Helyi közélet

Tegnap, 7:30

A magyar népzene szerelmese

Béresné Szöllős Beatrix cimbalomművész, zenetanár volt a vendége a Matyó Múzeum Múzeumi szalon című programjának.

Boon.hu

Béresné Szöllős Beatrix cimbalomművész, zenetanár

Fotó: MÚ

A matyó értékek gyűjteménye november 8-án Mezőkövesden a magyar tudomány napja alkalmából különleges beszélgetésre invitálta az érdeklődőket – adta hírül a mezokovesd.hu. A múzeum időszaki kiállítótermében – ahol jelenleg Béres János hangszergyűjteménye tekinthető meg –, Agócsné Halász Andrea múzeumvezető beszélgetett Béres János furulyaművész özvegyével, Béresné Szöllős Beatrix cimbalomművésszel, zenetanárral, aki 1946-ban Budapesten született.

Béresné Szöllős Beatrix cimbalomművész, zenetanár
Fotó: MÚ

Négy kottagyűjtemény

A Magyar Köztársasági Tisztikeresztjével kitüntetett cimbalomművész már gyermekkorában, pontosabban még óvodásként ismerkedett meg a zenével, először zongorázni tanult. Az első zongoratanára Czigány György volt, majd a zongorát felváltotta a cimbalom. Zenei gimnáziumban érettségizett, főiskolásként már több népi zenekarnak, például a Vadrózsa együttesnek volt a tagja. Cimbalomtanárként diplomázott, majd a terézvárosi zeneiskolában kezdett tanítani.

Négy kottagyűjteménye jelent meg, köztük az a népdalfeldolgozásokat, régi magyar táncokat és műzenei átiratokat tartalmazó könyve, amely 1998-ban látott napvilágot.

A beszélgetést több archív videóval, felvétellel színesítették, melyeken a cimbalomművész, illetve férjével közös játéka volt hallgató, látható.

Béresné Szöllős Beatrix a találkozón kiemelte, hogy hatalmas öröm számára, hogy a Mezőkövesdi Alapfokú Művészeti Iskola vette fel férje nevét, illetve, hogy ide került Béres János több száz darabból álló hangszergyűjteménye. 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában