2024.10.24. 07:00
Épületeit kínálja eladásra a Miskolci Egyetem - képekkel
Az ingatlan.com oldalon jelent meg az Universitas Miskolcinensis Alapítvány hirdetése, amelyben 2,2 milliárd forint irányárat szabtak meg. A Miskolci Egyetem tulajdonában lévő 64 ezer négyzetméterről van szó.
Az egykori tüdőszanatórium épülete a Csanyikban
Fotó: Vajda János
Az ingatlanokat eladásra kínáló oldalon a következő tartalmú leírás olvasható: Miskolc III. kerület 01223 helyrajzi szám alatt, az úgynevezett Csanyik völgyben 64 ezer négyzetméter nagyságú, természetvédelmi terület szomszédságában található, két utcáról megközelíthető fejlesztési ingatlan eladó. Az ingatlan ősfás környezetben található, a területén 8 ezer négyzet méter ingatlan felépítmény található, amelyek teljes felújítást igényelnek. Az ingatlanhoz telekhatárig közművek csatlakoznak, az épületek körül aszfaltozott utakat építettek, állapotuk leromlott. Az ingatlanon jelentős be nem épített terület található, amely érintetlen erdőterület. Az ingatlan fő bejárata a dél-keleti oldalon nyílik, valamint van egy gazdasági bejárat a nyugati oldalon. A telek körbekerített. Az ingatlan tehermentes. A Miskolci Egyetem működtető kuratóriuma erre keres vevőt.
Az ominózus épület nagyon sokak számára ismert, hiszen gyalog, kerékpárral, vagy autóval felmegy a Majális parkként ismert kirándulóhelyre, el kell haladnia egy ma már rozsdás kerítéssel körülölelt terület mellett. Az erdei környezetben lévő, egyébként nagy kiterjedésű, több épületcsoportot is tartalmazó komplexum eredetileg az egykori Kommunista Ifjúsági Szövetség (KISZ) oktatótáborának épült.
Innen a KISZ-iskola elnevezés, amire az idősebbek emlékeznek inkább. A szocialista időkben tehát többnyire fiatalok töltötték meg az épületeket, amelyek bentlakásos oktatási központként rengeteg közösségi helyiséggel, önálló könyvtárral, konyhával és hatalmas étkezővel rendelkeztek.
Az egészség szolgálatában
A rendszerváltás után az ingatlan elvesztette eredeti funkcióját, majd egészségügyi célokra alakították át: ott működött például a Szent Ferenc Kórház tüdőszanatóriuma. A tábor a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Önkormányzat tulajdonában került ezáltal. A fiatalabbak tehát tüdőszanatóriumként ismerik a volt KISZ-iskolát.
A legfiatalabbak – ha szüleik nem mesélték el a történetet – már inkább csak azt tudják, hogy ott egyre rosszabb, romosabb állapotban lévő funkciótlan épületek vannak.
Sikertelenül próbálták eladni
Amikor a gyógyító funkció is megszűnt, az akkori tulajdonos Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Önkormányzat eladásra kínálta a komplexumot olyan félmilliárd forint körüli kikiáltási áron. Nem sikerült eladni, ám - ennek kapcsán - rengeteg ötlet hangzott el, hogy mihez is lehetne kezdeni az egyébként nagyon is kedvező környezetben lévő, a Bükk hegység erdeivel körülvett épületcsoporttal. Sokan szerették volna, ha megmarad a gyógyító funkció, de szó volt rekreációs központ létrehozásáról, vagy az is felvetődött, hogy labdarúgó-akadémia legyen ott. Volt, aki szállodakomplexumnak is el tudta volna képzelni.
Egyik ötletet sem sikerült valóra váltani, az épületcsoport egy ideig az Állami Egészségügyi Ellátó Központhoz tartozó komplexumnál volt, majd közvetlen állami kezelésbe vették. Mindezek után kapta meg vagyontárgyként a Miskolci Egyetemet működtető Universitas Miskolcinensis Alapítvány.
Miskolci Egyetem: eladják a kihasználatlan ingatlant
A legnagyobb közösségi portál lokálpatrióta csoportjában korábban felvetődött, hogy nem kellene annyiban hagyni a helyzetet, és ébren kellene tartani a volt szanatórium sorsának rendezését. Úgy vélik, hogy nem kellene magántulajdonba adni az épületeket, hanem olyan funkciót találni nekik, amely szegről-végről a közösség számára is jó lehet.
Az egykori tüdőszanatórium épülete a Csanyikban
Fotók: Vajda JánosCsanyiki szanatórium - leromlott állapotban
Mint megtudtuk, néhány esztendeje például az vetődött fel, hogy a rendőrség számára egy rekreációs központ jöjjön itt létre. Állítólag akkor valamiféle informális tárgyalás is kezdődött az ügyben.
A jelenlegi helyzet tehát az, hogy a 64 ezer négyzetméteren elterülő ingatlant 2,2 milliárd forintos irányáron igyekszik értékesíteni az alapítvány. Mi pedig érdeklődéssel várjuk a fejleményeket.
Az eladó ingatlanra vonatkozó előírások:
- a legkisebb zöldfelület 45 százalék
- a maximális beépíthetőség 20 százalék
- a legnagyobb építmény magasság 6 méter
Videós tartalmaink továbbra is megtalálhatóak a YouTube csatornánkon.