék és a kedvező árak elcsábítják őket.
A többség rendszeresen rendel, de azért vannak csalódások
Egy harminc- negyvenév körüli nőkből álló kollektívát kérdeztünk a tapasztalataikról, a többségük rendszeresen rendel az említette oldalakról.
Nagyon szeretem, nem csalódtam még. A ruhákon túl a kedvenceim a hajbavalók és a kiegészítők. A hajgumik és csatok fogyóeszközök és fillérekért tudok jó minőségűt rendelni. Nagyon szeretem a termékeket, megnézem a leírást, a fotókat, a méreteket. Amit soha nem vennék, azok a szépségápolási termékek, azt nem merném az arcomra kenni
– mondta el Mónika, aki rendszeres vásárlója az oldalaknak. Csalódás egyszer érte, az általa rendelt művirágok jóval kisebbek voltak, mint amire gondolt. Munkatársa, Zsófi hozzátette, hogy ő azért szeret onnan ruhát rendelni, mert már tudja a méretét, ráadásul ő alacsony és ezek a ruhák valahogy tökéletesen passzolnak rá.
A műanyagok többsége gyenge minőségű
Juditnak a férje kattant rá az online kínai webshopokra, rendszeresen rendel. Judit azt nem szereti, hogy a legtöbb műanyag mosogatógépben nem tisztítható, azokat ő nem használja.
Amit nem lehet hatvan fokon elmosni, az nálam nem jöhet a háztartásba
– mondta.
Andi a személyes vásárlást részesíti előnyben, de az árak és a széles választék miatt a legtöbb ruhája ezekből a webshopokból van.
Bármit kitalálok, beírom a keresőbe és több száz termék közül választhatok
– mondta el, miért rendel rendszeresen. Hozzátette, hogy többször érte csalódás, volt, hogy szakadt pulóvert kapott, annak visszautalták az árát, de sokszor annak ellenére, hogy leellenőrzi a méreteket, nem jó rá a kiválasztott ruha. Ezeken adok-veszek csoportokban próbál túladni, mert a visszaküldés drága és bonyolult.
Eltörölnék a 150 eurós küszöböt
Az Európai Bizottság javasolta a jelenlegi 150 eurós küszöbérték eltörlését, amely alatt a termékek vámmentesen megvásárolhatók. A jelenlegi uniós szabályozás értelmében a 150 eurónál kisebb értékű, a közösség határain kívülről érkező csomagok vámmentesek, míg a 45 eurónál olcsóbb csomagok után forgalmi adót (ÁFA) sem kell fizetni. Márpedig ilyen olcsó termékekkel a Temu, a Shein és az AliExpress kínálatában is könnyen lehet találkozni
– olvasható a Világgazdaság cikkében.
Van, aki egyáltalán nem vásárol online
Nem élek az online vásárlás lehetőségével, személyesen szeretem felmérni a kínálatot, az árakat
– mondta Takács Eszter. Ő az a kivétel, aki szereti megérinteni, megtapintani az árut, felpróbálni. Véleménye szerint fotók alapján nem lehet színt vagy fazont választani, a visszaküldés pedig időrabló folyamat.
Fontos a próba, hogy kényelmes-e a ruha, vagy jól áll-e a lábamon a cipő. Szeretem az eladó vagy a kísérőm véleményét kikérni, az ilyen apróságok nem lehetségesek online vásárláskor. Hajlandó vagyok akár több pénzt is áldozni ezekért az élményekért
– zárta szavait Eszter, aki a kínai webshopokat nem ismeri, soha nem rendelt hasonló helyről.