2024.08.21. 10:30
Két fesztivál egy helyszínen - Fotók
Kulturális, borászati és gasztronómiai rendezvényt tartottak Hercegkúton.
Fotó: Bódisz Attila
Két rendezvényt hozott össze egy esemény kereteibe a hercegkúti önkormányzat a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Területi Német Nemzetiségi Önkormányzattal karöltve a napokban. A Hercegkúti Nemzetiségi Pincefesztivál, valamint a XVI. Regionális Német Nemzetiségi Fesztivál egymást erősítve igyekezett szórakozást, élményeket nyújtani a résztvevőknek.
Sváb hagyományokon alapuló kultúra
Rák József, Hercegkút polgármestere elmondta: éveken át keresték a nevét annak a rendezvénynek, amely segítségével be tudják mutatni településük értékeit, vagyis a borászatot, a gasztronómiát, a világörökségi pincesorokat, a községet körülvevő természeti szépséget. Végül a nemzetiségi pincefesztivál elnevezés mellett döntöttek, ezt használják több esztendeje.
Immár harmadik alkalommal kötötték össze saját rendezvényüket a Regionális Német Nemzetiségi Fesztivállal – tette hozzá. Kiemelte a sváb hagyományokon alapuló kultúrát négy tánccsoport és egy kórus segítségével mutatták be a rendezvényen a nagyközönségnek. Idén nyolc termelő kínálta borait a vendégeknek és a helyi gasztronómia mellett a német nemzetiségi önkormányzattal rendelkező települések önkéntesei által készített finomságokat is meg lehetett kóstolni.
Remény a tovább éléshez
A térség országgyűlési képviselője, dr. Hörcsik Richárd arról beszélt, hogy választókerülete olyan, mint egy kicsi Magyarország, ugyanis szinte minden nemzetiség jelen van a régióban. Közöttük fontos szerepet töltenek be a németek – erősítette meg. Megemlítette: Zemplén mintát adhat a világnak abból, hogy különböző gyökerekkel rendelkező, más-más kulturális értéket valló nemzetiségek hogyan tudnak egymással harmóniában, békében élni.
Két fesztivál volt Hercegkúton
Fotók: Bódisz AttilaEhhez minden segítséget megkapnak a kormánytól, az országtól, amelynek ők is szerves részei. Ezt várnánk el mi is a saját külhoni közösségeinkkel kapcsolatban – emelte ki dr. Hörcsik Richárd. Hozzátette: Hercegkút története példa arra, hogy egy közösség hogyan tudja átélni a történelem megpróbáltatásait úgy, hogy közben közösségi értékeit, hagyományait is megőrzi. Ez az élni akarás adhat reményt ahhoz, hogy a helyi közösségnek nem csupán múltja, de jövője is van – jelentette ki a honatya.
Példát mutat
Dr. Stumpf István, egykori miniszter, alkotmánybíró, Hercegkút szülötte és díszpolgára mindig is büszke volt azokra az értékekre, amelyeket a településtől kapott útravalóként. Egy közösség úgy tud élni, ha gyökereit ápolja, összefog a többi hasonló sorsú nemzetiséggel, és olyan hagyományokat éltet tovább, amelyek a fiatalabb generáció számára is azonosulási lehetőséget kínál - fogalmazott. A mai bonyolult világban az látszik, hogy ez a hagyománytisztelet és értékőrzés, valamint az együttműködésre való képesség nemcsak a nemzetiségek, de a nemzetek számára is recept a túléléshez – közölte. Erre Hercegkút kiváló példa – mondta dr. Stumpf István.
Szebényi Gáborné, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Területi Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke arról beszélt, hogy megpróbálják összefogni a vármegyében működő települési német nemzetiségi önkormányzatokat, ehhez járul hozzá legnagyobb rendezvényük, a fesztivál is, amit minden évben más-más helyszínen rendeznek meg. Ez a program nem csak a németségnek szól, hanem ezeken a rendezvényeken keresztül szeretnék megismertetni a kultúrájukat másokkal is – emelte ki az elnök.
A rendezvényt egy időre megszakította egy viharos széllel érkező zivatar, de annak elvonultával folytatódtak a programok.