Halottak napja

2 órája

Lájkok a síron túl: mi történik a profilunkkal halálunk után?

A digitális jelenlét szinte mindenki számára kikerülhetetlen. A közösségi média többségünk életének szerves része lett. Sokan itt osztják meg mindennapjaikat, kapcsolataikat, gondolataikat. De mi történik ezekkel a fiókokkal, amikor eltávozunk az élők sorából?

Gárdonyi Edina

Töröltethetjük is, emlékoldallá is alakíttathatjuk elhunyt szerettünk oldalát

Fotó: getty images, Neustockimages

Az online jelenlét életünk szerves része lett, akár mindennapjainkat osztjuk meg, akár csak munkára vagy kapcsolattartásra használjuk. A közösségi média profiljaink azonban halálunk után is megmaradhatnak. Utánajártunk, milyen lehetőségeink vannak arra, hogy még életünkben döntsünk fiókjaink sorsáról.

közösségi média, facebook, emlékoldal
A legnépszerűbb közösségi média oldal, a Facebook felületén egyértelmű lépések segítenek abban, hogyan alakíthatjuk szerettünk fiókját emlékoldallá, vagy hogyan töröltethetjük azt.
Forrás: Facebook

Emléket idézhet, de sebeket is feltéphet a közösségi média

A halál nem mindig az utolsó poszt. Mindenki találkozhatott már olyan helyzettel, hogy egy elhunyt szerette, ismerőse születésnapján felvillantak oldalán a jókívánságok olyanoktól, akik esetleg nem értesültek a halálhíréről. Zsófi még fel sem eszmélt a gyászból, amit édesanyja elvesztése okozott, és megrázó érzés volt számára, amikor a szeretett szülő születésnapján a Facebook automatikusan emlékeztette az ismerősöket, és köszöntések érkeztek az oldalára. Ekkor döntött úgy, hogy megpróbálja eltüntetni édesanyja digitális jelenlétét. 

A Facebook az első közösségi oldalak között volt, amely lehetőséget biztosított az elhunyt profilok emlékoldallá alakítására. Az ilyen oldalak In memoriam vagy Emlékoldal jelöléssel különülnek el, és egyfajta virtuális emlékhelyként szolgálnak. A hagyatéki kapcsolattartó – akit még életünkben kijelölhetünk – jogosulttá válik arra, hogy kezelje az oldal egyes funkcióit, így válaszolhat az üzenetekre, moderálhatja a posztokat, vagy akár törölheti az oldalt.

Az emlékoldal emlékeink és a kapcsolati hálónk megőrzését teszi lehetővé anélkül, hogy fájdalmas emlékeztetőkkel, például születésnapi értesítésekkel találkoznánk. 

Az elhunyt fiókját emlékoldallá alakítjuk, ha érvényes kérelem érkezik be hozzánk

 – olvasható a legnagyobb közösségi oldal felhasználási feltételei között. Zsófi nem szerette volna megtartani édesanyja oldalát, így a megfelelő okmányokkal kérhette elhunyt szerette fiókjának eltávolítását a Facebookról.

Gondoskodhatunk digitális örökségünkről

Amikor valaki távozik az élők sorából, a szeretteire a gyászon túl ez a nehéz döntés hárulhat, hogy töröljék-e a fiókjait, vagy őrizzék meg emlékként. Az előrelátás megkönnyítheti szeretteink dolgát, hiszen – akárcsak egy végrendelettel földi dolgainkról – úgy digitális emlékeink megőrzéséről is előre rendelkezhetünk. A Facebookhoz hasonlóan az Instagramon is megadhatunk hagyatéki kapcsolattartót, aki halálunk után teljesítheti kívánságunkat, hogy emlékoldallá alakul a profilunk, vagy töröljük. A hazánkban kevésbé elterjedt Twitter ezzel szemben nem kínál emlékoldal opciót, azonban a családtagok kérhetik a fiók törlését megfelelő dokumentumok benyújtásával. A Google inaktív fiókkezelő funkciója szintén lehetővé teszi, hogy a felhasználók előre rendelkezzenek fiókjuk sorsáról. A megjelölt kapcsolattartó bizonyos idejű inaktivitás esetén automatikus értesítést kap. Ez lehetőséget ad arra, hogy az örökös letöltse, archiválja vagy akár törölje a profil tartalmát.

Van, aki bizonytalan, van aki  így is szeret emlékezni

Egy gyermek elvesztésénél talán nincs nagyobb fájdalom. Gábor és felesége 18 éves korában veszítették el súlyos betegségben a lányukat. Mivel a betegség miatt tisztában voltak az elkerülhetetlennel, ismerték gyermekük jelszavait. Nem törölték, de emlékoldallá sem alakították a lány profilját: öt éve időről időre megemlékeznek az oldalt megjelölve a jeles dátumokon, emlékeket osztanak meg, egyedül a születésnapját rejtették el. Számukra ez segíti az emlékezést és az őket ért trauma feldolgozását.
Horváth Ferenc, 70 évesen korát meghazudtolva aktív Facebook-felhasználó. A boon.hu kérdésére elmondta, hogy gondolkozott már azon, mi történjen a profiljával, ha ő már nem lesz. Nincs megjelölve hagyatéki kapcsolattartóként, de a lánya ismeri a jelszavait. Egyelőre nem döntötte el, hogy emlékoldalként szeretné-e tovább éltetni a profilját, vagy a törlését választaná. Valószínűleg ezt a döntést a gyerekeire hagyja. 

Automatikus folyamatok tehát nincsenek, de az akár digitális végrendeletként is értelmezhető lépések megkönnyíthetik a gyászolók dolgát és tiszteletben tartják az elhunyt kívánságait.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában